[WAŻNE] Frankowicze wygrywają w sądach. Lawina pozwów przeciwko bankom

Dodane przez EZG24.net

Z miesiąca na miesiąc zauważalny jest wzrost liczby pozwów przeciwko bankom. Ponadto sądy coraz częściej orzekają wyroki właśnie na korzyść poszkodowanych klientów.


Nie wszyscy mają bowiem świadomość, że tylko w pierwszym kwartale 2019 roku do polskich sądów zarówno rejonowych, jak i okręgowych wpłynęło aż 2 tysiące spraw, które dotyczą walutowych kredytów hipotecznych. 


W znacznej większości przypadków sprawy dotyczą kredytów w szwajcarskiej walucie.


Banki orzekają na korzyść klientów

Należy koniecznie podkreślić, że nie tylko systematycznie rośnie liczba pozwów przeciwko bankom, ale również zwiększa się ilość orzeczeń sądów na korzyść klientów. 


Według statystyk 87% wyroków sądów pierwszej instancji w 2019 roku w sprawach dotyczących ważności mechanizmu powiązania kredytu z kursem waluty, było pozytywnych dla klientów. Warto przypomnieć, że w poprzednim roku było 54%, z kolei w latach 2016 i 2017 liczba korzystnych decyzji dla klientów wynosiła tylko 25%.


Banki będą miały coraz większe problemy?

Jeszcze do niedawna zarówno eksperci, jak i banki bagatelizowali ryzyko pozwów. Obecnie inwestorzy zmienili jednak zdecydowanie swoje podejście w tej kwestii. Wystarczy dostrzec, że akcje Millenium i mBanku, które mają największy udział w hipotekach walutowych spadły kolejno o 14 i 11%. 


Przyczyną takiego stanu rzeczy jest oczywiście zauważenie przez inwestorów ryzyka, że banki będą musiały ponosić ogromne koszty przez przegrywanie spraw sądowych.


Warto wspomnieć, że fakt coraz częstszego przegrywania przez banki w sądach poszczególnych spraw dotyczących m.in. kredytów frankowych, powoduje efekt kuli śnieżnej i coraz więcej osób decyduje się pozwać bank. Ludzie mają bowiem świadomość, że z roku na rok istnieją większe szanse na korzystne rozstrzygnięcie.


Co się zmieniło w kwestii opłat sądowych?

Kolejną świetną informacją dla poszkodowanych klientów jest nowelizacja ustawy dotycząca kosztów sądowych w sprawach cywilnych. Sprawiła ona bowiem, że koszty związane z rozpoczęciem danego procesu sądowego w sprawach bankowych nie będą wysokie. Wynoszą one 5 proc. wartości przedmiotu sporu. Należy jednak dodać, że kwota nie może być niższa niż 30 i wyższa niż 1 tysiąc złotych.


W przypadku, gdy konsument podejmie decyzję o pozwaniu banku o kwotę 15 tysięcy złotych, jego opłata od tego pozwu wyniesie 750 złotych. Z kolei, gdy roszczenie będzie w wysokości 60 tysięcy złotych, opłata wyniesie 250 złotych więcej. Jest to zatem czynnik, który może zdecydowanie zwiększyć liczbę klientów, którzy zdecydują się na wytoczenie pozwu danemu bankowi.


Gdzie należy się zgłosić?

Osoby, które mają kredyt we frankach szwajcarskich i chciałyby się dowiedzieć więcej na temat sposobu uzyskania odszkodowania od banku powinny skontaktować się z właścicielami marki NiK Odszkodowania: Marcinem Kaczmarkiem i Bartłomiejem Nogą. 

NIK Odszkodowania - Skontaktuj się:

Marcin Kaczmarek
Dyrektor Regionalny
tel. +48 605 244 393

Bartłomiej Noga
Dyrektor Regionalny
tel. +48 537 577 975


Przeczytaj także pierwszy artykuł na ten temat:

...

Masz kredyt we frankach? Nie musisz spłacać gigantycznych kwot do końca życia! Wyroki sądów wyciągają kredytobiorców z finansowego impasu - EZG24 - Wiadomości Zgierz - Dołącz do największej zgierskiej społeczności - EZG24 - Wiadomości Zgierz

Kredyty frankowe wpędziły w depresję wielu z nas. Z pozoru korzystne warunki skusiły tysiące Polaków, do zaciągnięcia kredytu w obcej walucie. Szybko okazało się, że to, co miało być zbawienne podczas zakupu mieszkania lub innych nieruchomości, jest

Zobacz także

W sobotę kolejny mecz I Ligi Futsalu. Do…

Ozorków: Plac zabaw i siłownia powstały …

Nowy Zarząd Powiatu Zgierskiego podzieli…

Członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z gmin…

Wybuch pieca centralnego ogrzewania przy…

W sobotę Wojewódzki Puchar Polski w Futs…

Ozorków: Rozpoczął się remont ul. Konopn…

W niedzielę Świąteczny targ produktów re…

[ZDJĘCIA] W MOK Głowno odbył się wernisa…

Wybrano nowe władze Hufca ZHP Zgierz

[ZDJĘCIA] Opłatek i wspólne kolędowanie …

[ZDJĘCIA] VIII Rodzinny Piknik Mikołajko…

[ZDJĘCIA] W MOK Ozorków odbył się Kierma…

Kolejna zmiana organizacji ruchu w ruchu…

[ZDJĘCIA] Dzieci pracowników Urzędu Gmin…

Uwaga kierowcy! Jutro duże działania pol…

[ZDJĘCIA] Zgiersko-Ozorkowski Klub Karat…

Banaszczyk show w Toruniu. Pewna wygrana…