Czekolada na diecie? Tak, to możliwe. Zobacz jak to zrobić z dietetykiem

Zrzut-ekranu-2022-01-20-o-03.23.58
Czekolada, ciasteczka, chipsy, batony. Są to produkty ewidentnie nie kojarzące się ze zdrową dietą i szczupłą sylwetką, ale czy ich eliminacja jest aby na pewno konieczna?

Zdrowy tryb życia czy dążenie do wymarzonej figury nie musi być pasmem zakazów, nakazów i restrykcji. Jednym z kluczowych problemów w trzymaniu zdrowej dietyi odchudzaniu jest nadmierny perfekcjonizm. To właśnie on może czasem doprowadzić nawet do zaburzeń odżywiania, a przynajmniej je nasilić.

Coraz więcej mówi się o zaburzeniu odżywiania określanym jako ortoreksja, ale zero-jedynkowe postrzeganie jedzenia może też wyzwalać napady objadania się lub po prostu utrudniać realizacje celów. Perfekcjonizm objawia się zwykle wykluczaniem z diety nadmiernej ilości produktów, a często całych ich grup (np. słodyczy, jasnego pieczywa itp.) lub też ograniczanie się wyłącznie do jedzenie typowo „zdrowych produktów".

Wszystko, co jest „niezdrowe" wędruje na tzw. „zakazaną listę" i jest eliminowane z diety. Takie postępowanie na dłuższy okres czasu najprawdopodobniej spowoduję porzuceniem dotychczasowych założeń i skierowanie całej uwagi na spisie naszych najpewniej bardzo lubianych, ale niewskazanych produktów. Dodatkowo zakazany owoc smakuje najlepiej, czyż nie?

Jak włączyć ulubione przekąski do zdrowej diety?

Popularną metodą jest zasada 80/20. Opiera się ona na założeniu, że 80% tego, co jemy to produkty zdrowe i niskoprzetworzone. Natomiast 20% to jedzenie dla przyjemności, wliczone w zapotrzebowanie energetyczne. Na przykład – Twoje zapotrzebowanie to 2000 kcal, 20% z tego to 400 kcal. Te 400 kcal można przeznaczyć na co tylko mamy ochotę np. tytułową czekoladę. W codziennej diecie ważny jest balans.

Co zrobić, aby utrzymać zasadę 80/20?

Przede wszystkim niezwykle ważne jest nierobienie zapasów produktów, które mają należeć do 20% diety. Łatwiej jest po nie sięgnąć, jeśli są pod ręką. Gdy kupisz coś na wyrost, warto jest to gdzieś ukryć – przykładowo na półce, do której ciężko jest dosięgnąć. Bardzo często dzięki temu, że wydłużyliśmy czas potrzebny do zdobycia danego produktu, zwyczajnie w świecie odechce nam się tego robić. W zamian za to w miejscach widocznych i łatwo dostępnych można postawić drewnianą miskę pełną owoców na przekąskę.

Innym rozwiązaniem jest kupowanie mniejszych opakowań. Nie będzie to zbyt ekologiczne, natomiast o wiele łatwiej zjeść mniejszą czekoladkę w całości, niż zatrzymać się na 2 kostkach. Przyczyni się do nauki o adekwatnych dla nas porcjach.

Jeśli potrzebujesz pomocy w odnalezieniu swojego balansu, zapisz się już dziś na bezpłatne konsultacje w gabinecie bądź online, gdzie poznaszm.in. zapotrzebowanie kaloryczne Twojego organizmu. Dodatkowo otrzymasz analizę składu ciała oraz odpowiedzi na nurtujące Cie pytania.

Skorzystaj z darmowej konsultacji z dietetykiem

W gabinecie dietetycznym Projekt Zdrowie w Zgierzu, przy ul. Długiej 5, wszyscy chętni mogą skorzystać z darmowej konsultacji dietetycznej. Na konsultację można umówić się pod numerem telefonu: 793 404 044 lub poprzez formularz kontaktowy na stronie www.zgierz.projektzdrowie.info.

Jak wygląda taka wizyta? W trakcie spotkania dietetyk przeprowadza analizę składu ciała, wykonuje badanie poziomu tkanki tłuszczowej oraz podaje wytyczne dotyczące zapotrzebowania kalorycznego organizmu. Podpowiada też, jak zmienić nawyki żywieniowe.

Nie zaczynaj kolejnego roku od postanowień, umów się na darmową analizę składu ciała z dietetykiem już teraz i zrób mały krok do dużej zmiany!

Na bezpłatną konsultację możesz zapisać się pod numerem telefonu: 736 404 044 lub za pomocą formularza kontaktowego zgierz.projektzdrowie.info

W ramach poprzednich akcji „Pomagamy, nie oceniamy", dietetycy Projekt Zdrowie pomogli tysiącom osób na terenie całej Polski. Skorzystaj ze swojej szansy już teraz! Więcej informacji na temat akcji znajdziesz na stronie: zmieniamynawyki.com

mgr Katarzyna Baczewska-Grzelak - Dietetyk