Najważniejsze wideo w ezg24

Suto zakrapiana zabawa? Kac dokucza niemiłosiernie? Jak go pokonać? Znamy sprawdzone sposoby!

man-428392_1280
Pixabay

Zabawa mocno zakrapiana alkoholem zawsze kończy się… kacem. Nie oszukujmy się taką noc, jak sylwestrowa większość z nas zakończy ciężkim porankiem. Ból głowy, w gardle przysłowiowa Sahara, zaburzenia koncentracji – to te z najłagodniejszych kar, jakie możemy ponieść za przyjęte procenty. Zdarza się, że wypijemy na tyle dużo, że dodatkowo męczą nas nudności i wymioty czy dreszcze i biegunka. Jak sobie pomóc? Jakie są najlepsze sposoby na kaca? Podpowiadamy!

Rewelacyjna, szampańska (dosłownie i w przenośni) zabawa, gorzej jest dnia następnego - któż tego uczucia po sylwestrowej nocy nie zaznał? Głównym powodem kaca jest aldehyd octowy, to toksyczna substancja, która powstaje w wątrobie podczas przemiany alkoholu. To właśnie między innymi ta toksyna przyspiesza ciśnienie powodując ból głowy i zawroty, jest też wyjątkowo niekorzystna dla naszego układu pokarmowego.

Przy odrobinie wiedzy z kacem można nie tyle wygrać, co z pewnością znacząco go złagodzić. W ujarzmieniu tego „efektu dnia poprzedniego" kluczowym jest czas, ale nikt cierpieć nie lubi, podpowiadamy więc co zrobić, by sobie pomóc.

Pij dużo wody

Jednym z najczęstszych objawów kaca jest spore odwodnienie organizmu. Dlatego od razu po przebudzeniu warto wypić co najmniej szklankę wody mineralnej. Warto mieć ją przy sobie przez cały dzień i popijać co jakiś czas, by uniknąć odwodnienia. O wodzie należy pamiętać też podczas imprezy, bądź też wypić szklankę wody z cytryną bezpośrednio przed snem.

Bierz witaminy

Zarówno przed, jak i po piciu alkoholu warto zażyć witaminę C, która zwiększa poziom białych krwinek. Sprzyja to usuwaniu z krwi etanolu i aldehydu octowego, który powoduje najbardziej popularne i uciążliwe objawy kaca - ból głowy i wymioty. Oprócz gotowych produktów z apteki, warto też pić soki warzywne i owocowe, które są bogate także w inne witaminy i minerały.

Pij elektrolity

Gotowe elektrolity można kupić w aptece. Dobrze sprawdzają się produkty przeznaczone dla dzieci. Nasze organizmy potrzebują składników, które wypłukał alkohol. Dobrze sprawdzą się produkty apteczne, ale też napoje izotoniczne, które jednocześnie są źródłem elektrolitów.

Zjedz coś słodkiego

Spożywanie alkoholu obniża zawartość glukozy w organizmie, dlatego warto uzupełnić zapasy, np. łyżką miodu, która nie tylko dostarczy cukru i przyspieszy rozkład alkoholu. Jeśli nie masz w domu miodu, możesz zastąpić go np. dżemem lub konfiturami.

Weź orzeźwiający prysznic

Najlepiej stosować naprzemiennie ciepły i chłodny strumień wody, który zmniejszy uczucie zmęczenia. Do tego żel o orzeźwiającym i pobudzającym zapachu, np. cytrusów i od razu zrobi się lepiej.

Węgiel aktywny

Tak, taki sam, który zażywamy, gdy mamy biegunkę. Węgiel aktywny neutralizuje szkodliwe substancje, które trafiają do naszego żołądka. Wykazuje silne działanie absorpcyjne - pochłania cząsteczki toksyn, gazów i bakterii, a następnie jest wydalany z organizmu.