wersja testowa serwisu

Ambasador Mongolii gościł na terenie gminy Głowno

13071
fot. Urząd Gminy Głowno

We wtorek, 8 czerwca br. na terenie gminy Głowno miało miejsce niecodzienne wydarzenie - Mąkolice odwiedził Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Mongolii w Polsce - Dorj Barkhas wraz z delegacją, w skład której wchodzili m.in. żołnierze - mjr Gambold Azzaya – który w 2004 r. udaremnił atak na polską bazę wojskową w Iraku, oraz ppłk Batsuuri Myagmardorj. W spotkaniu uczestniczył również Wójt Gminy Legnickie Pole – Rafał Plezia, która jest historycznie powiązana z Mongolią oraz Wojciech Urbanek z Łowicza – koordynator i organizator wizyty.

Gości podejmowali Proboszcz Parafii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Mąkolicach i Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej – Ks. Krzysztof Przybysz oraz przedstawiciele władz Gminy Głowno: Zastępca Wójta – Maciej Olejniczak i Sekretarz – Jolanta Szkup wraz z pracownikami urzędu.

Wizyta rozpoczęła się od tradycyjnego mongolskiego powitania, polegającego na wręczeniu jedwabnego materiału o nazwie „Hada", następnie goście zostali oprowadzeni po terenie zabytkowego drewnianego kościoła oraz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej i poznali historię tych niezwykłych miejsc na terenie naszej gminy oraz zapoznali się z charakterystyką naszego regionu i gminy.

Goście w czasie wizyty przekazali mnóstwo informacji i ciekawostek o swoim kraju, kulturze, historii i obyczajach oraz o wzajemnych powiązaniach naszych krajów.

Jako miejsce wizyty zostały wybrane Mąkolice z uwagi na wzmianki historyczne, które wskazują, że być może tutejsza ludność wywodziła się ze wschodu, natomiast w dawnych czasach wieś nosiła nazwę Mongolice.

Na zakończenie wizyty goście zostali zaproszeni do lokalnej strażnicy OSP na poczęstunek złożony z lokalnych wyrobów, wyprodukowanych i podarowanych przez Państwa Renatę i Krzysztofa Szcześniaków z Woli Mąkolskiej.

Wizyta w naszym regionie była okazją do nawiązania ciekawej relacji, która może być kontynuowana w kolejnych latach.

źródło: UG Głowno