Starostwo Powiatowe ma "CUŚ" dla potrzebujących

„Centrum Usług Środowiskowych w Powiecie Zgierskim" – pod tą tajemniczą nazwą kryje się projekt, który ma za zadanie wesprzeć osoby niesamodzielne i niepełnosprawne w ich codziennym życiu.


Dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi, od 1 marca, przez następne 3 lata, blisko tysiąc osób z naszego powiatu, będzie mogło skorzystać m.in. z bezpłatnych porad prawnych, specjalistycznych usług opiekuńczych i zdrowotnych, a także uzyskać pomoc przy załatwianiu codziennych spraw. Dziś w siedzibie starostwa, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zgierzu, podpisało porozumienie o współpracy z 5 instytucjami z terenu naszego powiatu, które na co dzień wspierają osoby najbardziej tego potrzebujące.


Na co konkretnie mogą liczyć korzystający z tego programu? Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, będzie prowadziło darmowe porady prawne dla osób niesamodzielnych oraz ich opiekunów.


Z kolei Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zgierzu, oprócz porad prawnych, zapewni usługi asystenta osobom, które nie są w stanie ani samodzielnie pójść do lekarza, ani wyjść z domu czy zrobić zakupy. Podobne usługi asystenckie prowadzić będzie głowieński MOPS.


Fundacja F.O.S.A będzie oferować rehabilitację w warunkach domowych. Specjaliści będą odwiedzać osoby potrzebujące i na miejscu przeprowadzać zajęcia rehabilitacyjne.


Kompleksowa opieka hospicyjna, to z kolei zadanie jakie stawia przed sobą Zgierskie Hospicjum im. Jana Pawła II. Osoby z chorobą nowotworową, które zgłoszą się do placówki, otrzymają wsparcie w postaci sprzętu rehabilitacyjnego, zgodnie z zaleceniami lekarza. Sprzęt zostanie bezpłatnie zawieziony do pacjenta.


Trening samodzielności – to z kolei propozycja Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Pod czujnym okiem opiekuna, osoby niepełnosprawne intelektualnie będą uczyć się żyć bez pomocy i opieki rodziców. Stowarzyszenie wyręczy także zmęczonych krewnych w opiece nad niepełnosprawnymi.


- Cieszę się, że tyle instytucji postanowiło włączyć się w ten projekt – mówił w trakcie spotkania starosta zgierski – Bogdan Jarota. – Osoby niesamodzielne, to szczególna grupa społeczna, która potrzebuje opieki i pomocy samorządu, dlatego wspieranie ich na co dzień jest dla nas ważne.

Zobacz także

[FILM] Ktoś chce złożyć Ci życzenia Wiel…

[ZDJĘCIA] Pożar warsztatu samochodowego …

Biało-Czerwona Majówka w Zgierzu. Sprawd…

Zataczający się mężczyzna wsiadł do auta…

Zaginął mieszkaniec Woli Rakowej. Ostatn…

Policjantka ze Zgierza ewakuowała mieszk…

Mistrz i Wicemistrz Europy trenerem Orła…

Potrącił kobietę i uciekł, poszkodowana …

Kontrabandę wartą blisko 20 tys. złotych…

[ZDJĘCIA] Rezerwy Boruty Zgierz lepsze o…

Gmina Aleksandrów Łódzki: Blisko 200 gra…

Tragiczny pożar przy Rembowskiego. Spłon…

Boruta Zgierz: Remis z Orkanem Buczek da…

Fałszywa dokumentacja medyczna i nielega…

[ZDJĘCIA] Za nami kolejna edycja Konfron…

Ogólnopolski Festiwal Wokalny „Młodych B…

Strykowscy dzielnicowi spotkali się z pr…

[ZDJĘCIA] Głowno: Spotkanie wielkanocne …