[ZDJĘCIA] Uczniowie zgierskiego "Staszica" w Sądzie Rejonowym w Zgierzu

W piątek, 5 kwietnia uczniowie klas I Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Stanisława Staszica w Zgierzu mieli okazję odbycia wyjątkowej lekcji wos-u w gmachu Sądu Rejonowego w Zgierzu. Była ona podsumowaniem projektu edukacyjnego, który od kilku tygodni realizują uczniowie "Staszica" we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Zgierzu.


Celem projektu było poznanie zasad funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w Polsce od działań policji poczynając, a na pracy sądów kończąc. W ramach przygotowań uczniowie klas IA i IBC podczas lekcji przedmiotowych dowiedzieli się, jak w teorii wygląda rozprawa sądowa, a potem każda z klas z pomocą funkcjonariuszy policji zainscenizowała rozprawę w szkole. Ukoronowaniem tych działań było spotkanie w sądzie, gdzie pod opieką zawodowych prawników oraz policjantów  uczniowie przeprowadzili rozprawę sądową.


Najpierw pod opieką pani sędzi Doroty Kłos - Wasińskiej (Kierownika Sekcji Wykonywania Orzeczeń II Wydziału Karnego) przygotowywał się "skład sędziowski" (Klaudia Wołos, Karolina Dudka i Aleksandra Goss) oraz Wiktoria Kulawczyk jako "protokolant", a pod opieką referendarzy: p. Leszka Andrzejewskiego. p. Marka Jatczaka i p. Kamila Chrobaka "oskarżeni" (Jakub Mroziak jako Bartosz K. i Mateusz Głogowski jako Maciej J.), "świadkowie obrony" (Paulina Kaźmierczak, Milena Podrzycka i Hubert Krysicki), "obrońcy" (Kacper Bogulewski i Marcelina Goss) oraz "prokuratorzy" (Joanna Sasin i Marina Donat). Potem - już na sali rozpraw, w prawdziwych togach i wg wszystkich zaleceń prawnych przeprowadzono rozprawę, której przedmiotem było oskarżenie o prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu przez Bartosza K. oraz posiadanie amfetaminy przez Macieja J. Obrońców wspierała swym doświadczeniem pani adwokat Anna Głowińska (absolwentka "Staszica", która zgodziła się wziąć udział w zajęciach). W charakterze świadków oskarżenia wystąpili prawdziwi policjanci z KPP w Zgierzu. Rozprawa przebiegła sprawnie i niezwykle profesjonalnie, chociaż uczniowie nie znali wcześniej tematu sprawy i musieli reagować na bieżąco. Na szczęście dla oskarżonych, pomimo bardzo dużego zaangażowania pani prokurator, zapadł wyrok uniewinniający dla jednego z nich i najniższy z proponowanych dla drugiego.


Przez cały czas przebieg rozprawy śledziła licznie zgromadzona publiczność, którą stanowili pozostali uczniowie klas IA i IBC oraz zaproszeni goście w osobach: p. Adama Świniucha (Członka Zarządu Powiatu Zgierskiego), młodszego inspektora Wojciecha Włodarczyka (Komendanta Komendy Powiatowej Policji w Zgierzu), p. Anety Rogalskiej (Dyrektora ZSO im. Staszica) oraz delegacji uczniów SP nr 1 i SP nr 6 w Zgierzu.


Lekcja ta była wyjątkową okazją, by w realiach prawdziwego sądu, ucząc się i bawiąc jednocześnie, poznać tajniki zawodu prawnika oraz zasady funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Na pewno pozostanie ona na długo w pamięci młodzieży, dla której była to pierwsza okazja do zetknięcia z prawdziwym sądem.


Pomysłodawcy i koordynatorzy projektu - młodszy aspirant Robert Borowski z KPP w Zgierzu i p. Małgorzata Łodwig - Makowska (ZSO im. Staszica) bardzo dziękują Sądowi Rejonowemu w Zgierzu za pomoc oraz zapowiadają, że projekt będzie kontynuowany.

Zobacz także

Uwaga! W znanych herbatnikach z Biedronk…

Nagrody Burmistrza Strykowa z okazji Dni…

Konkurs Local Service: Wygraj bilety na …

FC10 Zgierz jedzie do Gniezna z nowym za…

WAŻNE: Poważny wypadek w Aleksandrowie Ł…

Reprezentacja Polski z ozorkowianinem w …

Uczeń Szkoły Podstawowej w Leśmierzu wal…

Pożar przyczepy w Słowaku. Na miejscu je…

Muzeum Żołnierza Polskiego powstanie w D…

34-latek okradał domy w sąsiednim powiec…

Niebezpiecznie w Głownie. Skuter potrąci…

[ZDJĘCIA] Za nami XV Mityng Lekkoatletyc…

Wzmożone kontrole ciężarówek na A2. Sied…

Nowe piece w ponad 200 domach

Przed nami II edycja Biegu Legionów Pols…

Za miesiąc rusza Poddębicka Liga Halowa…

[ZDJĘCIA] Młodzi zawodnicy Boruty Zgierz…

[ZDJĘCIA] Burmistrz nagrodził nauczyciel…