Zgierz będzie miał nowe miasto partnerskie! Podpisanie umowy już w środę

Dodane przez EZG24.net

15 sierpnia 2018 roku w Urzędzie Miasta Zgierza zostanie podpisana umowa partnerska z nowym miastem – czeską Jihlavą (Igławą), która jest stolicą województwa Wysoczyzna na Morawach.


Miasto powstało w pierwszej połowie XIII wieku. Obecnie liczy około 50 tysięcy mieszkańców i pełni funkcję regionalnego ośrodka administracyjnego, przemysłowego, handlowo-usługowego, akademickiego i kulturalnego Moraw. Najważniejsze zabytki Jihlawy znajdują się w obrębie średniowiecznego Starego Miasta z Placem Masaryka stanowiącym miejski rynek. Są to kościoły: św. Jakuba, św. Krzyża, Wniebowzięcia NMP i św. Ignacego, liczne kamienice mieszczańskie, ratusz oraz pozostałości obwarowań miejskich z Bramą Matki Boskiej. Na tamtejszym cmentarzu żydowskim znajduje się grobowiec rodziców kompozytora z przełomu XIX i XX wieku Gustava Mahlera. Jedną z atrakcji miasta jest też nieduży ogród zoologiczny.


- Kontakty z Jihlawą zostały nawiązane przez zgierskich strażaków, którzy wraz ze swymi czeskimi odpowiednikami brali udział w organizowanych tam zawodach pożarniczych. W maju tego roku w Jihlavie gościli zgierscy radni: Radosław Gajda, Jakub Filipowicz i Jakub Przyrzanowski, którzy omówili z burmistrzem Jihlawy zasady współpracy partnerskiej - informuje Renata Karolewska, Pełnomocnik ds.Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miasta Zgierza.


Ciekawostkę stanowi fakt, że symbolami obu miast są… jeże. A zatem z przymrużeniem oka można stwierdzić, że współdziałać niebawem zaczną zgierski jeż i i gławski ježek.

Zobacz także

Podsumowanie 11. kolejki łódzkiej Klasy …

To już pewne! Barbara Kaczmarek dalej Wó…

Znamy pierwsze wyniki wyborów. Kto będzi…

Wypadek drogowy w Lućmierzu. Dwie osoby …

Znamy końcową frekwencję wyborów samorzą…

Straż pożarna w Szkole Podstawowej w Dąb…

Znamy nieoficjalne wyniki wyborów samorz…

WYBORY 2018 - Poznaj wyniki z EZG24!

Ryszard Bonisławski spotkał się ze społe…

Gmina Stryków otrzymała 500 000 złotych …

Gmina Stryków wyróżniona!

Już jutro startują Targi dla Kobiet

[AUDIO] Wioleta Głowacka, naczelnik stry…

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym …

[ZDJĘCIA] Bo dobrze się różnić

[ZDJĘCIA] Centralne Biuro Śledcze rozbił…

Klasa A: Co nas czeka w ten weekend? Spr…

Parzęczewscy radni podziękowali za wspól…