[ZDJĘCIA] Zgierski "Staszic" uczy i wychowuje od pokoleń

Niewiele szkół może pochwalić się takim stażem jak I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Zgierzu, które obchodziło jubileusz 120-lecia istnienia oraz 100-rocznicę nadania imienia patrona placówce. Z tej okazji do murów szkoły wrócili jej absolwenci, by powspominać dawne czasy.


Z sentymentem przypominam sobie przede wszystkim nauczycieli, ich różnorodność i różnobarwność. Byli dla nas wzorem do naśladowania, jak np. moja chemiczka - prof. Muszyńska, którą dzisiaj spotkałam, czy pani profesor od języka rosyjskiego. Jej nauki bardzo przydały mi się w trakcie studiów – opowiada Jolanta Lisiecka, absolwentka rocznika 1971 – W liceum byłam bardzo nowatorską osobą i z sympatią wspominam takie wydarzenie, gdy podczas uroczystości pod pomnikiem na placu Stu Straconych, przyszłam ubrana w płaszcz, sukienkę mini, kapelusz oraz wysokie botki, a ówczesny dyrektor szkoły, kazał mi wystąpić potem na apelu, że nie należy chodzić tak ubranym – wspomina pani Jolanta.


Jednymi z pierwszych, którzy złożyli jubileuszowe życzenia byli m.in.: przedstawiciele powiatowego samorządu: Adam Świniuch i Wojciech Budziarski – członkowie Zarządu Powiatu Zgierskiego, a także Iwona Stańczyk – Skarbnik Powiatu Zgierskiego, którzy podkreślali, że „Staszic" jest przykładem szkoły z tradycjami, która trafnie dostosowuje swój program do potrzeb rynku pracy oraz pozwala młodym ludziom rozwijać swoje zainteresowania. Spośród znanych absolwentów, na uroczystości pojawili się: Krzysztof Kwiatkowski – Prezes Najwyższej Izby Kontroli czy Agnieszka Hanajczyk – Poseł na Sejm RP.


Jubileusz był również okazją do zaprezentowania historii szkoły, a także wręczenia podziękowań oraz szkolnych Medali Najwyższej Godności, które otrzymali: byli dyrektorzy placówki: Beata Baszczyńska-Misztal i Wojciech Dobruchowski, a także wieloletni nauczyciel – Adam Izydorczyk. Po zakończeniu imprezy, przyszedł czas na spotkanie poszczególnych roczników absolwentów w klasach oraz zwiedzanie szkolnych murów, w tym specjalnej wystawy poświęconej dawnym pomocom dydaktycznym.


Zgierski „Staszic" powstał w 1898 r. Początkowo, funkcjonował jako szkoła handlowa, mieszcząca się u zbiegu ulic Długiej i Nowego Rynku. Od 1950 r. szkoła stała się Liceum Ogólnokształcącym. Do obecnego budynku przy ul. 3-maja, „Staszic" przeprowadził się w latach 60-tych XX w.

Zobacz także

[FILM] Ktoś chce złożyć Ci życzenia Wiel…

[ZDJĘCIA] Pożar warsztatu samochodowego …

Biało-Czerwona Majówka w Zgierzu. Sprawd…

Zataczający się mężczyzna wsiadł do auta…

Zaginął mieszkaniec Woli Rakowej. Ostatn…

Policjantka ze Zgierza ewakuowała mieszk…

Mistrz i Wicemistrz Europy trenerem Orła…

Potrącił kobietę i uciekł, poszkodowana …

Kontrabandę wartą blisko 20 tys. złotych…

[ZDJĘCIA] Rezerwy Boruty Zgierz lepsze o…

Gmina Aleksandrów Łódzki: Blisko 200 gra…

Tragiczny pożar przy Rembowskiego. Spłon…

Boruta Zgierz: Remis z Orkanem Buczek da…

Fałszywa dokumentacja medyczna i nielega…

[ZDJĘCIA] Za nami kolejna edycja Konfron…

Ogólnopolski Festiwal Wokalny „Młodych B…

Strykowscy dzielnicowi spotkali się z pr…

[ZDJĘCIA] Głowno: Spotkanie wielkanocne …