X Zjazd byłych Więźniów Obozu Koncentracyjnego dla Małoletnich w Łodzi i jego filii w Dzierżąznej. Jutro żywa lekcja historii

Dodane przez EZG24.net

Gminne Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Dzierżąznej jest organizatorem X Zjazdu byłych Więźniów Obozu Koncentracyjnego Dla Małoletnich w Łodzi i jego filii w Dzierżąznej, który odbędzie się w dniach 5-8 listopada 2018 roku. Udział w zjeździe zapowiedziało 5 "dzieci z obozu na Przemysłowej".


Serdecznie zapraszamy do udziału w „żywej lekcji historii" w sali strażnicy OSP w Białej, 6 listopada 2018 roku o godz. 12.00.


Dzieci z obozu na Przemysłowej i jej filii w Dzierżąznej to żywa lekcja historii, tej prawdziwej, unikatowej, widzianej na własne oczy. W żadnym podręczniku nie znajdziemy przemyśleń i opowieści człowieka, który tam był i przeżył. W podręcznikach nie ma historii ludzkich — są tylko liczby, daty i suche fakty.


Osób, które przeżyły obóz na Przemysłowej i jego filię w Dzierżąznej jest już coraz mniej, dlatego to już ostatni dzwonek do tego typu spotkań.


Na żywej lekcji historii będziemy mogli poznać „dzieci więźniów", którzy opowiedzą nam o życiu w obozie, II wojnie światowej widzianej oczami dziecka, a także wielu innych sytuacjach, obok których człowiek nie potrafi przejść obojętnie. Żywe lekcje historii na opowieściach się nie kończą, o nich się pamięta.


Udział w żywej lekcji historii jest ogólnodostępny i bezpłatny.


W ramach zjazdu 7 listopada 208 roku o godz. 16.00, w Gminnym Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Dzierżąznej zostanie otwarta wystawa o dzieciach obozu.


Serdecznie zapraszamy.

Zobacz także

Spotkanie noworoczne włodarzy i służb

Fryzura za jeden uśmiech z okazji Dnia B…

Boruta Zgierz rozpoczął przygotowania do…

WAŻNE: Zajęcia w zgierskich szkołach zaw…

[WIDEO] "Cichy zabójca" zaatak…

[ZDJĘCIA] Strażacy z OSP Szczawin mogą c…

Do CM „Boruta” na badanie tomografem bez…

Pożar domu pod Zgierzem. Poparzony mężcz…

Zbliża się konferencja „Dobre praktyki b…

Ferie w mieście nie muszą być nudne

Starostwo Powiatowe ma "CUŚ" d…

Zgierzanie przeciwko aktom przemocy i mo…

[ZDJĘCIA] Opłatek, serdeczne życzenia i …

"Razem spiszmy historię gminy"…

Startuje III edycja Budżetu Obywatelskie…

Jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego …

System informacji przestrzennej dla Gmin…

Zbliża się podsumowanie akcji "Anio…