Wywiad z Grzegorzem Doleckim, Dyrektorem PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Zgierzu

Dodane przez EZG24.net

Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Zgierzu to największy producent ciepła i energii elektrycznej na terenie miasta Zgierza. W jakie działania na terenie miasta się angażujecie?

- PGE Energia Ciepła jest partnerem miast i regionów, w których prowadzi swoją działalność 
i wspiera inicjatywy ważne dla ich mieszkańców. Jako Oddział należący, od stycznia 2019 roku do PGE Energia Ciepła, działamy na rzecz naszych głównych odbiorców – mieszkańców miasta Zgierza. Wytwarzane przez nas ciepło pokrywa zapotrzebowanie ponad 60 % miasta, a naszą misją jest zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii i ciepła dla mieszkańców, a także dla dużych przedsiębiorstw.


- Wytwarzane przez nas ciepło i energia elektryczna powstają jednocześnie, czyli w procesie kogeneracji, który jest najefektywniejszy i bardziej bezpieczny dla środowiska. W trosce o czystość powietrza nasze urządzenia są systematycznie modernizowane oraz na bieżąco monitorowane w celu stałego zmniejszania wpływu na otoczenie Jest to teraz nasze kluczowe założenie przy realizacji inwestycji, które czekają nas w najbliższej przyszłości.


O jakich inwestycjach mowa?

- Planujemy w najbliższych latach zrealizować inwestycję poprawiającą jakość środowiska naturalnego poprzez eliminację wytwarzania opartą o węgiel brunatny. Inwestycja pozwoli na wyłączenie z eksploatacji obecnie pracującego kotła OF-100 i zastąpienie go jednostkami kogeneracyjnymi gazowymi oraz instalacją kolektorów słonecznych. W ubiegłym miesiącu podjęta została decyzja o budowie nowego układu kogeneracyjnego w oparciu o silniki gazowe o mocy ok. 19 MWe i 16 MWt, uzupełnionych instalacją kolektorów słonecznych i budowie mobilnego kotła wodnego gazowo – olejowego (KRS) o mocy ok. 7 MWt. Obecnie jesteśmy na etapie fazy przygotowania inwestycji do realizacji.


A Jakie korzyści z inwestycji będą mieli mieszkańcy Zgierza?

- Dla mieszkańców będzie to oznaczać przede wszystkim poprawę jakości powietrza w mieście oraz bezpieczeństwo dostaw ciepła i energii elektrycznej.


Duże plany inwestycyjne na przyszłość, a co może Pan powiedzieć o bieżącej działalności elektrociepłowni, np. o przygotowaniu do sezonu grzewczego na 2019/2020?

- Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Zgierzu jest przygotowana na nadejście zimy. 
Od 29 lipca do 29 sierpnia br. w elektrociepłowni przeprowadziliśmy coroczną kampanię remontową, przygotowującą urządzenia do sezonu grzewczego. W ramach kampanii wykonany został remont bieżący kotła właściwego OF-100 oraz urządzeń pomocniczych, takich jak: elektrofiltr, obrotowe podgrzewacze powietrza, młyny wentylatorowe, instalacja suchego odpopielania, wentylatory ciągu, podmuchu, wentylator fluidalny. W okresie tym wykonane zostały również przeglądy oraz naprawy urządzeń nawęglania. Zatem zima nam nie straszna, jesteśmy gotowi dzielić się ciepłem.


Czyli prowadzicie wspólne działania z lokalnym dystrybutorem ciepła w mieście?

- Tak, zgierska elektrociepłownia współpracuje od lat nie tylko z dystrybutorem miejskiego systemu ciepłowniczego PEC Zgierz, ale także z Urzędem Miasta Zgierza, Urzędem Marszałkowskim oraz lokalnymi podmiotami związanymi z rynkiem ciepła.


- Korzystając z funduszy europejskich, Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Zgierzu realizuje również projekt pn. „Wymiana wyeksploatowanych sieci kanałowych na sieci preizolowane w Zgierzu". Projekt ma na celu zmniejszenie emisji do powietrza w źródle , w związku z ograniczeniem strat przesyłowych na sieci ciepłowniczej oraz eliminację niskiej emisji z kotłowni przydomowych. Zakres zadań obejmuje budowę sieci ciepłowniczej, przyłączy ciepłowniczych i węzłów cieplnych w budynkach mieszkalnych oraz wymianę węzłów cieplnych w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych na terenie miasta Zgierza.


A w jaki sposób elektrociepłownia promuje markę?

- Wystartowaliśmy z kampanią informacyjną „Przygotuj się do zimy z PGE Energia Ciepła" w ramach której promujemy naszą działalność i edukujemy mieszkańców miast na temat zalet z przyłączenia się do sieci ciepłowniczej. Przedstawiamy także porady jak oszczędzać ciepło i dbać o środowisko.


- W czerwcu zorganizowaliśmy Dzień Otwarty w elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Zgierzu, będący częścią ogólnopolskiego wydarzenia, które zostało przeprowadzone, w tym samym dniu, we wszystkich elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła. Dzień Otwarty był wspaniałą okazją do tego, żeby mieszkańcy Zgierza poznali pracę naszej elektrociepłowni i dowiedzieli się jak powstaje ciepło i energia elektryczna. Zorganizowaliśmy go po raz pierwszy, ale już dzisiaj wiemy że będzie to cykliczne coroczne wydarzeni, na które serdecznie zapraszam!

Zobacz także

Uwaga! W znanych herbatnikach z Biedronk…

Nagrody Burmistrza Strykowa z okazji Dni…

Konkurs Local Service: Wygraj bilety na …

FC10 Zgierz jedzie do Gniezna z nowym za…

WAŻNE: Poważny wypadek w Aleksandrowie Ł…

Reprezentacja Polski z ozorkowianinem w …

Uczeń Szkoły Podstawowej w Leśmierzu wal…

Pożar przyczepy w Słowaku. Na miejscu je…

Muzeum Żołnierza Polskiego powstanie w D…

34-latek okradał domy w sąsiednim powiec…

Niebezpiecznie w Głownie. Skuter potrąci…

[ZDJĘCIA] Za nami XV Mityng Lekkoatletyc…

Wzmożone kontrole ciężarówek na A2. Sied…

Nowe piece w ponad 200 domach

Przed nami II edycja Biegu Legionów Pols…

Za miesiąc rusza Poddębicka Liga Halowa…

[ZDJĘCIA] Młodzi zawodnicy Boruty Zgierz…

[ZDJĘCIA] Burmistrz nagrodził nauczyciel…