Najważniejsze wideo w ezg24

Chcesz na majówkę powiesić flagę? Doskonale, tylko zrób to prawidłowo i unikaj bandery! Mówimy o zasadach, które nie dla wszystkich są oczywiste

Chcesz na majówkę powiesić flagę? Doskonale, tylko zrób to prawidłowo i unikaj bandery! Mówimy o zasadach, które nie dla wszystkich są oczywiste

Przed nami majowe świętowanie i choć dla większości z nas oznacza to po prostu wolne od służbowych obowiązków, to mamy na myśli uroczystości, które przypadają na pierwsze dni maja. To z kolei jest równoznaczne z tym, że w ten długi weekend, jak co roku, nasze ulice i place zostaną ozdobione setkami flag. Wielu Polaków decyduje się także na udekorowanie swoich okien i domów przy okazji Święta Flagi i przypadającej dnia następnego rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. I choć wywieszenie biało - czerwonej to dla wieluoczywistość, to niestety, jak pokazuje rzeczywistość nie zawsze jest to zrobione w prawidłowy sposób.  Aby zrobić to dobrze i nie popełnić gafy przedstawiamy krótki poradnik.

Wywieszając biało-czerwone barwy pamiętajmy, że są one symbolami naszego kraju podlegającemu ochronie prawnej!

Ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych określa, że biało-czerwone barwy, obok wizerunku orła białego oraz "Mazurka Dąbrowskiego" są symbolami naszego kraju, a z tego względu przysługuje im szczególna ochrona prawna. Każdy obywatel RP ma prawo i obowiązek otaczać je czcią oraz szacunkiem. Niestety, często w wyniku niewiedzy dochodzi do popełniania błędów przy wywieszaniu polskiej flagi. Sprawdź, jak zrobić to prawidłowo!

Flaga i bandera najczęstszy błąd Polaków

Istnieją dwa rodzaje polskiej flagi państwowej. Pierwsza, to znany wszystkim biało-czerwony prostokąt. Druga to flaga z godłem RP na białym pasie. Zgodnie z obowiązującą ustawą, tej drugiej wersji mogą używać tylko oficjalne przedstawicielstwa kraju za granicą, cywilne lotniska i samoloty, kapitanaty portów, oraz polskie statki morskie jako banderę.

Jak eksponować flagę?

Symbole narodowe należy otaczać czcią i szacunkiem. Można powiedzieć, że jest to podstawowa zasada, z której wywodzi się cała reszta. Flagi zwykle pojawiają się na budynkach z okazji uroczystości państwowych. Mniej osób wie, że możemy też użyć symboli narodowych dla uczczenia ważnych wydarzeń w życiu prywatnym, bo dawne zakazy z czasów PRL zostały zniesione.

Przede wszystkim należy zadbać, by wywieszana flaga była czysta, pozbawiona jakichkolwiek napisów, czy rysunków, a jej barwy nie powinny być wyblakłe. Nie wolno dopuścić, by materiał był podarty, postrzępiony lub pomazany. Podnosząc flagę należy pamiętać, by umieścić ją na szczycie masztu. Nie powinna dotykać podłoża, ani być zamoczona w wodzie. Rzeczą oczywistą jest, że zawsze trzeba sprawdzić, czy kolejność barw jest właściwa, czyli biały na górze, czerwony na dole.

Starannie umocowana flaga nie powinna ulec zerwaniu. Jeżeli owinie się wokół masztu, trzeba ją rozplątać. Dla kibiców sportowych bardziej zaskakująca może być zasada, że za niegodne symbolu narodowego uznaje się także umieszczanie na fladze czy godle jakichkolwiek napisów, rysunków, czy obrazków. Co więcej na drzewcu nie wolno umieszczać dekoracji, ani znaków reklamowych.

Dwa pasy (biały i czerwony) na polskiej fladze mają taką samą szerokość. Jeśli flaga wisi poziomo biały pas znajduje się na górze, natomiast w pozycji pionowej biały pas znajduje się po lewej stronie. Gdy flaga jest powieszona pionowo na maszcie, biały pas musi znajdować się przy nim. Flaga wywieszona pod kątem lub poziomo biały kolor powinna mieć skierowany w lewą stronę. Flaga nie może dotykać ziemi lub wody. W przypadku silnego wiatru lub deszczu, trzeba zdjąć flagę możliwie najszybciej, flaga nie może służyć jako nakrycie stołu lub opakowanie jakiegoś przedmiotu,

Pamiętajmy, że ustawa daje każdemu prawo do używania barw Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności w celu podkreślenia znaczenia uroczystości, świąt lub innych wydarzeń!

Jak się zachować, gdy flaga jest zniszczona?

Jeżeli flaga uległa uszkodzeniu lub odbarwieniu, powinna zostać zniszczona w sposób godny. Za destrukcję z zachowaniem szacunku uznaje się rozdzielenie barw i spalenie. Obywatele Polski nie powinni dopuścić do sytuacji, by flaga, nawet prosta, papierowa, była porzucona na ulicy, czy wyrzucona na śmietnik.