[ZDJĘCIA] Relacja z uroczystości 78 rocznicy śmierci ppłk Tadeusza Mikke w Boczkach Domaradzkich

Dodane przez Urząd Gminy Głowno

Jak co roku, w dniu 12 września punktualnie o godzinie 12:00 przy obelisku w Boczkach Domaradzkich odbyła się uroczystość upamiętniająca 78 rocznicę śmierci ppłk Tadeusza Mikke, dowódcy 15 Pułku Ułanów Poznańskich, który poległ w tej okolicy na początku II wojny światowej.


W uroczystości wzięli udział członkowie i miłośnicy Towarzystwa byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15 Pułku Ułanów Poznańskich z Prezesem Adamem Bechem i Wiceprezesem Włodzimierzem Buczyńskim wraz z Reprezentacyjnym Oddziałem Konnym, żołnierze 15 Batalionu Ułanów Poznańskich z porucznikiem Radosławem Wolanowskim, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych - Koło w Dmosinie – opiekun byłego Koła Kombatantów w Głownie, wraz z pocztem sztandarowym w którym uczestniczyli: porucznik Marszałek Ignacy, porucznik Frątczak Jan, kapral Koperniak Józef, harcerze z Hufca ZHP im. Kornela Makuszyńskiego w Głownie wraz z Panem Albertem Waśkiewiczem oraz przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK z Głowna wraz z Prezesem Andrzejem Solarkiem.


Na uroczystość jak co roku przybyły liczne delegacje i uczniowie ze szkół: ze Szkoły Podstawowej nr 77 im. 15 Pułku Ułanów Poznańskich w Poznaniu, z Zespołu Szkół Budownictwa nr 1 im. Gen. Andersa w Poznaniu, ze Szkoły Podstawowej w Krośnie k. Mosiny imienia 15 Pułku Ułanów Poznańskich, ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Głownie, oraz z Zespołu Szkół Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Waliszew i Okolic im. Jana Pawła II w Starym Waliszewie. Nie zabrakło również delegacji ze szkół położonych na terenie Gminy Głowno: z Zespołu Szkół w Lubiankowie na czele z Panią dyrektor Agnieszką Czubiak, z Zespołu Szkół im. A. Mickiewicza w Mąkolicach na czele z Panią dyrektor Wiolettą Przyżycką, a także z Zespołu Szkół w Popowie Głowieńskim z Panem dyrektorem Krzysztofem Fortuną. Każda z delegacji przybyła na uroczystość wraz ze swoimi pocztami sztandarowymi.


W uroczystości wziął udział Starosta Zgierski – Pan Bogdan Jarota, Wójt Gminy Głowno – Pan Marek Jóźwiak, Sekretarz Gminy Głowno - Pani Jolanta Szkup, a także radni Gminy Głowno i sołtysi wraz z mieszkańcami miejscowości m. in. Boczki Domaradzkie, Chlebowice, Ziewanice, Boczki Zarzeczne, Karnków, Popówek Włościański i Gawronki oraz liczni goście. Wartę przy pomniku pełnili również druhowie z lokalnej jednostki OSP w Boczkach Domaradzkich oraz z Ziewanic.


Zgromadzonych przy pomniku gości powitał Wójt Gminy Głowno – Pan Marek Jóźwiak, który podziękował gościom i mieszkańcom za tak liczną obecność w tym historycznym miejscu: „Tutaj 12 września 1939 r. poległ dowódca 15 P.U.P., oddajemy mu cześć i honory, niech pamięć o nim trwa wiecznie. Spotkanie dzisiejsze jest bardzo pouczającą, żywą lekcją historii, lekcją patriotyzmu skierowaną do obecnej tu młodzieży i do nas tu zgromadzonych. Myślę, że tradycja tej uroczystości jak trwała dotychczas, trwać będzie długo i będzie w przyszłości uczyć historii następne pokolenia. "


Następnie głos zabrał Starosta Zgierski – Pan Bogdan Jarota, który przypomniał o wydarzeniach mających miejsce na początku II wojny światowej: „Jesteśmy tutaj dzisiaj po to, aby uczcić tą pamięć, żeby nigdy nie zapomnieć o tym, co nas spotkało 1 września 1939 r. Jestem bardzo dumny z tego, że tą rocznicę potrafimy uczcić tak godnie, ponieważ mamy tutaj zarówno mieszkańców, mamy oddziały wojska, młodzież i przede wszystkim dla nich wielki podziękowania za to, że przejmują tą pałeczkę, że będą pamiętać".


W dalszej kolejności do zgromadzonych przemówił Prezes Towarzystwa Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15 Pułku Ułanów Poznańskich Pan Adam Bech: „Szanowni Państwo, jak co roku jadąc do Ziewanic zastanawiałem się nad tym, co można powiedzieć wam wszystkim którzy tutaj się spotkamy 12 września w rocznicę wydarzenia, które było ciężkim ciosem dla pułku.. Stracić dowódcę w boju to zawsze jest moment, w którym może się posypać cały łańcuch dowodzenia, może się nie udać zrealizować zadania, które przed oddziałem zostało postawione. Piętnastacy, którzy 12 września stracili dowódcę stanęli na wysokości zadania, po jego śmierci major Chłapowski natychmiast przejął dowodzenie, kontynuował działania pułku. Dzisiaj na kilka minut przed rozpoczęciem uroczystości toczyła się tutaj rozmowa na temat ilu ułanów poznańskich pozostało przy życiu do dnia dzisiejszego, ilu ich jest wśród nas. Dzisiaj tutaj pod tym głazem nie ma ani jednego żołnierza, który służyłby w pułku w 1939 roku albo po jego odtworzeniu w polskich siłach zbrojnych na zachodzie. Pozostało ich kilkunastu rozsianych na całym świecie. Ta historia jednak trwa, ona nie skończyła się 12 września, nie skończyła się wraz z kapitulacją Warszawy, nie skończyła się wraz z rozwiązaniem pułku na obczyźnie w Londynie, ona trwa, trwa dzięki członkom rodzin ułanów poznańskich, którzy pamiętają o swoich kolegach, trwa dzięki państwu, którzy dbacie o groby naszych bliskich którzy pochowani są tutaj w Bielawach i na wielu innych cmentarzach rozsianych po okolicy. Dzięki Państwu, którzy dbacie i pamiętacie o tym głazie, który stoi za moimi plecami i upamiętnia miejsce śmierci naszego dowódcy. Chciałem podziękować Państwu za to, ale przede wszystkim chcę podziękować Panu Władysławowi Dorobie i Panu Pawłowi Dorobie, którzy bezpośrednio odpowiadają za to, że ten głaz w tym miejscu stoi, wyrazili zgodę na to, żeby miejsce upamiętnienia ppłk Tadeusza Mikke znalazło się na ich ziemi."


Następnie dowodzący w tym dniu żołnierzami 15 Batalionu Ułanów Poznańskich porucznik Radosłąw Wolanowski podziękował lokalnej społeczności za tak liczną obecność, za opiekę nad obeliskiem oraz innymi miejscami pamięci żołnierzy. Podziękował również za współpracę Towarzystwu byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15 Pułku Ułanów Poznańskich.


W dalszej części uroczystości ponownie przemówił Prezez Adam Bech: „Ta uroczystość nie toczy się zgodnie z jakimś ceremoniałem, ma charakter rodzinny co jest bardzo cenne, jedną z najcenniejszych rzeczy jakie można mieć w życiu to rodzina. Nasza rodzina jest bardzo liczna, Państwo jesteście naszymi krewnymi, bardzo bliskimi, których z przyjemnością odwiedzamy i bardzo się cieszymy, że Państwo jak nasi krewniacy za każdym razem na nas czekają". Prezes poprosił o oddanie hołdu zmarłemu dowódcy, po czym zgromadzeni przy pomniku samorządowcy, przybyli goście, mieszkańcy i przedstawiciele szkół tradycyjnie złożyli kwiaty i zapalili znicze oraz odmówili krótką modlitwę w intencji poległych ułanów.


Następnie Pan Prezes Adam Bech poinformował, że 15 Pułk Ułanów Poznańskich rozpoczął formowanie w grudniu 1918 roku, zatem w przyszłym roku rozpoczną się obchody 100-lecia pułku, w dniach 21 – 22 kwietnia 2018 roku w Poznaniu i 20 kwietnia w Wędrzynie. Prezes serdecznie zaprosił zgromadzonych na obchody tej uroczystości.


Na zakończenie uroczystości Pan Wójt Marek Jóźwiak wręczył przedstawicielom Towarzystwa byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15 Pułku Ułanów Poznańskich gadżety z logo gminy.


Po oficjalnej części uroczystości dużym zainteresowaniem ze strony zwłaszcza najmłodszych uczestników uroczystości cieszył się Reprezentacyjny Oddział Konny 15 Pułku Ułanów Poznańskich, przy którym można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia.


Na zakończenie wszyscy żegnając się mówili – do zobaczenia za rok.

Zobacz także

[PILNE] Pożar w Ozorkowie przy Konstytuc…

Policjanci z Aleksandrowa Łódzkiego zach…

[ZDJĘCIA] Za nami obchody 80. rocznicy B…

Niemiecka ciężarówka zatrzymana pod Stry…

Zielona woda w Bzurze. Czy to niebezpiec…

"Książka wszystkich zgierzan"…

[ZDJĘCIA] Boisko w Dąbrówce Wielkiej na …

Za nami Międzywojewódzkie Mistrzostwa Mł…

Startuje 1. Liga Futsalu. FC10 Zgierz je…

Pojemniki do selektywnego zbierania odpa…

Startuje kolejna edycja Zgierskiej Amato…

[WIDEO] Rezerwy Boruty po wygranej ze St…

Fałszywi policjanci dzwonili do zgierzan…

Roksana Zasina pojedzie na Igrzyska Olim…

Prezydent Zgierza zakazał Radnym wstępu …

Szkolne ubezpieczenie dziecka: już ponad…

Szok! Bestialskie zachowanie 39-latka. R…

Dofinansowanie na drogi Osse - Bronin i …