Jazda ekstremalna w Zgierskim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych

Uczniowie Zgierskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II, biorą udział w projekcie „Zgierski kierowca zawodowy" realizowanym przez Łódzkie Stowarzyszenie Przewoźników Międzynarodowych i Spedytorów. Stwarza on możliwości uzyskania dodatkowych kwalifikacji dostosowanych do potrzeb regionalnego rynku pracy.


Młodzież ma możliwość bezpłatnie zrealizować m.in. kurs prawa jazdy kategorii C i CE. Przyszli kierowcy, mieli w ubiegłym tygodniu wyjątkową okazję ćwiczenia jazdy ekstremalnej samochodem ciężarowym na wysokiej klasy symulatorze, w którym obraz i symulacja jazdy jest bardzo realistyczna. Tak jak w lotnictwie, maszyna umożliwia przygotowanie kierowców do różnych drogowych sytuacji oraz warunków atmosferycznych na nich panujących. Uczniowie korzystając z symulatora uczyli się zachowania w sytuacjach nagłych np. pęknięta opona, nagłe hamowanie, poślizg, jazda w górach a także przeszli szkolenie z eco-drivingu.


Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dn. 9 maja 2014 na egzaminie państwowym obowiązują dwa moduły z eco-drivingu: właściwa zmiana biegów – jazda energooszczędna i hamowanie silnikiem przy zatrzymaniu i zwalnianiu.


Ćwiczenia w symulatorze dały młodzieży możliwość „doświadczenia" sytuacji, których chcielibyśmy na drodze uniknąć np. potrącenie motocyklisty, czołowe zderzenie z autobusem, uderzenie w drzewo, wpadnięcie do rowu, podczas którego kabina kierowcy realistycznie przewraca się na bok. Uczniowie mogli się także przekonać, jak droga hamowania wydłuża się wraz ze wzrostem obciążenia ciężarówki.

Zobacz także

[ZDJĘCIA] Kolejny krok do awansu zrobion…

Wysiadł z auta na skrzyżowaniu i pobił i…

[WIDEO, ZDJĘCIA] Wystartował turniej fin…

Zapowiedź 16. kolejki łódzkiej Klasy Okr…

AKTUALIZACJA: śmiertelny wypadek na A2. …

Z OSTATNIEJ CHWILI: tragedia na A2. Auto…

Akcja policji w Zgierzu, trzy osoby zatr…

Przyszłość szkoły - szkoła przyszłości

[WIDEO, ZDJĘCIA] Dariusz Joński walczy o…

[ZDJĘCIA] Okradli działkę w sąsiednim po…

Szok! Rozczłonkowane zwłoki psa pod Głow…

[ZDJĘCIA] 77. Rocznica Zbrodni Zgierskie…

Szok! Pod Głownem znaleziono rozczłonkow…

Chciał się zabić, groził nożem interweni…

Wieczór z kulturą japońską w Miejskim Oś…

Stal Głowno walczy o awans do 2. Ligi. W…

Za nami VI edycja Konkursu Piosenki Angl…

[ZDJĘCIA] Audi uderzyło w ciężarówkę, wy…