Zaloguj się w naszej Społeczności
Zaloguj się
Dołączyli już do nas: EZG24 to nasz wspólny strumień informacji, w którym możesz dodać swój post, aby zobaczyli go wszyscy mieszkańcy odwiedzający nasz portal.

Dodawaj posty, zapytania, ogłoszenia i komentarze na naszej wspólnej ścianie!

Kliknij poniższy przycisk, aby błyskawicznie zalogować się za pomocą Facebooka :)

[ZDJĘCIA] Uroczystości rocznicowe „Bitwy nad Bzurą” w Koźlu w Gminie Stryków

2 września 1939 roku to jedna z najważniejszych dat kampanii wrześniowej. W tym czasie trwała największe operacja zaczepna wojsk polskich tzw. „Bitwa nad Bzurą".


8 września o godz. 21 z Brześcia nad Bugiem w miejscu pobytu Naczelnego Wodza poszedł w eter rozkaz pod kryptonimem „Słońce Wschodzi". Tak oto 9 września o poranku została zapoczątkowana „Bitwa na Bzurą" przez zgrupowanie dwóch polskich armii: Armii „Poznań" (gen. dyw. Tadeusz Kutrzeba) i Armii „Pomorze" (gen. dyw. Władysław Bortnowski) pod ogólnym dowództwem gen dyw. Tadeusza Kutrzeby, które liczyły ok 225 tys. żołnierzy .


Gen. Kutrzeba od dłuższego czasu dążył do wykonania kontrofensywy wojsk polskich. Do takiej decyzji dojrzał Naczelny Wódz 6 września. Decyzja ta była podjęta wobec faktu przykrycia wykonania przez wojsko polskie zwinięcia frontu na długości ok 250 km, aby wykonać taki manewr potrzebny był czas. Armia „Poznań " i Armia „Pomorze" miały dać potrzebny czas pozostałym formacją wojskowym na wycofanie się za Wisłę oraz zaprzestanie pościgu i odciągnięcie od nich jednostek wrogich, za odchodzącymi do Wschodniej Polski armiami: „Prusy", „Lublin", „Kraków" i „Karpaty". W tym czasie formacje wrogie, wyprzedzały polskie siły wojskowe w marszu na Warszawę i Wisłę, a nawet czołówki wojsk niemieckich już podchodziły pod Stolicę. W razie niemożności obrony linii Wisły, dalej polskie formacje miały wycofać się na tzw. Przedmoście Rumuńskie.


Polska kontrofensywa polegała na wykonaniu uderzenia na północne skrzydło Grupy Armii Południe tj. na niemiecką 8 Armią (gen. Johannes Blaskowitz) i 10 Armią (gen. Walter von Reichenau) z Grupy Armii Południe „Süd" (gen. Gerd von Rundstedt).


Gen. Kutrzeba planował operację o większych rozmiarach, chciał włączyć do tej operacji Armię „Łódź", ale ona po ciężkich bojach na linii Warty podeszła już prawie pod samą stolicę. Gen. Kutrzeba chciał „pójść po bawełnę" co oznaczało próbę zdobycia Łodzi i oparcia o niej linii frontu, Naczelny Wódz wyraził natomiast zgodę na częściowe „kopnięcie w stronę bydlęcia" co oznaczało opanowanie rejonów Ozorkowa i stamtąd wycofywanie się w kierunku Warszawy. 12 września kończy I fazę Bitwy nad Bzurą, która toczyła się na terenach Gminy Stryków.


Tegoroczne uroczystości w Koźlu rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Rzymskokatolickim Św. Szczepana, z udziałem licznych pocztów sztandarowych ze szkół i straży pożarnych oraz koła łowieckiego „Partyzant". Po mszy każdy uczestnik uroczystości otrzymał Biuletyn Informacyjny 55 pułku piechoty, wchodzącego w skład Armii „Poznań". Pułk ten prowadził operacje bojowe na tych terenach. Autorami wydanego Biuletyny są inż. Jan Tyc i mgr Jerzy Makowski.


Następnie zaproszeni goście oraz mieszkańcy przeszli korowodem na Cmentarz Rzymskokatolicki, gdzie przy pomniku poległych żołnierzy z 1939 r. upamiętniono 78 rocznicę „Bitwy nad Bzurą". Przypomnijmy, że inicjatorem budowy pomnika był Pan Tadeusz Piotrowski.


Podczas uroczystości została poświęcona i odsłonięta tablica upamiętniająca walki wrześniowe. Burmistrz Strykowa Andrzej Jankowski podziękował licznie przybyłej młodzieży oraz wszystkim mieszkańcom i zaproszonym gościom, że przybyli na uroczystości, tym samym przekazują historię z pokolenia na pokolenie. O tamtych dziejach pamiętać i nie dopuścić by się powtórzyły.


Liczne delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. Burmistrz Strykowa podziękował również Panu Janowi Tycowi i Panu Jerzemu Makowskiemu za wkład pracy w przygotowanie Biuletynu Informacyjnego oraz tablicy pamiątkowej.

Zobacz także

Już dzisiaj wernisaż wystawy fotograficz…

[ZDJĘCIA] Mecz na szczycie A-Klasy w obi…

[AUDIO] Czeka nas 7 godzinny dzień pracy…

Festiwal "Młodych Bajanie" już…

[ZDJĘCIA] Za nami Festyn "Wszystko …

Policjanci przeprowadzili debatę społecz…

Groźny wypadek pod Zgierzem. Osobówka ud…

Zwycięstwo Bzury w Parzęczewie. Ozorkowi…

Boruta Zgierz przegrał po bramce w ostat…

Ostatni dzwonek w walce o II ligę. Sokół…

Rozkład jazdy piłkarskich drużyn z powia…

Mecz Kotan Girls Ozorków został odwołany

Bzura Ozorków zagra w ten weekend hitowe…

KS Paradyż kolejnym rywalem Zjednoczonyc…

Włókniarz Zgierz uda się na wyjazd do Ju…

Boruta Zgierz powalczy o ligowe punkty z…

Marszałek nagrodził najlepszych sportowc…

[WIDEO] W Zgierzu "Jeż i jesz"…