Andre Citroën po 121 latach odwiedził Głowno

34B8D59D-2C9E-4EB6-ABB5-97FDBB552C07
fot. Mateusz Jaśkiewicz

Historia zatoczyła koło. Twórca jednej z najsłynniejszych marek samochodowych na świecie odwiedził ponownie nasze miasto. To właśnie tu, w sąsiedztwie fabryki Norblina w dniu 18 kwietnia 1900 roku, młody inżynier po raz pierwszy zobaczył zbudowane z drewna zębate koła daszkowe, które stały się wkrótce symbolem oraz logotypem jego firmy – samochodowej marki Citroën. To właśnie Głowno jest miejscem, gdzie narodził się pomysł budowy motoryzacyjnego giganta.

W 121 rocznicę tego wydarzenia, członkowie stowarzyszenia Amicale Citroen Pologne postanowili uczcić wizytę wielkiego Francuza w Głownie. Punktualnie o godz. 03:00 nad ranem kolumna Citroenów z zabytkowym modelem C4 z 1931 roku na czele, wyruszyła z ul. Citroëna w Szczecinie w kierunku naszego miasta. W Głownie pasjonaci tej marki pojawili się około godz. 15.30. Na miejscu nagrali krótką relację z pobytu Andre Citroëna w Głownie (w postać konstruktora wcielił się aktor Zachariasz Muszyński) i posłuchali prelekcji na temat związków Citroena z Głownem, którą wygłosił Jacek Perzyński – badacz historii regionu. Był to ich hołd dla wielkiego konstruktora francuskich samochodów i podkreślenie jego związków z Polską, a przede wszystkim z Głownem.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Ambasador Republiki Francuskiej Frédéric Billet, Burmistrz Głowna Grzegorz Janeczek oraz Francusko-Polska Izba Gospodarcza.

źródło: UM Głowno

Zobacz zdjęcia: