[ZDJĘCIA] Zgierski "Staszic" uczy i wychowuje od pokoleń

Niewiele szkół może pochwalić się takim stażem jak I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Zgierzu, które obchodziło jubileusz 120-lecia istnienia oraz 100-rocznicę nadania imienia patrona placówce. Z tej okazji do murów szkoły wrócili jej absolwenci, by powspominać dawne czasy.


Z sentymentem przypominam sobie przede wszystkim nauczycieli, ich różnorodność i różnobarwność. Byli dla nas wzorem do naśladowania, jak np. moja chemiczka - prof. Muszyńska, którą dzisiaj spotkałam, czy pani profesor od języka rosyjskiego. Jej nauki bardzo przydały mi się w trakcie studiów – opowiada Jolanta Lisiecka, absolwentka rocznika 1971 – W liceum byłam bardzo nowatorską osobą i z sympatią wspominam takie wydarzenie, gdy podczas uroczystości pod pomnikiem na placu Stu Straconych, przyszłam ubrana w płaszcz, sukienkę mini, kapelusz oraz wysokie botki, a ówczesny dyrektor szkoły, kazał mi wystąpić potem na apelu, że nie należy chodzić tak ubranym – wspomina pani Jolanta.


Jednymi z pierwszych, którzy złożyli jubileuszowe życzenia byli m.in.: przedstawiciele powiatowego samorządu: Adam Świniuch i Wojciech Budziarski – członkowie Zarządu Powiatu Zgierskiego, a także Iwona Stańczyk – Skarbnik Powiatu Zgierskiego, którzy podkreślali, że „Staszic" jest przykładem szkoły z tradycjami, która trafnie dostosowuje swój program do potrzeb rynku pracy oraz pozwala młodym ludziom rozwijać swoje zainteresowania. Spośród znanych absolwentów, na uroczystości pojawili się: Krzysztof Kwiatkowski – Prezes Najwyższej Izby Kontroli czy Agnieszka Hanajczyk – Poseł na Sejm RP.


Jubileusz był również okazją do zaprezentowania historii szkoły, a także wręczenia podziękowań oraz szkolnych Medali Najwyższej Godności, które otrzymali: byli dyrektorzy placówki: Beata Baszczyńska-Misztal i Wojciech Dobruchowski, a także wieloletni nauczyciel – Adam Izydorczyk. Po zakończeniu imprezy, przyszedł czas na spotkanie poszczególnych roczników absolwentów w klasach oraz zwiedzanie szkolnych murów, w tym specjalnej wystawy poświęconej dawnym pomocom dydaktycznym.


Zgierski „Staszic" powstał w 1898 r. Początkowo, funkcjonował jako szkoła handlowa, mieszcząca się u zbiegu ulic Długiej i Nowego Rynku. Od 1950 r. szkoła stała się Liceum Ogólnokształcącym. Do obecnego budynku przy ul. 3-maja, „Staszic" przeprowadził się w latach 60-tych XX w.

Zobacz także

Uwaga zgierzanie! Nadciągają burze z gra…

Polskie Stronnictwo Ludowe i Koalicja Po…

[ZDJĘCIA] Za nami ostatni piknik rodzinn…

[ZDJĘCIA] Sparingowe zwycięstwo rezerw B…

Zgierz łączy pokolenia. W Parku Miejskim…

[ZDJĘCIA] IV liga: Derby Powiatu dla Bor…

Groźny wypadek w Aleksandrowie Łódzkim -…

Tragiczny wypadek na autostradzie A2. Sa…

Prawo i Sprawiedliwość odkryło karty. Kt…

[WIDEO] „Za szczególne zasługi w kultywo…

[WIDEO + ZDJĘCIA] Apel pamięci, salwa ho…

Miejskie Obchody Święta Wojska Polskiego…

Wypadek na krajowej "dziewięćdziesi…

Zapinamy pasy i startujemy. Już dziś rus…

Zaginęły dwie szesnastolatki! Policja pr…

Powiatowo-Gminne obchody Święta Wojska P…

Jutro Święto Wojska Polskiego. Sprawdź p…

Varius Manx & Kasia Stankiewicz, Ext…