Starostwo Powiatowe ma "CUŚ" dla potrzebujących

„Centrum Usług Środowiskowych w Powiecie Zgierskim" – pod tą tajemniczą nazwą kryje się projekt, który ma za zadanie wesprzeć osoby niesamodzielne i niepełnosprawne w ich codziennym życiu.


Dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi, od 1 marca, przez następne 3 lata, blisko tysiąc osób z naszego powiatu, będzie mogło skorzystać m.in. z bezpłatnych porad prawnych, specjalistycznych usług opiekuńczych i zdrowotnych, a także uzyskać pomoc przy załatwianiu codziennych spraw. Dziś w siedzibie starostwa, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zgierzu, podpisało porozumienie o współpracy z 5 instytucjami z terenu naszego powiatu, które na co dzień wspierają osoby najbardziej tego potrzebujące.


Na co konkretnie mogą liczyć korzystający z tego programu? Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, będzie prowadziło darmowe porady prawne dla osób niesamodzielnych oraz ich opiekunów.


Z kolei Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zgierzu, oprócz porad prawnych, zapewni usługi asystenta osobom, które nie są w stanie ani samodzielnie pójść do lekarza, ani wyjść z domu czy zrobić zakupy. Podobne usługi asystenckie prowadzić będzie głowieński MOPS.


Fundacja F.O.S.A będzie oferować rehabilitację w warunkach domowych. Specjaliści będą odwiedzać osoby potrzebujące i na miejscu przeprowadzać zajęcia rehabilitacyjne.


Kompleksowa opieka hospicyjna, to z kolei zadanie jakie stawia przed sobą Zgierskie Hospicjum im. Jana Pawła II. Osoby z chorobą nowotworową, które zgłoszą się do placówki, otrzymają wsparcie w postaci sprzętu rehabilitacyjnego, zgodnie z zaleceniami lekarza. Sprzęt zostanie bezpłatnie zawieziony do pacjenta.


Trening samodzielności – to z kolei propozycja Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Pod czujnym okiem opiekuna, osoby niepełnosprawne intelektualnie będą uczyć się żyć bez pomocy i opieki rodziców. Stowarzyszenie wyręczy także zmęczonych krewnych w opiece nad niepełnosprawnymi.


- Cieszę się, że tyle instytucji postanowiło włączyć się w ten projekt – mówił w trakcie spotkania starosta zgierski – Bogdan Jarota. – Osoby niesamodzielne, to szczególna grupa społeczna, która potrzebuje opieki i pomocy samorządu, dlatego wspieranie ich na co dzień jest dla nas ważne.

Zobacz także

Spowodował wypadek, w którym zginął czło…

Są pieniądze na przebudowę Łęczyckiej w …

[ZDJĘCIA] Dzieci w Wojewódzkim Szpitalu …

[ZDJĘCIA] Aleksandrowskie basketki Wicem…

[NOWE FAKTY] Śmiertelny wypadek na Aleks…

[ZDJĘCIA] Śmiertelny wypadek na drodze A…

W play-off 2:0 dla Bzury

Rozpoczął się Tydzień Pomocy Osobom Pokr…

Służby na autostradzie A2. Samochód rozb…

70 lat Gminnej Biblioteki Publicznej w P…

Porażka Boruty w sparingu z rezerwami Wi…

Rezerwy Boruty Zgierz: Udany debiut Patr…

[ZDJĘCIA] Dzisiejszy mecz Koni Mechanicz…

Konie wciąż bez wiosennego zwycięstwa w …

Helios Białystok kolejnym rywalem Koni M…

Budowa oświetlenia w Gminie Parzęczew

Libacja alkoholowa zakończona śmiercią. …

Wypowiedz się ws. likwidacji przejazdów …