Zgierz będzie miał nowe miasto partnerskie! Podpisanie umowy już w środę

Dodane przez EZG24.net

15 sierpnia 2018 roku w Urzędzie Miasta Zgierza zostanie podpisana umowa partnerska z nowym miastem – czeską Jihlavą (Igławą), która jest stolicą województwa Wysoczyzna na Morawach.


Miasto powstało w pierwszej połowie XIII wieku. Obecnie liczy około 50 tysięcy mieszkańców i pełni funkcję regionalnego ośrodka administracyjnego, przemysłowego, handlowo-usługowego, akademickiego i kulturalnego Moraw. Najważniejsze zabytki Jihlawy znajdują się w obrębie średniowiecznego Starego Miasta z Placem Masaryka stanowiącym miejski rynek. Są to kościoły: św. Jakuba, św. Krzyża, Wniebowzięcia NMP i św. Ignacego, liczne kamienice mieszczańskie, ratusz oraz pozostałości obwarowań miejskich z Bramą Matki Boskiej. Na tamtejszym cmentarzu żydowskim znajduje się grobowiec rodziców kompozytora z przełomu XIX i XX wieku Gustava Mahlera. Jedną z atrakcji miasta jest też nieduży ogród zoologiczny.


- Kontakty z Jihlawą zostały nawiązane przez zgierskich strażaków, którzy wraz ze swymi czeskimi odpowiednikami brali udział w organizowanych tam zawodach pożarniczych. W maju tego roku w Jihlavie gościli zgierscy radni: Radosław Gajda, Jakub Filipowicz i Jakub Przyrzanowski, którzy omówili z burmistrzem Jihlawy zasady współpracy partnerskiej - informuje Renata Karolewska, Pełnomocnik ds.Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miasta Zgierza.


Ciekawostkę stanowi fakt, że symbolami obu miast są… jeże. A zatem z przymrużeniem oka można stwierdzić, że współdziałać niebawem zaczną zgierski jeż i i gławski ježek.

Zobacz także

Spotkanie noworoczne włodarzy i służb

Fryzura za jeden uśmiech z okazji Dnia B…

Boruta Zgierz rozpoczął przygotowania do…

WAŻNE: Zajęcia w zgierskich szkołach zaw…

[WIDEO] "Cichy zabójca" zaatak…

[ZDJĘCIA] Strażacy z OSP Szczawin mogą c…

Do CM „Boruta” na badanie tomografem bez…

Pożar domu pod Zgierzem. Poparzony mężcz…

Zbliża się konferencja „Dobre praktyki b…

Ferie w mieście nie muszą być nudne

Starostwo Powiatowe ma "CUŚ" d…

Zgierzanie przeciwko aktom przemocy i mo…

[ZDJĘCIA] Opłatek, serdeczne życzenia i …

"Razem spiszmy historię gminy"…

Startuje III edycja Budżetu Obywatelskie…

Jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego …

System informacji przestrzennej dla Gmin…

Zbliża się podsumowanie akcji "Anio…