[ZDJĘCIA] Uczniowie zgierskiego "Staszica" w Sądzie Rejonowym w Zgierzu

W piątek, 5 kwietnia uczniowie klas I Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Stanisława Staszica w Zgierzu mieli okazję odbycia wyjątkowej lekcji wos-u w gmachu Sądu Rejonowego w Zgierzu. Była ona podsumowaniem projektu edukacyjnego, który od kilku tygodni realizują uczniowie "Staszica" we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Zgierzu.


Celem projektu było poznanie zasad funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w Polsce od działań policji poczynając, a na pracy sądów kończąc. W ramach przygotowań uczniowie klas IA i IBC podczas lekcji przedmiotowych dowiedzieli się, jak w teorii wygląda rozprawa sądowa, a potem każda z klas z pomocą funkcjonariuszy policji zainscenizowała rozprawę w szkole. Ukoronowaniem tych działań było spotkanie w sądzie, gdzie pod opieką zawodowych prawników oraz policjantów  uczniowie przeprowadzili rozprawę sądową.


Najpierw pod opieką pani sędzi Doroty Kłos - Wasińskiej (Kierownika Sekcji Wykonywania Orzeczeń II Wydziału Karnego) przygotowywał się "skład sędziowski" (Klaudia Wołos, Karolina Dudka i Aleksandra Goss) oraz Wiktoria Kulawczyk jako "protokolant", a pod opieką referendarzy: p. Leszka Andrzejewskiego. p. Marka Jatczaka i p. Kamila Chrobaka "oskarżeni" (Jakub Mroziak jako Bartosz K. i Mateusz Głogowski jako Maciej J.), "świadkowie obrony" (Paulina Kaźmierczak, Milena Podrzycka i Hubert Krysicki), "obrońcy" (Kacper Bogulewski i Marcelina Goss) oraz "prokuratorzy" (Joanna Sasin i Marina Donat). Potem - już na sali rozpraw, w prawdziwych togach i wg wszystkich zaleceń prawnych przeprowadzono rozprawę, której przedmiotem było oskarżenie o prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu przez Bartosza K. oraz posiadanie amfetaminy przez Macieja J. Obrońców wspierała swym doświadczeniem pani adwokat Anna Głowińska (absolwentka "Staszica", która zgodziła się wziąć udział w zajęciach). W charakterze świadków oskarżenia wystąpili prawdziwi policjanci z KPP w Zgierzu. Rozprawa przebiegła sprawnie i niezwykle profesjonalnie, chociaż uczniowie nie znali wcześniej tematu sprawy i musieli reagować na bieżąco. Na szczęście dla oskarżonych, pomimo bardzo dużego zaangażowania pani prokurator, zapadł wyrok uniewinniający dla jednego z nich i najniższy z proponowanych dla drugiego.


Przez cały czas przebieg rozprawy śledziła licznie zgromadzona publiczność, którą stanowili pozostali uczniowie klas IA i IBC oraz zaproszeni goście w osobach: p. Adama Świniucha (Członka Zarządu Powiatu Zgierskiego), młodszego inspektora Wojciecha Włodarczyka (Komendanta Komendy Powiatowej Policji w Zgierzu), p. Anety Rogalskiej (Dyrektora ZSO im. Staszica) oraz delegacji uczniów SP nr 1 i SP nr 6 w Zgierzu.


Lekcja ta była wyjątkową okazją, by w realiach prawdziwego sądu, ucząc się i bawiąc jednocześnie, poznać tajniki zawodu prawnika oraz zasady funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Na pewno pozostanie ona na długo w pamięci młodzieży, dla której była to pierwsza okazja do zetknięcia z prawdziwym sądem.


Pomysłodawcy i koordynatorzy projektu - młodszy aspirant Robert Borowski z KPP w Zgierzu i p. Małgorzata Łodwig - Makowska (ZSO im. Staszica) bardzo dziękują Sądowi Rejonowemu w Zgierzu za pomoc oraz zapowiadają, że projekt będzie kontynuowany.

Zobacz także

AllePaznokcie w Ozorkowie - idealne miej…

[ZDJĘCIA] Za nami zawody spławikowe o Pu…

Ośrodek "Malinka" nieczynny. P…

[ZDJĘCIA] Stryków świętuje 625-lecie nad…

Jutro Ogólnopolski Charytatywny Rajd Prz…

Stryków obchodzi 625-lecie nadania praw …

AKTUALIZACJA: Schronisko Medor - Elżbiet…

Powraca Zgierskie Kino Letnie "Mali…

[ZDJĘCIA] Powalone drzewa, zalana piwnic…

Uczniowie Zgierskiego Zespołu Szkół odda…

Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Z…

Uratują Dąb Niepodległości w Głownie? MZ…

Pojemniki na drobne elektroodpady stanęł…

Nadciągają burze z gradem! Wydano ostrze…

Już w sobotę IX Turniej Turniej Siatkówk…

Nocny wypadek w Leśmierzu. Dwa pojazdy r…

Schronisko Medor - Przedstawiciele Urzęd…

Nie musisz kończyć wyższej uczelni, aby …