Jazda ekstremalna w Zgierskim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych

Uczniowie Zgierskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II, biorą udział w projekcie „Zgierski kierowca zawodowy" realizowanym przez Łódzkie Stowarzyszenie Przewoźników Międzynarodowych i Spedytorów. Stwarza on możliwości uzyskania dodatkowych kwalifikacji dostosowanych do potrzeb regionalnego rynku pracy.


Młodzież ma możliwość bezpłatnie zrealizować m.in. kurs prawa jazdy kategorii C i CE. Przyszli kierowcy, mieli w ubiegłym tygodniu wyjątkową okazję ćwiczenia jazdy ekstremalnej samochodem ciężarowym na wysokiej klasy symulatorze, w którym obraz i symulacja jazdy jest bardzo realistyczna. Tak jak w lotnictwie, maszyna umożliwia przygotowanie kierowców do różnych drogowych sytuacji oraz warunków atmosferycznych na nich panujących. Uczniowie korzystając z symulatora uczyli się zachowania w sytuacjach nagłych np. pęknięta opona, nagłe hamowanie, poślizg, jazda w górach a także przeszli szkolenie z eco-drivingu.


Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dn. 9 maja 2014 na egzaminie państwowym obowiązują dwa moduły z eco-drivingu: właściwa zmiana biegów – jazda energooszczędna i hamowanie silnikiem przy zatrzymaniu i zwalnianiu.


Ćwiczenia w symulatorze dały młodzieży możliwość „doświadczenia" sytuacji, których chcielibyśmy na drodze uniknąć np. potrącenie motocyklisty, czołowe zderzenie z autobusem, uderzenie w drzewo, wpadnięcie do rowu, podczas którego kabina kierowcy realistycznie przewraca się na bok. Uczniowie mogli się także przekonać, jak droga hamowania wydłuża się wraz ze wzrostem obciążenia ciężarówki.

Zobacz także

Spotkanie noworoczne włodarzy i służb

Fryzura za jeden uśmiech z okazji Dnia B…

Boruta Zgierz rozpoczął przygotowania do…

WAŻNE: Zajęcia w zgierskich szkołach zaw…

[WIDEO] "Cichy zabójca" zaatak…

[ZDJĘCIA] Strażacy z OSP Szczawin mogą c…

Do CM „Boruta” na badanie tomografem bez…

Pożar domu pod Zgierzem. Poparzony mężcz…

Zbliża się konferencja „Dobre praktyki b…

Ferie w mieście nie muszą być nudne

Starostwo Powiatowe ma "CUŚ" d…

Zgierzanie przeciwko aktom przemocy i mo…

[ZDJĘCIA] Opłatek, serdeczne życzenia i …

"Razem spiszmy historię gminy"…

Startuje III edycja Budżetu Obywatelskie…

Jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego …

System informacji przestrzennej dla Gmin…

Zbliża się podsumowanie akcji "Anio…