Wywiad z Grzegorzem Doleckim, Dyrektorem PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Zgierzu

Dodane przez EZG24.net

Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Zgierzu to największy producent ciepła i energii elektrycznej na terenie miasta Zgierza. W jakie działania na terenie miasta się angażujecie?

- PGE Energia Ciepła jest partnerem miast i regionów, w których prowadzi swoją działalność 
i wspiera inicjatywy ważne dla ich mieszkańców. Jako Oddział należący, od stycznia 2019 roku do PGE Energia Ciepła, działamy na rzecz naszych głównych odbiorców – mieszkańców miasta Zgierza. Wytwarzane przez nas ciepło pokrywa zapotrzebowanie ponad 60 % miasta, a naszą misją jest zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii i ciepła dla mieszkańców, a także dla dużych przedsiębiorstw.


- Wytwarzane przez nas ciepło i energia elektryczna powstają jednocześnie, czyli w procesie kogeneracji, który jest najefektywniejszy i bardziej bezpieczny dla środowiska. W trosce o czystość powietrza nasze urządzenia są systematycznie modernizowane oraz na bieżąco monitorowane w celu stałego zmniejszania wpływu na otoczenie Jest to teraz nasze kluczowe założenie przy realizacji inwestycji, które czekają nas w najbliższej przyszłości.


O jakich inwestycjach mowa?

- Planujemy w najbliższych latach zrealizować inwestycję poprawiającą jakość środowiska naturalnego poprzez eliminację wytwarzania opartą o węgiel brunatny. Inwestycja pozwoli na wyłączenie z eksploatacji obecnie pracującego kotła OF-100 i zastąpienie go jednostkami kogeneracyjnymi gazowymi oraz instalacją kolektorów słonecznych. W ubiegłym miesiącu podjęta została decyzja o budowie nowego układu kogeneracyjnego w oparciu o silniki gazowe o mocy ok. 19 MWe i 16 MWt, uzupełnionych instalacją kolektorów słonecznych i budowie mobilnego kotła wodnego gazowo – olejowego (KRS) o mocy ok. 7 MWt. Obecnie jesteśmy na etapie fazy przygotowania inwestycji do realizacji.


A Jakie korzyści z inwestycji będą mieli mieszkańcy Zgierza?

- Dla mieszkańców będzie to oznaczać przede wszystkim poprawę jakości powietrza w mieście oraz bezpieczeństwo dostaw ciepła i energii elektrycznej.


Duże plany inwestycyjne na przyszłość, a co może Pan powiedzieć o bieżącej działalności elektrociepłowni, np. o przygotowaniu do sezonu grzewczego na 2019/2020?

- Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Zgierzu jest przygotowana na nadejście zimy. 
Od 29 lipca do 29 sierpnia br. w elektrociepłowni przeprowadziliśmy coroczną kampanię remontową, przygotowującą urządzenia do sezonu grzewczego. W ramach kampanii wykonany został remont bieżący kotła właściwego OF-100 oraz urządzeń pomocniczych, takich jak: elektrofiltr, obrotowe podgrzewacze powietrza, młyny wentylatorowe, instalacja suchego odpopielania, wentylatory ciągu, podmuchu, wentylator fluidalny. W okresie tym wykonane zostały również przeglądy oraz naprawy urządzeń nawęglania. Zatem zima nam nie straszna, jesteśmy gotowi dzielić się ciepłem.


Czyli prowadzicie wspólne działania z lokalnym dystrybutorem ciepła w mieście?

- Tak, zgierska elektrociepłownia współpracuje od lat nie tylko z dystrybutorem miejskiego systemu ciepłowniczego PEC Zgierz, ale także z Urzędem Miasta Zgierza, Urzędem Marszałkowskim oraz lokalnymi podmiotami związanymi z rynkiem ciepła.


- Korzystając z funduszy europejskich, Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Zgierzu realizuje również projekt pn. „Wymiana wyeksploatowanych sieci kanałowych na sieci preizolowane w Zgierzu". Projekt ma na celu zmniejszenie emisji do powietrza w źródle , w związku z ograniczeniem strat przesyłowych na sieci ciepłowniczej oraz eliminację niskiej emisji z kotłowni przydomowych. Zakres zadań obejmuje budowę sieci ciepłowniczej, przyłączy ciepłowniczych i węzłów cieplnych w budynkach mieszkalnych oraz wymianę węzłów cieplnych w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych na terenie miasta Zgierza.


A w jaki sposób elektrociepłownia promuje markę?

- Wystartowaliśmy z kampanią informacyjną „Przygotuj się do zimy z PGE Energia Ciepła" w ramach której promujemy naszą działalność i edukujemy mieszkańców miast na temat zalet z przyłączenia się do sieci ciepłowniczej. Przedstawiamy także porady jak oszczędzać ciepło i dbać o środowisko.


- W czerwcu zorganizowaliśmy Dzień Otwarty w elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Zgierzu, będący częścią ogólnopolskiego wydarzenia, które zostało przeprowadzone, w tym samym dniu, we wszystkich elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła. Dzień Otwarty był wspaniałą okazją do tego, żeby mieszkańcy Zgierza poznali pracę naszej elektrociepłowni i dowiedzieli się jak powstaje ciepło i energia elektryczna. Zorganizowaliśmy go po raz pierwszy, ale już dzisiaj wiemy że będzie to cykliczne coroczne wydarzeni, na które serdecznie zapraszam!

Zobacz także

Kryminalni ze Zgierza mają nowy radiowóz

Dzisiaj Mikołajki na Lodzie i inauguracj…

FC10 Zgierz przerwie wyjazdową niemoc? J…

Piękne święto Pułkownika Franciszka Toka…

Już jutro mikołajkowe spotkanie na placu…

[ZDJĘCIA] W Ozorkowie odbył się Przegląd…

Konkurs EZG24: Wygraj bilety na wieczór …

[WIDEO] Dendrolog radzi, jak wybierać ch…

Bezdomny leżał na chodniku, mógł zamarzn…

100 lat od zaprzysiężenia Jana Świercza …

Szok! Zakładał kominiarkę i masturbował …

W Zgierzu odbędą się wojewódzkie elimina…

Od jutra duże zmiany w ustawie Prawo o r…

Za nami warsztaty plastyczne dla KGW o t…

Już jutro inauguracja społecznej lodówki…

Pożar w Nakielnicy. Płonął budynek miesz…

Zmiana godzin pracy Starostwa Powiatoweg…

[ZDJĘCIA] Uczniowie z gminy Stryków rywa…