Zgierz będzie miał nowe miasto partnerskie! Podpisanie umowy już w środę

Dodane przez EZG24.net

15 sierpnia 2018 roku w Urzędzie Miasta Zgierza zostanie podpisana umowa partnerska z nowym miastem – czeską Jihlavą (Igławą), która jest stolicą województwa Wysoczyzna na Morawach.


Miasto powstało w pierwszej połowie XIII wieku. Obecnie liczy około 50 tysięcy mieszkańców i pełni funkcję regionalnego ośrodka administracyjnego, przemysłowego, handlowo-usługowego, akademickiego i kulturalnego Moraw. Najważniejsze zabytki Jihlawy znajdują się w obrębie średniowiecznego Starego Miasta z Placem Masaryka stanowiącym miejski rynek. Są to kościoły: św. Jakuba, św. Krzyża, Wniebowzięcia NMP i św. Ignacego, liczne kamienice mieszczańskie, ratusz oraz pozostałości obwarowań miejskich z Bramą Matki Boskiej. Na tamtejszym cmentarzu żydowskim znajduje się grobowiec rodziców kompozytora z przełomu XIX i XX wieku Gustava Mahlera. Jedną z atrakcji miasta jest też nieduży ogród zoologiczny.


- Kontakty z Jihlawą zostały nawiązane przez zgierskich strażaków, którzy wraz ze swymi czeskimi odpowiednikami brali udział w organizowanych tam zawodach pożarniczych. W maju tego roku w Jihlavie gościli zgierscy radni: Radosław Gajda, Jakub Filipowicz i Jakub Przyrzanowski, którzy omówili z burmistrzem Jihlawy zasady współpracy partnerskiej - informuje Renata Karolewska, Pełnomocnik ds.Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miasta Zgierza.


Ciekawostkę stanowi fakt, że symbolami obu miast są… jeże. A zatem z przymrużeniem oka można stwierdzić, że współdziałać niebawem zaczną zgierski jeż i i gławski ježek.

Zobacz także

Kradzież psa na Rudunkach. Właściciele p…

Nocny wypadek na Bazylijskiej. Osobówka …

Druga kolejka IV ligi. Boruta do Wiśniow…

[ZDJĘCIA] XXX Muzyczne Lato w Sokolnikac…

XVIII ekstremalny spływ Mroga Trophy 201…

Przed nami druga kolejka "okręgówki…

[ZDJĘCIA] Zgierz ma nowe miasto partners…

Podsumowanie pierwszej kolejki łódzkiej …

[ZDJĘCIA] Gminne obchody Święta Wojska P…

Zbliża się III Parzęczewski Festyn Rodzi…

[ZDJĘCIA] Bzura Ozorków nagrodzona przez…

Głownianka zaginęła w Arabii Saudyjskiej…

Wypadek w Skotnikach. Osobówka rozbiła s…

[WIDEO, ZDJĘCIA] Wyjątkowa inauguracja s…

[ZDJĘCIA] Strzelanina w Parzęczewie! Orz…

Kradzionym autem uciekał przed policją, …

Miejsko-Powiatowe Obchody Święta Wojska …

[WIDEO] Zobacz film z Miejsko-Powiatowyc…