Nowe piece w ponad 200 domach

Już po raz drugi Gmina Miasto Zgierz realizowała projekt „Zgierz walczy ze smogiem – dofinansowanie wymiany źródeł ciepła". Z finansowego wsparcia w wysokości 50 procent kosztów poniesionych na likwidację indywidualnych pieców węglowych oraz zastąpienie ich przez źródła o wyższej sprawności, skorzystało w Zgierzu ponad 80 osób. Miasto dostało na ten cel do rozdysponowania blisko 750 tysięcy.

– Gdyby zgłosiło się więcej chętnych na początku programu, było więcej pieniędzy dla Zgierza. Zakres projektu obejmował wykonanie lub modernizację wewnętrznej instalacji ciepłego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, lub instalacji gazowych w budynkach mieszkalnych położonych na terenie Gminy Miasto Zgierz – informuje Emilia Pokrzeptowicz, zastępca naczelnika wydziału ochrony środowiska w Urzędzie Miasta Zgierza.


Dzięki pierwszej i drugiej edycji projektu łącznie udało się wymienić stare, nieekologiczne piece w niemal 250 gospodarstwach domowych. Urzędnicy nie mają wątpliwości, że dzięki projektowi spadnie poziom zanieczyszczeń, w szczególności pyłów PM 2,5, PM 10 oraz emisji CO2, które znacząco wpływają na stan powietrza w mieście, co z kolei przekłada się wprost na zdrowie mieszkańców.


Chociaż projekt wymiany źródeł ciepła ostatecznie cieszył się sporym zainteresowaniem, to nie wiadomo czy miasto będzie miało podobną ofertę dla mieszkańców w przyszłości. Wszystko zależy od możliwości pozyskania środków ze źródeł zewnętrznych, zarówno krajowych, jak i europejskich.


Przy okazji wspomnieć należy, że na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację budynków jednorodzinnych można starać się o środki w programie „Czyste powietrze", realizowanym przez WFOŚiGW w Łodzi. W tym działaniu są całkiem inne warunki uzyskania dofinansowania i warto sprawdzić, czy oferowana forma wsparcia nie okaże się dla nas satysfakcjonująca.


Od 2019 r. właścicielom budynków mieszkalnych jednorodzinnych przysługuje prawo odliczenia od podatku wydatków poniesionych na przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Więcej informacji na stronie Ministerstwa Finansów www. gov.pl/web/finanse.


Można też starać się o środki na fotowoltaikę w projekcie „Mój prąd". Bliższych informacji o tych programach udzielają doradcy energetyczni w WFOŚiGW w Łodzi, tel. 42 663 41 40 (do 44).


Źródło: "Zgierz - moja przestrzeń" Nr 9/2019

Zobacz także

Uwaga: Planujesz imprezę okolicznościową…

Rusza zbiórka charytatywna "Widzew …

Przy Przedszkolu Samorządowym w Strykowi…

Kontrole zagranicznych ciężarówek na A2…

Pionier polskiej sceny stand-upowej wyst…

Za miesiąc Memoriał im. Marcina Kurpińsk…

Trwa rejestracja wolontariuszy na 28. Fi…

[ZDJĘCIA] Ktoś podpalił auto we Florenty…

[ZDJĘCIA] Pożar budynku mieszkalnego, w …

W Rosanowie spłonął samochód. Sprawą zaj…

Uwaga kierowcy! Zbliżają się kolejne utr…

Gmina Zgierz: Piknikowo i patriotycznie …

Wypadek na autostradzie A1, droga jest z…

WAŻNE: Uszkodzony wiadukt na autostradzi…

[ZDJĘCIA] Zgierzanie uczcili 101. roczni…

Za nami Miejskie Obchody Narodowego Świę…

Ozorków: Tak wyglądały Miejskie Obchody …

[WIDEO] Hymn Polski na stadionie przy Ws…