Z roku na rok rośnie zainteresowanie na tzn. „catering pudełkowy". Są to stworzone przez firmę cateringową zestawy całodziennych posiłków, zapakowane w gotowe lunchboxy. Wiele osób chcąc kupić sobie trochę czasu w ciągu dnia decyduje się na tego typu rozwiązanie. Czy jest to jednak lepszy wybór niż zasięgnięcie porady u dietetyka? Otóż niekoniecznie.
Wygodna nie znaczy lepsza
Najczęściej diety pudełkowe wybierane są przez osoby, chcące w jakiś sposób zmienić swoją sylwetkę, zdrowiej się odżywiać. Niestety decyzję co do wyboru takowych diet bardzo często bywają nieprzemyślane. Obecnie wybór na rynku jest bardzo duży, zarówno pod względem ilości firm, jak i rodzajami oraz modyfikacjami przeróżnych diet. Co w tym złego? Brak świadomości wyboru konsumenta. Chcąc zaoszczędzić czas często zdarza się, że decyzja pada na losowo wybraną kaloryczność i rodzaj menu, który akurat zauważyliśmy np. u polecającego go celebryty. Jeśli prezentuje on cechy wyglądu, do których dążymy, przekonując że jest to zasługa akurat tej konkretnej diety, to dlaczego na nas miałaby nie zadziałać? Odpowiedź jest bardzo prosta. Każdy człowiek jest inny i warto mieć to na uwadze. Dla jednej osoby 1800 kcal/dzień będzie wystarczające, żeby pokryć całkowite zapotrzebowanie energetyczne, u drugiej wygeneruje deficyt kaloryczny, przez co zacznie tracić na wadze, z kolei u kolejnej spowoduje odkładanie się dodatkowych kilogramów, w postaci tkanki tłuszczowej. Kaloryczność powinna być dostosowana indywidualnie do potrzeb organizmu.
Niestety często spotykane są również diety rzędu 1000 kcal. Należy pamiętać, że taka kaloryczność odpowiada potrzebom 3-latka, nie dorosłej osoby. Jedząc w ten sposób, nie dostarczymy naszemu organizmowi odpowiedniej ilości energii, makroskładników, witamin oraz minerałów, co szybko może przynieść katastrofalne skutki.
Ostrożność powinniśmy zachować również przy wyborze nazwy diety, nie tylko jej kaloryczności. Zdarza się, że cierpiąc na różnego rodzaje choroby lub niedobory takimi posiłkami pogorszymy nasz stan, gdyż będą one przystosowane dla osób zdrowych. Inną kwestią jest powtarzalność posiłków lub nietrafienie w nasze gusta. Po pewnym czasie możemy zacząć mieć wrażenie, że posiłki, mimo znacznego zróżnicowania, zaczynają się powtarzać, a my tęsknimy za własną kuchnią lub daniami zamawianymi na wynos. Zwłaszcza, że gotując samodzielnie, jesteśmy pewni jakości, po którą sięgamy. Niektóre smaki z diety pudełkowej zapewne nie będą nam odpowiadać, przez co nieskończone danie może po prostu trafić do kosza. Trafiają się również cateringowe wpadki, kiedy pewne składniki potraw są wątpliwej świeżości, dostawa jest pomylona, zamówienie błędnie dostarczone lub niedostarczone wcale.
Popularny problem dotyczy również surowców, z których wykonane są pudełka. Najczęściej jest to plastik niepodlegający biodegradacji, który będzie rozkładał się kolejne 100-1000 lat, co budzi niemałe kontrowersje. Opakowania te również wpływają na cenę produktu, z pewnością nienależącą do najniższych. Za 1 dzień diety pudełkowej zapłacimy średnio 60 zł.
Czy warto zainwestować w dietę pudełkową?
Zrobienie dokładnej analizy rynku, profilaktycznych badań lekarskich, obliczenie swojego dziennego zapotrzebowania, oraz konsultacja z dietetykiem/lekarzem sprawi, że wybór diety będzie bardziej trafiony i zaspokoi nasze potrzeby zarówno pod kątem żywieniowym, zdrowotnym jak i smakowym. Nie zmieni jednak faktu, że jest to rozwiązanie tymczasowe i nie buduje prawidłowych nawyków żywieniowych, ani relacji z jedzeniem. Kończąc współpracę z cateringiem zwykle wychodzimy z taką samą wiedzą jak przed jej zastosowaniem, co najczęściej sprowadza się do utracenia naszych sylwetkowych/zdrowotnych efektów. Do ich utrzymania niezbędna jest bardzo często niewielka, ale permanentna zmiana stylu życia, wypracowana metodą małych kroków. Catering może być wygodną alternatywą, ale dążmy do tego, aby celem stało się utrzymanie formy nie na lato, lecz na lata.
Zacznij już dzisiaj!
Nie zaczynaj kolejnego roku od postanowień, umów się na darmową analizę składu ciała z naszym dietetykiem mgr Katarzyną Baczewską-Grzelak już teraz i zrób mały krok do dużej zmiany!
W styczniu w gabinecie dietetycznym Projekt Zdrowie w Zgierzu, przy ul. Długiej 5, wszyscy chętni mogą skorzystać z darmowej konsultacji dietetycznej.
Skorzystaj z darmowej konsultacji z dietetykiem
W styczniu w gabinecie dietetycznym Projekt Zdrowie w Zgierzu, przy ul. Długiej 5, wszyscy chętni mogą skorzystać z darmowej konsultacji dietetycznej. Na konsultację można umówić się pod numerem telefonu: 793 404 044 lub poprzez formularz kontaktowy na stronie www.zgierz.projektzdrowie.info.
Jak wygląda taka wizyta? W trakcie spotkania dietetyk przeprowadza analizę składu ciała, wykonuje badanie poziomu tkanki tłuszczowej oraz podaje wytyczne dotyczące zapotrzebowania kalorycznego organizmu. Podpowiada też, jak zmienić nawyki żywieniowe.
Nie zaczynaj kolejnego roku od postanowień, umów się na darmową analizę składu ciała z dietetykiem już teraz i zrób mały krok do dużej zmiany!
Na bezpłatną konsultację możesz zapisać się pod numerem telefonu: 736 404 044 lub za pomocą formularza kontaktowego zgierz.projektzdrowie.info
W ramach poprzednich akcji „Pomagamy, nie oceniamy", dietetycy Projekt Zdrowie pomogli tysiącom osób na terenie całej Polski. Skorzystaj ze swojej szansy już teraz! Więcej informacji na temat akcji znajdziesz na stronie: zmieniamynawyki.com.