Budżet obywatelski na starcie. Znamy dokładny harmonogram

Wyjątkowo wcześnie rusza kolejna edycja Zgierskiego Budżetu Obywatelskiego. Znamy już dokładny harmonogram tego partycypacyjnego przedsięwzięcia.


Wnioski od mieszkańców będą przyjmowane przez trzy tygodnie od 12 kwietnia do 2 maja 2018 r. Do rozdysponowania jest 850 tysięcy złotych. Złożone projekty, oprócz opisu samego pomysłu, muszą zawierać między innymi również wstępnie określony koszt jego realizacji (nie może przekraczać 30 procent środków, czyli 240 tysięcy zł) i 15-osobową listę poparcia. Warto podkreślić, że planowane inwestycje muszą mieć charakter otwarty, co oznacza, że musi mieć do nich dostęp każdy mieszkaniec, a nie tylko wybrana grupa.


Natomiast o ich realizacji nie przesądza jedynie wynik glosowania. Może się bowiem okazać, że rynkowa wycena inwestycji czy zakupu sprzętu jest znacznie wyższa od założonej w projekcie, a wówczas komisja wspólnie z wnioskodawcą mogą zmodyfikować projekt. Zresztą, wnioski mieszkańców są zawsze wstępnie formalnie weryfikowane przez specjalnie powołany zespół i już na tym etapie mogą pojawić się propozycje zmian i uwag do wnioskodawców.


Ostateczną listę projektów do głosowania w tym roku poznamy 25 maja 2018 roku. Będzie ona opublikowana w Internecie, między innymi na stronach: budżet.zgierz.pl i miasto.zgierz.pl.


Podobnie jak w poprzednich latach odbędzie się również akcja promocyjna – tegoroczny piknik został zaplanowany na 10 czerwca (plac Jana Pawła II).


Samo głosowanie odbywać się będzie drogą internetową na stronie projektu, ale też tradycyjnie na papierowych kartach. Głosy będzie można składać w urzędzie miasta: przy placu Jana Pawła II 16, przy ulicy Popiełuszki 3a oraz w punktach mobilnych, które dwukrotnie odwiedzą każde zgierskie osiedle. A głosować może jeden raz każdy mieszkaniec, bez względu na wiek. O tym, gdzie i kiedy pojawi się specjalnie oznakowany autobus, dowiemy się ze stron internetowych, w urzędzie miasta lub z materiałów informacyjnych.


Wyniki głosowania ukażą się tuż przed rozpoczęciem sezonu urlopowego 29 czerwca, zwycięskie projekty będą realizowane w przyszłym roku.


Źródło: "Zgierz - moja przestrzeń" Nr 4/2018

Zobacz także

Groźny wypadek na krajowej "siedemd…

W Zgierzu powstaną Otwarte Strefy Aktywn…

Bejda Paweł podsumował kampanię wyborczą…

Zbliża się kolejna edycja Wyścigu Rowero…

Tysiące mieszkańców na pogrzebie Ilony R…

Dwa dni pełne atrakcji i koncertów gwiaz…

Konie Mechaniczne Zgierz proszą o pomoc…

Konkurs "Mały Prezydent Miasta Zgie…

Strykowscy dzielnicowi zorganizowali tur…

Kolejne remonty w naszym mieście!

Ilona Rafalska Honorowym Obywatelem Alek…

[WIDEO] Tłumy zwiedzających podczas Majó…

[ZDJĘCIA + WIDEO] Koszmarny wypadek tira…

AKTUALIZACJA: porzucony samochód na środ…

67-letni mężczyzna kradł słodycze ze skl…

Jutro bezpłatne badania mammograficzne w…

Przedszkolaki z wizytą u Burmistrza Ozor…

[Z OSTATNIEJ CHWILI] Renault wypadło z d…