Najważniejsze wideo w ezg24

Co zmieni się w Mieście Tkaczy? Nowe inicjatywy, artystyczne przestrzenie i więcej muzealnych wystaw

miasto-tkaczy_listopad-2024
fot. UM Zgierza

Jak będzie wyglądać salon Mikołaja Hermansa? Jak działał warsztat postrzygacza sukna? Co łączy styl biedermeier i ceramikę rodem z pracowni Bernarda Leacha? Wszystkie te pytania znajdą swoje odpowiedzi w odmienionej przestrzeni Parku Kulturowego Miasto Tkaczy, który w 2025 roku przechodzi istotne zmiany.

  • Główny budynek przy ul. ks. Sz. Rembowskiego 1 przechodzi pod opiekę Muzeum Miasta Zgierza (MMZ),
  • budynek przy ul. ks. Sz. Rembowskiego 3 staje się nową siedzibą pracowni artystycznych i działań kulturalnych prowadzonych przez Miejski Ośrodek Kultury (MOK) w Zgierzu.

Przejęcie opieki nad dwoma kluczowymi budynkami przez instytucje kultury to dopiero początek zmian. Nowe wystawy, przestrzenie artystyczne i inicjatywy kulturalne, które uwzględniają zarówno historyczny charakter przestrzeni, jak i potrzeby lokalnej społeczności oraz turystów wzbogacą krajobraz kulturalny miasta.

Budynek przy ul. Rembowskiego 1: Muzeum Miasta Zgierza rozwija ofertę historyczną.

Muzeum Miasta Zgierza, którego zbiory stale się powiększają, już odczuwa ograniczenia przestrzeni w dotychczasowych lokalizacjach – zarówno budynek przy ul. Dąbrowskiego 21, jak i Dom Tkacza, przejęty w styczniu 2023 roku, osiągnęły maksimum swoich możliwości. W odpowiedzi na te potrzeby, od początku 2025 roku Muzeum obejmuje opieką główny budynek Parku Kulturowego Miasto Tkaczy przy ul. Rembowskiego 1.


Zmiany nie oznaczają jednak rewolucji dla stałych gości tego miejsca. Kawiarnia "u Tkaczy", prowadzona przez PSONI Koło Zgierz, będzie działać tak jak dotychczas. Również hostel "FOLKier" pozostanie w pełni dostępny dla odwiedzających.

Jakie zatem zmiany chce wprowadzić Muzeum Miasta Zgierza?

- "Mamy w planach wzbogacenie salonu Mikołaja Hermansa o nowe, niezwykle cenne artefakty. Chcemy, aby wnętrze oddawało pełnię stylu biedermeier, który był dominującym trendem w zgierskich domach rzemieślników z okresu Umowy Zgierskiej. W dalszych planach chcemy odtworzyć pracownię postrzygacza sukna – miejsce pracy Mikołaja Hermansa. Dzięki temu odwiedzający będą mogli zobaczyć nie tylko jego domowe zacisze, ale także historyczny warsztat pracy. Co więcej, nożyce postrzygackie już czekają, aby opuścić muzealne magazyny i trafić na swoje honorowe miejsce." - wyjaśnia Robert Starzyński, dyrektor Muzeum Miasta Zgierza.

Równocześnie Dom Tkacza pozostanie ważnym punktem na mapie Muzeum. Nadal działać będą tam Zgierska Pracownia Tkacka, sklepik muzealny oraz grupa "Zamotanki", skupiająca miłośniczki robótek ręcznych. Na poddaszu odwiedzający wciąż będą mogli podziwiać wystawę "Dziecięcy świat – zabawki z dawnych lat", a parter budynku zajmie imponujący skrzyniowy magiel z przełomu XIX i XX wieku, który niezmiennie budzi podziw zwiedzających.

Magiel skrzyniowy był punktem wyjścia projektu, który Muzeum realizowało w ubiegłym roku pod nazwą Magiel Historyczny – Izba Pamięci Zgierzan. Na realizację tego przedsięwzięcia Muzeum otrzymało dofinansowanie w wysokości 38 700 zł ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzeów "Izby Pamięci".

Rok 2025 zaczął się dla Muzeum wyjątkowo szczęśliwie, ponieważ w ramach tego samego programu przyznano dofinansowanie na realizację II etapu tego projektu, w ramach którego zostanie stworzona wyjątkowa wystawa stała, powstała z obiektów i historii zgromadzonych od Zgierzan w ubiegłym roku. Wiadomość ta cieszy tym bardziej, bo kwota dofinansowania wynosi aż 148 600 zł. W ramach tej kwoty zaplanowano stworzenie wystawy, która będzie opowiadać historię codzienną Zgierzan przez pryzmat magla i pracy w nim.

Budynek przy ul. Rembowskiego 3: MOK stworzy przestrzeń dla sztuki i lokalnej społeczności.

Miejski Ośrodek Kultury w Zgierzu rozszerza swoją działalność, przenosząc pracownie artystyczne do odrestaurowanego, dzięki wsparciu Funduszy Norweskich i Mechanizmu Finansowego EOG budynku przy ul. Rembowskiego 3, w ramach programu "Rozwój lokalny".

Wśród przenoszonych pracowni znajdzie się prowadzona od 2014 roku w filii MOK – Centrum Kultury Dziecka, pracownia ceramiczna Wojtka Walczaka. Przeniesienie jej wynika z potrzeby rozwoju i profesjonalizacji.

- "Inspiracją dla projektowania nowej przestrzeni były doświadczenia takich miejsc jak pracownia Bernarda Leacha w St Ives w Wielkiej Brytanii. Nowa przestrzeń ma łączyć funkcjonalność z estetyką, oferując uporządkowaną i przemyślaną organizację, która ułatwia tworzenie wysokiej jakości ceramicznych obiektów. Umiejscowienie pracowni w zabytkowym XIX-wiecznym drewnianym budynku dodatkowo podkreśla jej wyjątkowy charakter i stwarza wzorcowy przykład nowoczesnej pracowni ceramicznej." – tłumaczy Wojciech Walczak.

Do nowej lokalizacji przeniesiono także pracownie artystyczne działające dotychczas w Starym Młynie, takie jak: pracownia malarstwa Mirosława Łuczaka, grafiki warsztatowej Marii Łuczak, plastyczna Agnieszki Pawiak-Kaczmarek oraz pracownia rysunku i malarstwa Moniki Sołdon. Dzięki tej zmianie MOK tworzy zintegrowaną przestrzeń dla rozwoju edukacji artystycznej i działań kulturalnych, odpowiadając na potrzeby lokalnej społeczności.

Przeniesienie pracowni artystycznych wynika również z rozwoju ich działalności i potrzeb zgłaszanych przez osoby prowadzące zajęcia oraz samych uczestników. Na piętrze budynku, w perspektywie kilku miesięcy powstaną przestrzenie otwarte dla społeczności, m.in. na spotkania Kuźni Gier Planszowych, grupy Splashed With Paint, próby teatrów amatorskich, spotkania młodzieżowe i współpracę z organizacjami ze Zgierza.

Nowa lokalizacja ma na celu nie tylko rozwój oferty kulturalnej MOK-u, ale również realizację założeń projektu "Zgierz – nowoczesne miasto po godzinach", który zakłada wzmacnianie potencjału Parku Kulturowego Miasto Tkaczy. Dzięki zebraniu w jednym miejscu różnorodnych działań artystycznych i społecznych, MOK planuje wspierać lokalną gospodarkę turystyczną, tworzyć nowe miejsca pracy oraz integrować społeczność poprzez współpracę z organizacjami pozarządowymi, amatorskim ruchem artystycznym i środowiskami hobbystycznymi.

Centrum Kultury Dziecka (CKD) – powstanie nowa przestrzeń dla rodzin.

Dzięki poszerzeniu przestrzeni budynku CKD, po pracowni ceramicznej Wojciecha Walczaka powstała idea stworzenia tzw. strefy rodzinnej – pomieszczenia dla opiekunów z dziećmi, które stanie się przyjaznym i bezpiecznym miejscem do budowania relacji międzypokoleniowych.

- "Wierzymy, że dzięki temu stworzymy bezpieczne miejsce przyjazne rodzicom/opiekunom, które będzie jednocześnie zachęcać do korzystania z oferty z zakresu edukacji przez sztukę dzieci najmłodszych oraz wychowywać przyszłego odbiorcę oferty młodzieżowej i dorosłej MOK." – tłumaczy Kinga Siemońska, kierowniczka CKD.

Strefa rodzinna ma także sprzyjać tworzeniu wspólnot międzypokoleniowych w rodzinach odwiedzających CKD oraz dostosowywać przestrzeń do potrzeb dzieci w różnym wieku. Szczególną uwagę poświęcono najmłodszym uczestnikom – od 1. roku życia – oferując im m.in. sensoryczne spotkania ze sztuką czy spektakle teatralne dla najnajów. Dzieci te, jako towarzysze starszego rodzeństwa, stają się integralną częścią rodzinnych zespołów odwiedzających CKD. Nowa strefa rodzinna w CKD to kolejny krok w budowaniu oferty dostosowanej do potrzeb całych rodzin.

źródło: UM Zgierza​