Jazda ekstremalna w Zgierskim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych

Uczniowie Zgierskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II, biorą udział w projekcie „Zgierski kierowca zawodowy" realizowanym przez Łódzkie Stowarzyszenie Przewoźników Międzynarodowych i Spedytorów. Stwarza on możliwości uzyskania dodatkowych kwalifikacji dostosowanych do potrzeb regionalnego rynku pracy.


Młodzież ma możliwość bezpłatnie zrealizować m.in. kurs prawa jazdy kategorii C i CE. Przyszli kierowcy, mieli w ubiegłym tygodniu wyjątkową okazję ćwiczenia jazdy ekstremalnej samochodem ciężarowym na wysokiej klasy symulatorze, w którym obraz i symulacja jazdy jest bardzo realistyczna. Tak jak w lotnictwie, maszyna umożliwia przygotowanie kierowców do różnych drogowych sytuacji oraz warunków atmosferycznych na nich panujących. Uczniowie korzystając z symulatora uczyli się zachowania w sytuacjach nagłych np. pęknięta opona, nagłe hamowanie, poślizg, jazda w górach a także przeszli szkolenie z eco-drivingu.


Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dn. 9 maja 2014 na egzaminie państwowym obowiązują dwa moduły z eco-drivingu: właściwa zmiana biegów – jazda energooszczędna i hamowanie silnikiem przy zatrzymaniu i zwalnianiu.


Ćwiczenia w symulatorze dały młodzieży możliwość „doświadczenia" sytuacji, których chcielibyśmy na drodze uniknąć np. potrącenie motocyklisty, czołowe zderzenie z autobusem, uderzenie w drzewo, wpadnięcie do rowu, podczas którego kabina kierowcy realistycznie przewraca się na bok. Uczniowie mogli się także przekonać, jak droga hamowania wydłuża się wraz ze wzrostem obciążenia ciężarówki.

Zobacz także

Otwarcie ogrodu (ekopracowni) przy Szkol…

[ZDJĘCIA] IX Turniej Siatkówki Plażowej …

[ZDJĘCIA] Za nami Ogólnopolski Charytaty…

Nocny pożar w Kaniej Górze. W akcji kilk…

[WIDEO] Zamordował 10-letnią dziewczynkę…

AllePaznokcie w Ozorkowie - idealne miej…

[ZDJĘCIA] Za nami zawody spławikowe o Pu…

Ośrodek "Malinka" nieczynny. P…

[ZDJĘCIA] Stryków świętuje 625-lecie nad…

Jutro Ogólnopolski Charytatywny Rajd Prz…

Stryków obchodzi 625-lecie nadania praw …

AKTUALIZACJA: Schronisko Medor - Elżbiet…

Powraca Zgierskie Kino Letnie "Mali…

[ZDJĘCIA] Powalone drzewa, zalana piwnic…

Uczniowie Zgierskiego Zespołu Szkół odda…

Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Z…

Uratują Dąb Niepodległości w Głownie? MZ…

Pojemniki na drobne elektroodpady stanęł…