Zgierz będzie miał nowe miasto partnerskie! Podpisanie umowy już w środę

Dodane przez EZG24.net

15 sierpnia 2018 roku w Urzędzie Miasta Zgierza zostanie podpisana umowa partnerska z nowym miastem – czeską Jihlavą (Igławą), która jest stolicą województwa Wysoczyzna na Morawach.


Miasto powstało w pierwszej połowie XIII wieku. Obecnie liczy około 50 tysięcy mieszkańców i pełni funkcję regionalnego ośrodka administracyjnego, przemysłowego, handlowo-usługowego, akademickiego i kulturalnego Moraw. Najważniejsze zabytki Jihlawy znajdują się w obrębie średniowiecznego Starego Miasta z Placem Masaryka stanowiącym miejski rynek. Są to kościoły: św. Jakuba, św. Krzyża, Wniebowzięcia NMP i św. Ignacego, liczne kamienice mieszczańskie, ratusz oraz pozostałości obwarowań miejskich z Bramą Matki Boskiej. Na tamtejszym cmentarzu żydowskim znajduje się grobowiec rodziców kompozytora z przełomu XIX i XX wieku Gustava Mahlera. Jedną z atrakcji miasta jest też nieduży ogród zoologiczny.


- Kontakty z Jihlawą zostały nawiązane przez zgierskich strażaków, którzy wraz ze swymi czeskimi odpowiednikami brali udział w organizowanych tam zawodach pożarniczych. W maju tego roku w Jihlavie gościli zgierscy radni: Radosław Gajda, Jakub Filipowicz i Jakub Przyrzanowski, którzy omówili z burmistrzem Jihlawy zasady współpracy partnerskiej - informuje Renata Karolewska, Pełnomocnik ds.Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miasta Zgierza.


Ciekawostkę stanowi fakt, że symbolami obu miast są… jeże. A zatem z przymrużeniem oka można stwierdzić, że współdziałać niebawem zaczną zgierski jeż i i gławski ježek.

Zobacz także

Tysiące mieszkańców na pogrzebie Ilony R…

Dwa dni pełne atrakcji i koncertów gwiaz…

Konie Mechaniczne Zgierz proszą o pomoc…

Konkurs "Mały Prezydent Miasta Zgie…

Strykowscy dzielnicowi zorganizowali tur…

Kolejne remonty w naszym mieście!

Ilona Rafalska Honorowym Obywatelem Alek…

[WIDEO] Tłumy zwiedzających podczas Majó…

[ZDJĘCIA + WIDEO] Koszmarny wypadek tira…

AKTUALIZACJA: porzucony samochód na środ…

67-letni mężczyzna kradł słodycze ze skl…

Jutro bezpłatne badania mammograficzne w…

Przedszkolaki z wizytą u Burmistrza Ozor…

[Z OSTATNIEJ CHWILI] Renault wypadło z d…

Szpital w Zgierzu włącza się w akcję SOR…

Jutro kolejna edycja Zgierskiej Nocy Muz…

UWAGA na oszustów! Udają pośredników szy…

Witold Stępień - Marszałek Województwa Ł…