Budżet obywatelski na starcie. Znamy dokładny harmonogram

Wyjątkowo wcześnie rusza kolejna edycja Zgierskiego Budżetu Obywatelskiego. Znamy już dokładny harmonogram tego partycypacyjnego przedsięwzięcia.


Wnioski od mieszkańców będą przyjmowane przez trzy tygodnie od 12 kwietnia do 2 maja 2018 r. Do rozdysponowania jest 850 tysięcy złotych. Złożone projekty, oprócz opisu samego pomysłu, muszą zawierać między innymi również wstępnie określony koszt jego realizacji (nie może przekraczać 30 procent środków, czyli 240 tysięcy zł) i 15-osobową listę poparcia. Warto podkreślić, że planowane inwestycje muszą mieć charakter otwarty, co oznacza, że musi mieć do nich dostęp każdy mieszkaniec, a nie tylko wybrana grupa.


Natomiast o ich realizacji nie przesądza jedynie wynik glosowania. Może się bowiem okazać, że rynkowa wycena inwestycji czy zakupu sprzętu jest znacznie wyższa od założonej w projekcie, a wówczas komisja wspólnie z wnioskodawcą mogą zmodyfikować projekt. Zresztą, wnioski mieszkańców są zawsze wstępnie formalnie weryfikowane przez specjalnie powołany zespół i już na tym etapie mogą pojawić się propozycje zmian i uwag do wnioskodawców.


Ostateczną listę projektów do głosowania w tym roku poznamy 25 maja 2018 roku. Będzie ona opublikowana w Internecie, między innymi na stronach: budżet.zgierz.pl i miasto.zgierz.pl.


Podobnie jak w poprzednich latach odbędzie się również akcja promocyjna – tegoroczny piknik został zaplanowany na 10 czerwca (plac Jana Pawła II).


Samo głosowanie odbywać się będzie drogą internetową na stronie projektu, ale też tradycyjnie na papierowych kartach. Głosy będzie można składać w urzędzie miasta: przy placu Jana Pawła II 16, przy ulicy Popiełuszki 3a oraz w punktach mobilnych, które dwukrotnie odwiedzą każde zgierskie osiedle. A głosować może jeden raz każdy mieszkaniec, bez względu na wiek. O tym, gdzie i kiedy pojawi się specjalnie oznakowany autobus, dowiemy się ze stron internetowych, w urzędzie miasta lub z materiałów informacyjnych.


Wyniki głosowania ukażą się tuż przed rozpoczęciem sezonu urlopowego 29 czerwca, zwycięskie projekty będą realizowane w przyszłym roku.


Źródło: "Zgierz - moja przestrzeń" Nr 4/2018

Zobacz także

[ZDJĘCIA] Groźny wypadek w Starych Krasn…

Zgierz łączy pokolenia. W Parku Miejskim…

Jutro Gminne Dożynki w Szczawinie. Spraw…

[ZDJĘCIA] Wicemarszałek Andrzej Górczyńs…

Koncerty Varius Manx & Kasia Stankie…

Już w niedzielę Dożynki Wojewódzkie w Wa…

Już dzisiaj Festiwal Baniek Mydlanych i …

Oderwał rękę zabytkowej rzeźbie z XVII w…

Nocny wypadek w Chrząstowie Starym. Jedn…

Droga ekspresowa S14 - podpisano umowę n…

Włamali się i okradli plebanię w Zgierzu…

[WIDEO] W pożarze stracili cały dobytek…

[WIDEO] Dożynki Powiatowe widziane z dro…

[WIDEO + ZDJĘCIA] Co symbolizuje kamień …

Zbliża się XXI Międzynarodowy Turniej Ry…

Wieczorny pożar zakładu produkcyjnego w …

[ZDJĘCIA] Dobre granie w Kutnie. Inaugur…

[ZDJĘCIA] Wystartowała 33. Piesza Pielgr…