[ZDJĘCIA] Szkoła, która uczy patriotyzmu

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Zgierzu, wie jak uczyć młode pokolenie patriotyzmu. Za swoje starania w upamiętnieniu i szerzeniu historii wśród najmłodszych mieszkańców miasta, otrzymał z rąk wicestarosty zgierskiego – Krzysztofa Kozaneckiego, medal „Pro Patria". Odznaczenie przyznawane jest przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, za dbanie o polską tradycję niepodległościową i przenosząc ją w przyszłość, na kolejne pokolenia młodych osób.


Specjalnie na tę uroczystość uczniowie przygotowali krótki spektakl o początkach państwa polskiego oraz zaprezentowali jeden z najbardziej znanych wierszyków patriotycznych „Kto ty jesteś? Polak mały".


Warto podkreślić, że w województwie łódzkim są tylko cztery szkoły, wyróżnione takim medalem, z czego trzy otrzymały go na nasz wniosek – mówił podczas uroczystości wicestarosta Krzysztof Kozanecki.


Wśród osób, które jako pierwsze pogratulowały przyznania medalu byli m.in. Adam Świniuch – członek Zarządu Powiatu Zgierskiego, Ilona Rafalska – radna Sejmiku Województwa Łódzkiego oraz przedstawiciele kuratorium, powiatowych szkół i przyjaciele Ośrodka.


Szkoła od wielu lat pielęgnuje pamięć o dziejach naszej ojczyzny. W ośrodku organizowanie są obchody Narodowego Święta Niepodległości, połączone z inscenizacjami słowno-muzycznymi. Uczniowie uczestniczą również w rajdach m.in. Szlakiem Walk Wrześniowych 28. Pułku Strzelców Kaniowskich i Kresowej Brygady Kawalerii w gminie Zgierz. Placówka organizuje także interaktywne lekcje historii i dba o groby żołnierzy poległych w czasie I i II wojny światowej.


Podczas uroczystości otwarto również Izbę Pamięci Narodowej. Miejsce to ma stanowić ważne świadectwo przeszłości Zgierza, regionu i kraju dla przyszłych pokoleń.

Zobacz także

Termomodernizacje w powiatowych budynkac…

Bezpieczna droga do szkoły w Rąbieniu

Z OSTATNIEJ CHWILI: Wypadek w Głownie. R…

Z ostatniej chwili: Wypadek w Zgierzu, z…

Zmiany tras autobusów w związku z pracam…

Aleksandrów Łódzki: KAS przechwyciła nie…

Kontrabanda znaleziona w przesyłkach poc…

Kolejny pijany kierowca wyeliminowany z …

Podsumowanie 14. kolejki łódzkiej Klasy …

[ZDJĘCIA] Marsz ku Niepodległej w zgiers…

[ZDJĘCIA] Koszmarny wypadek w Starym Chr…

[FILM Z POŚCIGU] Porachunki pseudokibicó…

[ZDJĘCIA] W stulecie Niepodległej

Wyszedł z domu, żeby się zabić. Szukali …

[WIDEO, ZDJĘCIA] Zjednoczeni Stryków lep…

[ZDJĘCIA] Patriotycznie w derbach Zgierz…

Głowno: Miejskie obchody 100 - lecia odz…

[ZDJĘCIA] 100-lecie Odzyskania Niepodleg…