wersja testowa serwisu

Black Friday świetna okazja? Sprawdź, zanim wpakujesz się w tarapaty!

Black Friday świetna okazja? Sprawdź, zanim wpakujesz się w tarapaty!
Pixabay

Choć daleko mu do popularności takiej jak w Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie, to u nas z roku na rok, w galopującym tempie zyskuje na popularności. O czym mowa? O Black Friday, czyli dniu, w którym świat sklepów i konsumentów szaleje, a wszystko przez gigantyczne obniżki. Czarny Piątek, który ruszy już za kilkadziesiąt godzin wpisał się w polski, konsumencki kalendarz i oficjalnie otwiera przedświąteczny okres zakupów. Warto jednak w tym szaleństwie zachować odrobinę rozsądku i spojrzeć na temat od strony… prawnej.

O tym, że biegając między sklepowymi regałami warto nie zgubić zdrowego rozsądku przypominają zarówno Europejskie Centrum Konsumenckie jak i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zanim pobiegniemy na promocję, warto wiedzieć, do czego zobowiązani są sprzedawcy, a tym samym, jakie prawa przysługują nam – kupującym. Poniżej znajdziecie podstawowe wskazówki dotyczące przecen, wyprzedaży nie tylko w ramach Black Friday...

Zakupy stacjonarne

  • Czy mogę reklamować towar? 

Główna zasada brzmi: cena promocyjna czy regularna – takie same prawa! Sprzedawcy oraz konsumenci powinni mieć świadomość, że towary przecenione – tak jak wszystkie inne - podlegają reklamacji, jeśli okażą się wadliwe. Składamy ją w ramach rękojmi u sprzedawcy - najlepiej na piśmie. Gdy do produktu dołączona jest gwarancja, wtedy możemy zgłosić reklamację gwarantowi (najczęściej jest to producent lub dystrybutor towaru). Prawo wyboru między obiema możliwościami należy do nas. Warto pamiętać, że jeśli powodem obniżenia ceny jest wada towaru, o której wiedzieliśmy podczas zakupu, nie możemy jej reklamować u sprzedawcy.

– Niezależnie od tego, czy kupujemy towar w cenie promocyjnej czy regularnej, obowiązują jednolite prawa konsumenckie – tłumaczy Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z oferty promocyjnej, sprawdźmy, czy rzeczywiście jest ona dla nas najkorzystniejsza. Może się bowiem okazać, że ten sam towar w innym sklepie kosztuje mniej.

Jeśli kupujemy w sklepie stacjonarnym, pamiętajmy, że zwrot pełnowartościowego towaru zależy tylko od dobrej woli sprzedawcy. Dlatego warto dobrze przemyśleć zakup i nie działać pod wpływem chwilowego impulsu wywołanego obniżką ceny. Przed transakcją zapytajmy sprzedawcę, jaka jest polityka sklepu w tym zakresie – czy zwroty są możliwe, a jeśli tak, to w jakim terminie i na jakich zasadach.  

Jak zachować się w sytuacji - co jak się okazuje niestety nie jest rzadkością - jeśli przy kasie cena okaże się wyższa, niż na wywieszce albo metce? Tutaj prawo stoi zdecydowanie po stronie konsumenta i ma onprawo kupić towar w korzystniejszej dla siebie cenie. Warto więc stojąc już przy kasie patrzeć na kasę, by kontrolować przebieg zakupów.

Zakupy przez internet

Tutaj na wstępie trzeba powiedzieć o podstawowej zasadzie obowiązującej nie tylko przy okazji Black Firday: SPRAWDZAJMY WIARYGODNOŚĆ SPRZEDAWCÓW I E-SKLAPÓW! Swoją przygodę z nieznaną nam witryną warto rozpocząć od znalezienia na stronie sklepu danych rejestracyjnych przedsiębiorcy, adresu oraz danych do kontaktu.

- Sprzedawca ma obowiązek je udostępniać. Wątpliwości wśród kupujących powinny wzbudzić literówki, błędy gramatyczne czy nieestetyczny wygląd strony. Namawiamy do sprawdzania, czy sklep posiada certyfikat SSL. Zwracamy uwagę na symbol zamkniętej kłódki znajdującej się przed adresem strony internetowej, a także na prefiks https://. Pamiętajmy o zdrowym rozsądku podczas wybierania metod płatności. Sugerujemy unikanie przelewów ekspresowych oraz przelewania pieniędzy na prywatne konta bankowe sprzedającego - radzą pracownicy UOKiK.

Kupując poza granicami kraju, warto pamiętać, że sklep prowadzący działalność na terenie UE powinien informować o prawach konsumenta: prawie do reklamacji i odstąpienia od umowy. W razie wątpliwości sprawdź e-sklep w internetowej bazie przedsiębiorców. W Polsce możesz skorzystać z CEIDG lub KRS.

  • Czy muszę sprawdzić przesyłkę przy kurierze?

Jeżeli widzisz, że opakowanie jest uszkodzone, to otwórz je przy kurierze i w razie potrzeby spisz z nim protokół. Jeżeli nie chcesz lub nie możesz sprawdzić paczki w obecności kuriera, to otwierając ją, zrób zdjęcia i nagraj film.

  • Towar został uszkodzony w czasie przesyłki, kto ponosi za to odpowiedzialność?

Jeżeli kurier został wybrany przez sprzedawcę, odpowiedzialność ponosi sklep internetowy.

  • W jakim terminie powinienem otrzymać zakupiony produkt?

W ciągu 30 dni od daty zamówienia, termin obowiązuje we wszystkich krajach UE. Jeżeli się wydłuża możesz odstąpić od umowy.

  • Czy mogę zwrócić przeceniony produkt?

Tutaj sytuacja jest o wiele bardziej klarowna niż w przypadku zakupów stacjonarnych, bo przy e-zakupach mamy ustawowe prawo odstąpić od umowy bez podawania powodów. Należy to jednak zrobić w ciągu 14 dni od otrzymania produktu. Po odesłaniu zakupów otrzymamy zwrot pieniędzy, niezależnie od tego, czy zrobiliśmy je po promocyjnej cenie czy po regularnej. Towar oczywiście nie powinien jednak nosić śladów użytkowania. Warto też zaznaczyć, że istnieją wyjątki od tej reguły np. towary wyprodukowane na specjalne zamówienie (biżuteria z grawerem), odpieczętowane płyty lub gry.

  • Jak najbezpieczniej zapłacić?

Płatność kartą kredytową jest najbezpieczniejszą formę zapłaty w innym kraju Unii Europejskiej. W sytuacji, gdy sprzedawca zawodzi (np. nie dostarcza towaru w ciągu 30 dni), możesz zgłosić się do banku o wszczęcie procedury charge back.