I Liceum Ogólnokształcące w Głownie z akredytacją Erasmusa

normal_313ddecf97a24bf905585709addcfb8d0caeebed
fot. Starostwo Powiatowe w Zgierzu

I Liceum Ogólnokształcące w Głownie jest jedyną szkołą w powiecie zgierskim, która zdobyła akredytację programu Erasmus+ aż do roku 2027.

Co to oznacza?

Podczas gdy inne placówki oświatowe będą musiały każdorazowo starać się o środki unijne na zagraniczne wyjazdy w ramach projektów międzynarodowych, uczniowie głowieńskiego liceum mają już zagwarantowane dofinansowanie na najbliższe pięć lat. Dzięki Erasmusowi+ młodzież, ale też nauczyciele, mają niepowtarzalną okazję poszerzać swoje umiejętności i kompetencje, uczyć się języka angielskiego czy dzielić się doświadczeniem z europejskimi partnerami.

Szkoła uzyskała Akredytację Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji - Narodowej Agencji Programu Erasmus+ w sektorze Edukacja szkolna. Złożony przez I LO w Głownie wniosek uzyskał łącznie 88 punktów na 100 możliwych. Tym samym powiatowa placówka uplasowała się na wysokiej, 16 pozycji w gronie 219 wnioskodawców.

Sukces tej miary jest wynikiem pracy zbiorowej osób, którym zależy na rozwoju placówki, odpowiadaniu na potrzeby edukacyjne uczniów oraz zdobywaniu przez nich nowych doświadczeń i pokonywaniu barier m.in. w komunikacji w języku obcym. W tym gronie wymienić należy dyrektor Iwonę Mokras-Wosik, koordynatora projektu Annę Rakowską oraz nauczycielki: Annę Kotulską, Ilonę Dąbrowską, Agatę Chaberę-Młynarczyk, Beatę Binias, Katarzynę Kamińską, Katarzynę Osuwniak i Paulinę Wielec.

Oto, co o sukcesie szkoły mają do powiedzenia jego współautorki:

Anna Rakowska – koordynator projektu, nauczycielka języka angielskiego: - Pomysł na wzięcie udziału w konkursie wniosków na Akredytację programu Erasmus+ na lata 2022 – 2027 zrodził się krótko po powrocie z projektu międzynarodowego „Cultural Salad of Polish-Greek Tastes", który we wrześniu 2021 roku współrealizowaliśmy ze szkołą partnerską Platon School w Grecji. Dzięki pracy interdyscyplinarnego zespołu nauczycieli z naszego liceum udało nam się otrzymać akredytację na najbliższe pięć lat. Jesteśmy przekonani, że nasza młodzież i nauczyciele wykorzystają szeroki wachlarz możliwości jakie oferuje udział w programie. Szczególnie zależy nam na umiędzynarodowieniu naszego środowiska, zatem nawiązywanie nowych relacji z rówieśnikami i nauczycielami z innych krajów będzie przekładać się na dzielenie się doświadczeniami oraz dalsze kontakty np. poprze media społecznościowe. Jest to zdecydowanie jedna z najważniejszych zalet programu. Uważamy również, iż nie ma lepszej okazji do sprawdzenia swoich umiejętności językowych oraz dalszego ich doskonalenia, niż używanie go w codziennej praktyce w środowisku międzynarodowym. (…)

Dyrektor Iwona Mokras-Wosik, nauczycielka języka angielskiego: - Odczuwam wielką satysfakcję i dumę, że wspólnie stworzyliśmy tak dobry, wieloletni projekt dla naszej szkoły w oparciu o Standardy Jakości Erasmus: włączanie i różnorodność, działania nienaruszające równowagi ekologicznej i odpowiedzialność za środowisko oraz edukacja cyfrowa w edukacji. Jesteśmy kadrą, która dostrzega ogromny potencjał w tworzeniu jakościowej edukacji w środowisku międzynarodowym i dlatego z pełnym zaangażowaniem tworzyliśmy nasze cele w Europejskim Planie Rozwoju Szkoły.

Anna Kotulska - nauczycielka języka polskiego, instruktor Teatru Eureka: - Bycie nauczycielem, to nie tylko wykonywanie zawodu, to nieustanna misja, realizacja powołania dla dobra wspólnego. To taki współczesny utylitaryzm połączony z własnym rozwojem i doskonaleniem. Kiedy poświęcanie swojego prywatnego - jakże cennego - czasu dla innych, dla uczniów, owocuje sukcesem - uśmiech sam pojawia się na twarzy. Jako nauczyciele 1 LO nieustannie zdobywamy cenne umiejętności, poszerzamy swoją wiedzę, jesteśmy otwarci na nowe wyzwania i rozumiemy, że współdziałając można odnosić sukcesy. We wniosku zaproponowaliśmy konkretne i logiczne rozwiązania, pozwalające na włączenie efektów podejmowanych działań do regularnej pracy szkoły. Cele opisane w Planie Erasmusa w jasny i konkretny sposób odpowiadają potrzebom naszej szkoły, potrzebom kadry i osób uczących się w placówce. Wniosek został oceniony bardzo wysoko i z tego jesteśmy bardzo dumni i szczęśliwi.

Organizacje, którym przyznano Akredytację, muszą przestrzegać wspólnego zestawu standardów jakości Erasmusa, składać okresowe raporty, aktualizować plan działań… Przed zespołem projektowym jeszcze dużo pracy, ale nic tak nie motywuje do działania, jak właśnie osiągnięty sukces.

źródło: Starostwo Powiatowe w Zgierzu