W Łodzi rozmawiano o autostradzie A2. Głównym tematem węzły w Dmosinie i Bolimowie

Dodane przez EZG24.net

W dniu 11 lutego 2019 roku w siedzibie Polskiego Stronnictwa Ludowego w Łodzi odbyła się konferencja prasowa poświęcona budowie dodatkowych węzłów w ciągu autostrady A2 w miejscowościach Bolimów i Dmosin.


W konferencji udział wzięli:
· Dariusz Klimczak – Prezes PSL województwa łódzkiego, Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego,
· Paweł Bejda – Poseł na Sejm RP,
· Bartłomiej Lipski – Radny Powiatu Brzezińskiego, Szef klubu PSL w Radzie Powiatu.


Podczas konferencji Pan Dariusz Klimczak poruszył temat planowanego poszerzenia autostrady A2 między Łodzią a Warszawą. Stwierdził, iż jako częstego użytkownika tej drogi bardzo go ucieszyła informacja o rozbudowie, jednak w planach GDDKiA nie uwzględniono budowy dodatkowych węzłów o które apelują mieszkańcy naszego regionu. Chodzi przede wszystkim o węzły w Dmosinie i Bolimowie. Dariusz Klimczak, jako radny sejmiku, zwracał się z interpelacją do nowego Marszałka Województwa, gdzie pytał o podjęte działania i dalsze plany Zarządu, które w konsekwencji doprowadzą do powstania wspomnianych węzłów.


Bartłomiej Lipski, jako przedstawiciel Powiatu Brzezińskiego powiadomił o podjętym z inicjatywy klubu PSL, działającego w Radzie Powiatu apelu skierowanego do władz centralnych i regionalnych, w którym Rada Powiatu domaga się podjęcia działań zmierzających do uwzględnienia węzła Dmosin w rozpoczętych właśnie pracach projektowych. Jak mówił, obecnie autostrada A2 przebiega przez teren powiatu, jednak mieszkańcy nie mają z tego tytułu żadnych korzyści, a jedynie hałas i spaliny. Węzeł autostradowy w Dmosinie nie tylko poprawi dostępność komunikacyjną Brzezin ale też wpłynie na ożywienie gospodarcze tego terenu. W badaniach Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, naukowcy wykazują, iż w latach 2004-2011 w gminach położonych przy węzłach autostradowych liczba podmiotów gospodarczych wzrosła o ponad 130%.


Jak mówił Pan Lipski, mieszkańcy Brzezin już raz, podczas walki o powiat, pokazali, że potrafią walczyć o swoje interesy. W tym przypadku ma jednak nadzieję, że obejdzie się bez tak radykalnych rozwiązań i liczy na refleksję rządzących.


Poseł Paweł Bejda zapowiedział pełne wsparcie w sejmie dla pomysłu powstania dwóch dodatkowych zjazdów. Mówił iż jest to nie tylko dodatkowy czynnik determinujący rozwój regionu czy poprawiający dostępność komunikacyjną. Ciężko jest zmierzyć bezpośredni wpływ rozbudowy autostrad czy węzłów na rozwój gmin czy powiatów, jednak miara dostępności przestrzennej określa szansę na przemiany w danej gminie. Jednym z składowych tej miary jest m.in. sprawdzenie ile czasu zajmuje dotarcie z danej gminy do innej miejscowości w kraju. Oczywistym jest, że dzięki nowym węzłom czas dotarcia dla mieszkańców Gminy Dmosin, Głowno, Bolimów do Łodzi czy Warszawy znacznie się skróci. Czynnik ten nie tylko może zachęcić przedsiębiorców do lokowania tutaj swoich firm, ale także pomoże mieszkańcom tych miejscowości łatwiej dostać się do pracy w Łodzi czy Warszawie.


informacja prasowa

Zobacz także

[FILM] Ktoś chce złożyć Ci życzenia Wiel…

[ZDJĘCIA] Pożar warsztatu samochodowego …

Biało-Czerwona Majówka w Zgierzu. Sprawd…

Zataczający się mężczyzna wsiadł do auta…

Zaginął mieszkaniec Woli Rakowej. Ostatn…

Policjantka ze Zgierza ewakuowała mieszk…

Mistrz i Wicemistrz Europy trenerem Orła…

Potrącił kobietę i uciekł, poszkodowana …

Kontrabandę wartą blisko 20 tys. złotych…

[ZDJĘCIA] Rezerwy Boruty Zgierz lepsze o…

Gmina Aleksandrów Łódzki: Blisko 200 gra…

Tragiczny pożar przy Rembowskiego. Spłon…

Boruta Zgierz: Remis z Orkanem Buczek da…

Fałszywa dokumentacja medyczna i nielega…

[ZDJĘCIA] Za nami kolejna edycja Konfron…

Ogólnopolski Festiwal Wokalny „Młodych B…

Strykowscy dzielnicowi spotkali się z pr…

[ZDJĘCIA] Głowno: Spotkanie wielkanocne …