Francis Ford Coppola: ekscentryczny i zdeterminowany geniusz kina

Dodane przez EZG24.net

Legendarny reżyser, producent i scenarzysta skończył 7 kwietnia 80 lat. Od kilku lat nie jest aktywny zawodowo, oddając się innym prywatnym pasjom jak winiarnia, resorty czy restauracja starych włoskich pałaców, ale nie musi już dbać o to, by jego nazwisko wpisało się do historii kina. Zapewnił to sobie już w latach 70. A kto wie, czy moglibyśmy cieszyć się majstersztykami srebrnego ekranu jak Ojciec Chrzestny czy Czas Apokalipsy, gdyby nie…choroba polio.


Trudne dzieciństwo
Francis urodził się w 1939 roku w Detroit, Michigan, ale dorastał na przedmieściach Nowego Jorku. Gdy miał dziewięć lat zachorował na polio. Został przykuty do łóżka na rok, ale nie próżnował:

  • dużo czytał
  • oglądał telewizję
  • pisał pierwsze sztuki


Scenariusze tworzył dla swojego rodzeństwa, a to kreatywne zajęcie zrodziło się z prostej potrzeby kontaktu z innymi. Wystawiał sztuki zachęcając rodzinę czy kolegów do odwiedzenia jego sypialni, która stała się jak więzienie przez polio. Gdyby nie te dziedzice sztuki, byłby samotny dzieciakiem. Na szczęście Coppola wyzdrowiał zupełnie, ale nie dane było mu mieć normalnego dzieciństwa. Jego ojciec często musiał się przeprowadzać przez pracę, więc rodzina podróżowała od miejsca do miejsca. Coppola policzył, że uczęszczał do 24 szkół.


Determinacja źródłem sukcesów?
Polio wywołało w nim pokłady kreatywności, która przydała się w dalszym twórczym życiu. Jednak nie tylko kreatywność okazała się źródłem jego sukcesów. W Hollywood znany jest z ekscentryczności, nieobliczalności i kontrowersyjności, a w wywiadach objawia się jako niezłomny i zdeterminowany. Stwierdził kiedyś, że przemysł filmowy podobny jest do gry w pokera. Siedzi w przy stole z 5 facetami, którzy obstawiają tysiące dolarów. On sam ma 87 centów, ale postawi i koszulę, i spodnie, byleby grać. By zostać w grze. Bo chce grać. To zatem typ, którego nic nie powstrzyma. Czy rzeczywiście kiedykolwiek Coppola obstawił spodnie czy koszulę w pokera – nie wiadomo. Mamy nadzieję, że była to tylko twórcza metafora. Nie radzimy obstawiania ubrań w pokera, lepiej grać w tradycyjny sposób stawiając na zakłady, które np. znaleźć będzie można w zakładach bukmacherskich betClic.


Nowe Hollywood, czyli nowa fala geniuszy
Zdeterminowany ekscentryk zaszedł daleko od małego chłopca z polio próbującego zwabić do siebie ludzi przedstawieniami. Został jednym z liderów ruchu Nowego Hollywood, który w latach 60. i 70. odmienił oblicze kina. Wraz z nim zalicza się do niego m.in. George'a Lucasa, Martina Scorsese, Stevena Spielberga – oni wszyscy zresztą są dobrymi znajomymi Coppoli. Lucas, Coppola i Spielberg w 2007 roku wręczali Scorsese jego pierwszego Oskara za reżyserię filmu Infiltracja. Coppola był już wtedy utytułowany reżyserem, producentem i scenarzystą z 5 Oskarami na koncie zdobytymi raptem w cztery lata: w 1971 za Pattona, w 1973 za Ojca Chrzestnego i trzy statuetki w 1975 za Ojca Chrzestnego II. W 2011 dołożył do tego nagrodę Irvinga G. Thalberga za bycie producentem filmowym, którego działalność przyczynia się w istotny sposób do wzrostu poziomu produkcji filmowej.


Ojciec chrzestny aktorskich sukcesów
Coppola ma rękę do aktorów. Wyreżyserował aż 12 różnych aktorów w ich kreacjach nominowanych do Oskara, z czego dwóch: Marlon Brando i Robert de Niro wygrali statuetki grając pod egidą Coppoli. Co ciekawe, grając tę samą postać: słynnego Vito Corleone w trylogii Ojca Chrzestnego. Jak już mowa o wyczynach, to warto jeszcze wspomnieć, że Coppola należy do elitarnego klubu siedmiu reżyserów, którzy dostali za ten sam film Oskara za scenariusz, film i reżyserię.


Uzdolniony klan
Nie tylko Francis z klanu Coppoli odniósł sukces w życiu artystycznym. Jego rodzina ma włoskie korzenie i jest wybitnie uzdolniona artystycznie. Jego ojciec był kompozytorem i muzykiem, zdobywcą Oskara, matka zaś aktorką. Jego siostra Talia Shire także poszła w aktorstwo, podobnie jak bratanek: Nicolas Cage oraz zmarły tragicznie w wieku 22 lat w 1986 roku syn Gio. Córka Sofia i drugi syn Roman zostali reżyserami tak jak tata.


Autor: Luk A.

Zobacz także

Otwarcie ogrodu (ekopracowni) przy Szkol…

[ZDJĘCIA] IX Turniej Siatkówki Plażowej …

[ZDJĘCIA] Za nami Ogólnopolski Charytaty…

Nocny pożar w Kaniej Górze. W akcji kilk…

[WIDEO] Zamordował 10-letnią dziewczynkę…

AllePaznokcie w Ozorkowie - idealne miej…

[ZDJĘCIA] Za nami zawody spławikowe o Pu…

Ośrodek "Malinka" nieczynny. P…

[ZDJĘCIA] Stryków świętuje 625-lecie nad…

Jutro Ogólnopolski Charytatywny Rajd Prz…

Stryków obchodzi 625-lecie nadania praw …

AKTUALIZACJA: Schronisko Medor - Elżbiet…

Powraca Zgierskie Kino Letnie "Mali…

[ZDJĘCIA] Powalone drzewa, zalana piwnic…

Uczniowie Zgierskiego Zespołu Szkół odda…

Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Z…

Uratują Dąb Niepodległości w Głownie? MZ…

Pojemniki na drobne elektroodpady stanęł…