Młodzi społecznicy z „Cezaka” na falach eteru

Ania, Patrycja, Wiktoria, Adrian i Bartek – to wspaniali młodzi ludzie, uczniowie zgierskiego Zespołu Szkół nr 1 im. Cezaka, którzy chcąc zmienić coś w swoim najbliższym otoczeniu, zostali liderami i uczestnikami projektów społecznych w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii. 7 marca wraz z opiekunami odwiedzili studio Radia Łódź, aby wystąpić w audycji na żywo, opowiedzieć słuchaczom o swoich pomysłach oraz podzielić się radościami i troskami, wynikającymi z działalności, którą podjęli.


Projekt Reakcja ludzi na… zakłada nagranie kilku filmów, przedstawiających różne codzienne sytuacje, z jakimi spotykamy się, idąc do szkoły czy sklepu (np. mdlejący na ulicy człowiek). Nagrane filmy młodzież zamierza pokazywać dzieciom, swoim rówieśnikom i ludziom starszym, aby wiedzieli, jak się zachować w sytuacji zagrażającej zdrowiu i życiu.


Każde pokolenie ma własny czas to koncepcja spędzania wolnego czasu z seniorami. Była międzypokoleniowa Wigilia, nauka obsługi komputera czy smartfonów. Młodzież nawiązała współpracę z Uniwersytetem Trzeciego Wieku, w planach jest także wspólne gotowanie.


Natomiast pomocy czworonogom ze zgierskiego schroniska Medor dotyczy projekt Przybij łapkę. Jego liderka i uczestniczki to prawdziwe przyjaciółki zwierząt. Dziewczęta odwiedzają zgierskie przedszkola i szkoły podstawowe, uwrażliwiając dzieci na potrzeby psiaków, a co tydzień same wyprowadzają na spacery podopiecznych schroniska. Zwiększeniu bezpieczeństwa wśród pieszych i rowerzystów służy inicjatywa Bezpieczny pieszy. Uczestnicy projektu zamierzają docierać do najmłodszych, edukować ich i uświadamiać o niebezpieczeństwach, czyhających na drodze. Kolejny zespół zajął się ekologią. Krzewienie idei zrównoważonego rozwoju, zachęcanie do segregacji odpadów i recyklingu to działania, objęte wspólną nazwą Planeta z przyszłością.


Młodzież z zaangażowaniem mówiła o swoich pomysłach, którymi dowiodła samodzielności i bezinteresownej chęci pomagania. Przedstawione projekty mają nie tylko zmieniać nasze miasto, ale przede wszystkim kształtować pożądane postawy społeczne. Audycja z udziałem uczniów będzie dostępna na stronie internetowej Radia Łódź.

Zobacz także

[WIDEO] Niecodzienne zdarzenie na Piątko…

Wypadek przy ulicy 3 Maja. 16-latka zost…

WAŻNE: Karambol na krajowej "siedem…

[WIDEO] Łoś biegał ulicami Zgierza. Zoba…

Groźny wypadek na krajowej "siedemd…

W Zgierzu powstaną Otwarte Strefy Aktywn…

Bejda Paweł podsumował kampanię wyborczą…

Zbliża się kolejna edycja Wyścigu Rowero…

Tysiące mieszkańców na pogrzebie Ilony R…

Dwa dni pełne atrakcji i koncertów gwiaz…

Konie Mechaniczne Zgierz proszą o pomoc…

Konkurs "Mały Prezydent Miasta Zgie…

Strykowscy dzielnicowi zorganizowali tur…

Kolejne remonty w naszym mieście!

Ilona Rafalska Honorowym Obywatelem Alek…

[WIDEO] Tłumy zwiedzających podczas Majó…

[ZDJĘCIA + WIDEO] Koszmarny wypadek tira…

AKTUALIZACJA: porzucony samochód na środ…