Jutro ostatnia w tym roku przysięga żołnierzy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej

Dodane przez EZG24.net

W sobotę 1 grudnia br. żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej złożą przysięgę wojskową. Będzie to już trzecia i największa przysięga w łódzkiej brygadzie.


Uroczysta przysięga rozpocznie się o godz. 11.00 na terenie koszar 31 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Zgierzu przy ulicy Konstantynowskiej 85. Przysięgę na sztandar 25 Brygady Kawalerii Powietrznej złoży 111 ochotników, którzy kończą szkolenie podstawowe czyli tzw. ''16'' oraz 12 uczestników szkolenia wyrównawczego „8". Ponadto przysięgającym będzie towarzyszyć 69 rezerwistów, którzy przeszli szkolenie wyrównawcze czyli tzw. "8". Przysięgę wojskową złoży w sumie aż 27 kobiet.


Żołnierze składający przysięgę wojskową zostali powołani do służby 16 i 24 listopada br. i zasilą formowany 91 batalion lekkiej piechoty łódzkiej brygady w Zgierzu.


Osoby wstępujące do WOT są w różnym wieku, mają różne historie i wykonują rozmaite zawody, ale łączy ich jedno - wiara w te same wartości, z których najważniejszą jest patriotyzm. Chcą żyć w kraju, w którym panuje bezpieczeństwo i spokój i szkolą się aby stać na ich straży.


Jednym ze składających ślubowanie będzie ultramaratończyk szeregowy Michał Wasilewski. Do WOT wstępują także całe rodziny - wśród aktualnie szkolących się mamy małżeństwo jest także rodzeństwo dwóch braci.


Po zakończeniu głównych uroczystości wszystkich gości zapraszamy na festyn rodzinny, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Będzie prezentacja sprzętu oraz pojazdów będących na wyposażeniu łódzkiej brygady, jak również innych jednostek wojskowych oraz służb mundurowych z całego województwa. W czasie festynu będzie także możliwość porozmawiania o służbie w Wojskach Obrony Terytorialnej. Wszystkich, którzy tego dnia nas odwiedzą zapraszamy również na tradycyjną "żołnierską grochówkę".


Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to poza Wojskami Lądowymi, Siłami Powietrznymi, Marynarką Wojenną, oraz Wojskami Specjalnymi piąty rodzaj sił zbrojnych. Każdy w wieku 18 - 63 (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz 18 - 55 lat (w przypadku szeregowych) kto przejdzie postępowanie kwalifikacyjne może zostać żołnierzem obrony terytorialnej.


O szkoleniu w WOT mówimy, że spełnia kryteria "2I" tzn. innowacyjne i intensywne .Żołnierze w WOT przechodzą jedno z dwóch rodzajów szkoleń wstępnych: dla kandydatów, którzy nie byli w wojsku (16-dniowe) oraz dla rezerwistów (8-dniowe). Szkolenie w WOT to profesjonalne szkolenia specjalistyczne przydatne również na cywilnym rynku pracy, jak i nauka praktycznych umiejętności niezbędnych nie tylko na współczesnym polu walki, ale przydatnych w życiu codziennym i w różnych sytuacjach życiowych, jak np. udzielanie pierwszej pomocy, uzdatnianie wody do picia czy rozpalanie ognia.


info: materiał prasowy

Zobacz także

Spowodował wypadek, w którym zginął czło…

Są pieniądze na przebudowę Łęczyckiej w …

[ZDJĘCIA] Dzieci w Wojewódzkim Szpitalu …

[ZDJĘCIA] Aleksandrowskie basketki Wicem…

[NOWE FAKTY] Śmiertelny wypadek na Aleks…

[ZDJĘCIA] Śmiertelny wypadek na drodze A…

W play-off 2:0 dla Bzury

Rozpoczął się Tydzień Pomocy Osobom Pokr…

Służby na autostradzie A2. Samochód rozb…

70 lat Gminnej Biblioteki Publicznej w P…

Porażka Boruty w sparingu z rezerwami Wi…

Rezerwy Boruty Zgierz: Udany debiut Patr…

[ZDJĘCIA] Dzisiejszy mecz Koni Mechanicz…

Konie wciąż bez wiosennego zwycięstwa w …

Helios Białystok kolejnym rywalem Koni M…

Budowa oświetlenia w Gminie Parzęczew

Libacja alkoholowa zakończona śmiercią. …

Wypowiedz się ws. likwidacji przejazdów …