Harcerska sztafeta zgierskim symbolem Dnia Niepodległości

2022-11-11_parada-harcerze
fot. UM Zgierz

Aż na trzy dni (9, 10 i 11 listopada) zaplanowano w tym roku zgierskie obchody Dnia Niepodległości. Ich lokalnym znakiem rozpoznawczym jest zawsze harcerska sztafeta rowerowa, która - jak co roku - przywiezie do Zgierza ogień, zapalony na cmentarzu żołnierzy polskich w ukraińskiej Kostiuchnówce. W programie jubileuszowych, 105. obchodów rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę znajduje się wiele ciekawych wydarzeń. Wśród nich Piknik Niepodległościowy z tradycyjną, żołnierską grochówką!

Czy i tym razem zgierzanie witać będą harcerzy na rogatkach miasta? Zapewne tak, choć uroczyste powitanie Sztafety Rowerowej ZHP po Ogień Niepodległości (11 listopada) spodziewane jest na Placu Kilińskiego, około godz. 15:45. W tym roku, jak w poprzednim, harcerze zgierskiego Hufca ZHP ze względów bezpieczeństwa nie będą mogli przekroczyć granicy z ogarniętą działaniami wojennymi Ukrainą. Kolejny też raz skorzystają z pomocy bratnich druhów z ukraińskiego Hufca Wołyń oraz Organizacji Skautowej "Płast". Ogień, zapalony na grobach polskich żołnierzy-legionistów, spoczywających na cmentarzu w Kostiuchnówce, dotrze na przejście graniczne w miejscowości Zosin. Tam, na moście granicznym, odbiorą płomień zgierscy harcerze. I zawiozą go dalej, przez Polskę, w sztafecie rowerowej.

Zgierz dumny ze swoich harcerzy

Ogień Niepodległości to autorski pomysł druhów ze zgierskiego hufca ZHP. Już od ponad dwudziestu lat wystawiają rowerową sztafetę, inspirowani przez Władysława Barańskiego - nauczyciela ze Zgierza, który wpadł na pomysł odbudowy cmentarza wojennego w Kostiuchnówce. Spoczywają tam polscy legioniści marszałka Piłsudskiego, którzy w 1916 roku stoczyli w Rejonie Maniewicze jedną z najkrwawszych bitew kampanii niepodległościowej. Przed drugą wojną światową młodzi Polacy organizowali bieg z krakowskich Oleandrów (miejsca wymarszu Legionów) do Kostiuchnówki, tam zapalali ogień i przynosili go z powrotem do Krakowa. Tradycję, wcześniej (lata 90-te) uczestnicząc w renowacji cmentarza, wskrzesili zgierscy druhowie.

Scenariusz sztafety jest następujący: z przejścia granicznego Ogień Niepodległości wraz z harcerzami na rowerach wędruje już w Polsce przez szlak historyczny - zapalany jest w miejscowościach, jak Lipsko i Radom, związanych z walką legionów o wolność. Kulminacyjnym punktem podróży jest wizyta w Warszawie, udział w uroczystościach centralnych Dnia Niepodległości, wreszcie dotarcie sztafety do Zgierza i jej uroczyste zakończenie.

Piknik Niepodległościowy - przyjdź na pyszną grochówkę!
Z Placu Kilińskiego korowód uczestników uroczystości wyruszy około godziny 16-tej ulicą Długą w stronę Placu Jana Pawła II by, po dotarciu przed budynek Urzędu Miasta Zgierza, oddać hołd twórcom Niepodległej Polski przy wmurowanych tam tablicach pamiątkowych.

Wówczas rozpocznie się mniej oficjalna część obchodów. Piknik Niepodległościowy w Biało-Czerwonych Barwach przygotowują wspólnie: Miasto Zgierz, Muzeum Miasta Zgierza, ZHP Hufiec Zgierz, Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół", PSONI Koło w Zgierzu. Specjalną oprawę muzyczno-taneczną zapewni Zespół Pieśni i Tańca "Boruta". Nie zabraknie gorącej, żołnierskiej grochówki, serwowanej wprost z kuchni polowej.

W Paradzie Niepodległości weźmie udział razem z powracającymi harcerzami Orkiestra Dęta z Góry Św.Małgorzaty oraz tancerze zgierskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Boruta". To gwarancja znakomitej oprawy artystycznej, która swoją kulminację zyska podczas Pikniku Niepodległościowego. Okolicznościowe przemówienie wygłosi podówczas Prezydent Miasta Zgierza, złożone zostaną kwiaty, przekazany będzie Ogień Niepodległości. Następnie uczestnicy obchodów podzielą się na dwie grupy: część wraz z harcerzami ze Sztafety Rowerowej uda się na Stary Cmentarz przy ul. P. Skargi, by wziąć udział w Apelu Pamięci oraz złożyć Ogień Niepodległości także na Płycie Kostiuchnowskiej.

Dzień obchodów Święta Niepodległości (11 listopada) zakończy o godz. 18:30 uroczysty koncert w Sali Towarzystwa Śpiewaczego "Lutnia" przy ul. Łęczyckiej 2, zatytułowany "Zaśpiewaj z nami dla Niepodległej".

Dzień Niepodległości w Zgierzu - program przedpołudniowy

W samym dniu 11-tego listopada trudno wyobrazić sobie inną inaugurację świątecznych obchodów, niż Msza Św. w intencji Ojczyzny i mieszkańców Zgierza. Celebra w Kościele Farnym pw. Św. Katarzyny rozpocznie się o godz. 10:30. A wkrótce po uroczystościach religijnych, w samo południe (trwać będzie w godz. 12:00-15:00) w Parku Kulturowym Miasto Tkaczy rozpocznie się pierwszy w historii miasta Bieg Niepodległości. Przewidziano "rocznicowe" dystanse: honorowy, 1918 metrów, oraz 12,3 km (bo mija właśnie sto dwudziesty trzeci rok istnienia Niepodległej Polski).

W organizację premierowego biegu zaangażował się osobiście Prezydent Miasta Zgierza, Przemysław Staniszewski, który znany jest z propagowania sportowego trybu życia i sam startuje w licznych imprezach biegowych. Gospodarz miasta zadeklarował, że wszyscy uczestnicy biegu otrzymają do pakietu startowego biało-czerwoną flagę. Intencją organizatorów jest, by każdy uczestnik na honorowym dystansie 1918 metrów biegł z otrzymaną flagą.

Pozostałe atrakcje Dnia Niepodległości w Zgierzu

Już w czwartek (9 listopada) Muzeum Miasta Zgierza organizuje w Starym Młynie historyczną debatę pod hasłem "Niepodległość - dawniej i dziś", której towarzyszyć będzie premiera wydawnictwa książkowego pod tym samym tytułem.

Natomiast dzień później (10 listopada) wieczór w sali widowiskowej Starego Młyna upłynie pod znakiem muzyki filmowej w wykonaniu zespołu pod batutą mistrza Krzesimira Dębskiego (bilety wyprzedane).

Szczegółowy program: 

Miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości w Zgierzu 105. rocznicy odzyskania niepodległości

9 listopada 2023 r. - czwartek

  • godz. 10:00-12:00 - Debata historyczna "Niepodległość - dawniej i dziś"
    Premiera publikacji historycznej o tym samym tytule
    Miejsce: Miejski Ośrodek Kultury Stary Młyn Zgierz - ul. Długa 41a
    (organizator: Muzeum Miasta Zgierza, Stowarzyszenie Przemysława Staniszewskiego)
10 listopada 2023 r. - piątek
  • godz. 18:00 - Koncert muzyki filmowej w wykonaniu Krzesimira Dębskiego oraz solistów: Katarzyny Sut i Kacpra Andrzejewskiego, z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego Primuz.
    Bilet w cenie: 100 zł
    Miejsce: Miejski Ośrodek Kultury Stary Młyn Zgierz - ul. Długa 41a
    (organizator: Miejski Ośrodek Kultury Stary Młyn Zgierz)
11 listopada 2023 r. - Narodowe Święto Niepodległości - dzień ustawowo wolny od pracy
  • godz. 10:30 - Msza św. w intencji Ojczyzny i mieszkańców
    Miejsce: kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej - pl. Jana Pawła II 11/13
  • godz. 12:00-15:00 - Bieg Niepodległości na dystansie 1918 m i 12,3 km - Facebook wydarzenia
    Miejsce: Park Kulturowy Miasto Tkaczy
    (organizator: Stowarzyszenie Przemysława Staniszewskiego)
  • godz. 15:45 - powitanie Sztafety Rowerowej "Ogień Niepodległości"
    Miejsce: pl. Kilińskiego
  • godz. 16:00 - start Parady Niepodległości z towarzyszeniem Orkiestry Dętej z Góry św. Małgorzaty i Zespołu Pieśni i Tańca "Boruta"
    przemarsz trasą: z pl. Kilińskiego, ul. Długą, "Przystanek Wolność i Niepodległość" (złożenie przez Prezydenta Miasta Zgierza kwiatów przy Pomniku Wolności i Niepodległości - ul. Długa 27) do pl. Jana Pawła II;
    (organizatorzy: Gmina Miasto Zgierz, ZHP Hufiec Zgierz, Stowarzyszenie EZG)
  • godz. 16:15 - Oddanie Hołdu Twórcom Niepodległej
    Miejsce: pl. Jana Pawła II 16 (przed Ratuszem)
    uroczystość przy tablicach pamiątkowych umieszczonych na budynku Urzędu Miasta Zgierza:
    • wystąpienie okolicznościowe,
    • złożenie Ognia Niepodległości przywiezionego przez zgierskich Harcerzy z Kostiuchnowskiego Pola Bitewnego na Ukrainie
    • oraz złożenie kwiatów przez delegacje;
  • godz. 17:15 - Piknik Niepodległościowy w Biało-Czerwonych Barwach
    Miejsce: pl. Jana Pawła II 16
    • Muzeum Miasta Zgierza,
    • ZHP Hufiec Zgierz,
    • Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół",
    • Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Zgierzu,
    • Stowarzyszenie EZG (akcja: "Złóż życzenia Niepodległej"),
    • Liga Kobiet Polskich (wystawa: "Matki Niepodległości Polski"),
    • specjalna oprawa muzyczno-taneczna w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Boruta",
    • grochówka wojskowa serwowana z kotła.
  • godz. 17:15 - wymarsz harcerzy i Sztafety Rowerowej na Stary Cmentarz
    Apel pamięci i złożenie Ognia Niepodległości oraz kwiatów na Płycie Kostiuchnowskiej
    Miejsce: Stary Cmentarz - ul. ks. P. Skargi 28
    (organizator: Wydział Promocji i Kultury (UMZ), Hufiec ZHP Zgierz, Muzeum Miasta Zgierza)
  • godz. 18:30 - koncert "Zaśpiewaj z nami dla Niepodległej"
    Miejsce:
    Sala Towarzystwa Śpiewaczego "Lutnia" - ul. Łęczycka 2
    Wstęp bezpłatny
    (organizator: Towarzystwo Śpiewacze "Lutnia" w Zgierzu)
źródło: UM Zgierz