[ZDJĘCIA] Szkoła, która uczy patriotyzmu

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Zgierzu, wie jak uczyć młode pokolenie patriotyzmu. Za swoje starania w upamiętnieniu i szerzeniu historii wśród najmłodszych mieszkańców miasta, otrzymał z rąk wicestarosty zgierskiego – Krzysztofa Kozaneckiego, medal „Pro Patria". Odznaczenie przyznawane jest przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, za dbanie o polską tradycję niepodległościową i przenosząc ją w przyszłość, na kolejne pokolenia młodych osób.


Specjalnie na tę uroczystość uczniowie przygotowali krótki spektakl o początkach państwa polskiego oraz zaprezentowali jeden z najbardziej znanych wierszyków patriotycznych „Kto ty jesteś? Polak mały".


Warto podkreślić, że w województwie łódzkim są tylko cztery szkoły, wyróżnione takim medalem, z czego trzy otrzymały go na nasz wniosek – mówił podczas uroczystości wicestarosta Krzysztof Kozanecki.


Wśród osób, które jako pierwsze pogratulowały przyznania medalu byli m.in. Adam Świniuch – członek Zarządu Powiatu Zgierskiego, Ilona Rafalska – radna Sejmiku Województwa Łódzkiego oraz przedstawiciele kuratorium, powiatowych szkół i przyjaciele Ośrodka.


Szkoła od wielu lat pielęgnuje pamięć o dziejach naszej ojczyzny. W ośrodku organizowanie są obchody Narodowego Święta Niepodległości, połączone z inscenizacjami słowno-muzycznymi. Uczniowie uczestniczą również w rajdach m.in. Szlakiem Walk Wrześniowych 28. Pułku Strzelców Kaniowskich i Kresowej Brygady Kawalerii w gminie Zgierz. Placówka organizuje także interaktywne lekcje historii i dba o groby żołnierzy poległych w czasie I i II wojny światowej.


Podczas uroczystości otwarto również Izbę Pamięci Narodowej. Miejsce to ma stanowić ważne świadectwo przeszłości Zgierza, regionu i kraju dla przyszłych pokoleń.

Zobacz także

Spotkanie noworoczne włodarzy i służb

Fryzura za jeden uśmiech z okazji Dnia B…

Boruta Zgierz rozpoczął przygotowania do…

WAŻNE: Zajęcia w zgierskich szkołach zaw…

[WIDEO] "Cichy zabójca" zaatak…

[ZDJĘCIA] Strażacy z OSP Szczawin mogą c…

Do CM „Boruta” na badanie tomografem bez…

Pożar domu pod Zgierzem. Poparzony mężcz…

Zbliża się konferencja „Dobre praktyki b…

Ferie w mieście nie muszą być nudne

Starostwo Powiatowe ma "CUŚ" d…

Zgierzanie przeciwko aktom przemocy i mo…

[ZDJĘCIA] Opłatek, serdeczne życzenia i …

"Razem spiszmy historię gminy"…

Startuje III edycja Budżetu Obywatelskie…

Jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego …

System informacji przestrzennej dla Gmin…

Zbliża się podsumowanie akcji "Anio…