Najważniejsze wideo w ezg24

Betlejemskie Światło Pokoju już w rękach harcerzy z Łódzkiego! Niezwykły płomień trafi teraz do mieszkańców regionu

Betlejemskie Światło Pokoju już w rękach harcerzy z Łódzkiego! Niezwykły płomień trafi teraz do mieszkańców regionu
ZHP/ Hufiec ZHP Osiemnastka Szczerców

Betlejemskie Światło Pokoju już po raz 32. trafiło do Polski. Harcerki i harcerze przekazywać je będą kolejnym osobom i instytucjom tak, aby trafiło na wigilijne stoły w całej Polsce. Światełko odebrali także harcerze z Łódzkiej Chorągwi ZHP. W najbliższych dniach obdarowani tym symbolem zostaną mieszkańcy naszego województwa.

Historia tego niezwykłego symbolu zaczyna się w Betlejem, właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus. W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.

- Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W ponad 30-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami - zauważają harcerze.

Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju. Światło Pokoju – którego ambasadorami są polscy harcerze – roznoszone jest przez nich od 1991 roku.

- Tego roku, gdy na Ukrainie toczy się wojna a niepokój, lęk i obawy towarzyszą wielu ludziom na świecie, akcja Betlejemskiego Światła Pokoju ruszyła pod hasłem "Czyńmy Pokój". Ten okres Świąteczny to dobra okazja, by zastanowić się co tak naprawdę kryje się za słówek POKÓJ - zauważają harcerze Hufca ZHP Osiemnastka ze Szczercowa, którzy byli w licznym gronie odbierających ten piękny symbol.

Jako członkowie i członkinie Związku Harcerstwa Polskiego przekazując Święty Płomień z Betlejem, chcemy zainspirować tych, z którymi dzielimy się tym darem, by realnie czynić pokój w życiu oraz dawać nadzieję tym, którzy doświadczają jego braku - zauważa z kolei hm. Julia Grzędowska z Hufca ZHP Radomsko. 

Betlejemskie Światło Pokoju w Łódzkiem!

W tym roku Betlejemskie Światło Pokoju harcerki i harcerze Związku Harcerstwa Polskiego odebrali od słowackich skautów w Zakopanem, w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, w niedzielę 10 grudnia podczas mszy świętej o godzinie 8:30. Przekazanie odbyło się również podczas mszy świętej, która rozpocznie się o 11:00 w kaplicy w Schronisku Głodówka na Polanie Głodówka. Już późnym popołudniem sztafeta dotarła do naszego województwa! 

I tak oto w II Niedzielę Adwentu do łódzkiej bazyliki archikatedralnej dotarli harcerze, którzy - jak co roku - przynieśli ze sobą Betlejemskie Światło Pokoju, które płonie w Grocie Narodzenia Pańskiego. Przekazanie Światełka Pokoju odbyło się podczas wieczornego nabożeństwa, któremu przewodniczył ksiądz biskup Ireneusz Pękalski.

W czasie nabożeństwa przedstawiciele hufców województwa łódzkiego podchodzili do ołtarza, gdzie otrzymywali Światło Pokoju. Teraz będą oni roznosili betlejemski płomień do szkół, urzędów, szpitali, świątyń i innych miejsc na terenie województwa. W najbliższych dniach harcerki i harcerze dotrą do setek miejscy, by przekazać i podzielić się piękną ideą tego symbolu.

Fot.: Hufiec ZHP Osiemnastka

fot.: ZHP