Zgierz będzie miał nowe miasto partnerskie! Podpisanie umowy już w środę

Dodane przez EZG24.net

15 sierpnia 2018 roku w Urzędzie Miasta Zgierza zostanie podpisana umowa partnerska z nowym miastem – czeską Jihlavą (Igławą), która jest stolicą województwa Wysoczyzna na Morawach.


Miasto powstało w pierwszej połowie XIII wieku. Obecnie liczy około 50 tysięcy mieszkańców i pełni funkcję regionalnego ośrodka administracyjnego, przemysłowego, handlowo-usługowego, akademickiego i kulturalnego Moraw. Najważniejsze zabytki Jihlawy znajdują się w obrębie średniowiecznego Starego Miasta z Placem Masaryka stanowiącym miejski rynek. Są to kościoły: św. Jakuba, św. Krzyża, Wniebowzięcia NMP i św. Ignacego, liczne kamienice mieszczańskie, ratusz oraz pozostałości obwarowań miejskich z Bramą Matki Boskiej. Na tamtejszym cmentarzu żydowskim znajduje się grobowiec rodziców kompozytora z przełomu XIX i XX wieku Gustava Mahlera. Jedną z atrakcji miasta jest też nieduży ogród zoologiczny.


- Kontakty z Jihlawą zostały nawiązane przez zgierskich strażaków, którzy wraz ze swymi czeskimi odpowiednikami brali udział w organizowanych tam zawodach pożarniczych. W maju tego roku w Jihlavie gościli zgierscy radni: Radosław Gajda, Jakub Filipowicz i Jakub Przyrzanowski, którzy omówili z burmistrzem Jihlawy zasady współpracy partnerskiej - informuje Renata Karolewska, Pełnomocnik ds.Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miasta Zgierza.


Ciekawostkę stanowi fakt, że symbolami obu miast są… jeże. A zatem z przymrużeniem oka można stwierdzić, że współdziałać niebawem zaczną zgierski jeż i i gławski ježek.

Zobacz także

W Zgierzu powstał mural upamiętniający p…

Strongmani wracają do Zgierza. W niedzie…

Pirat drogowy pod wpływem alkoholu zatrz…

Próba podpalenia przy ul. Gałczyńskiego?…

Zgierskie składowiska odpadów ekologiczn…

Znamy pary pierwszej rundy łódzkiego Puc…

[WIDEO + ZDJĘCIA] Akcja policji w Aleksa…

[WAŻNE] Frankowicze wygrywają w sądach. …

[ZDJĘCIA] Pożar śmieci i trawy w Adolfow…

Chłopiec z Aleksandrowa jako mały Simba…

Pożar składowiska odpadów niebezpiecznyc…

PGE ostrzega: Uwaga na fałszywe e-maile …

Duży pożar lasu pod Zgierzem, to było po…

Krok od tragedii podczas pracy w Głownie…

[ZDJĘCIA] Łódzkie latem nie zwalnia temp…

[WIDEO] Marszałek Grzegorz Schreiber z w…

Obchody okrągłej rocznicy Bitwy nad Bzur…

Depilacja ciała - którą metodę wybrać? R…