Najważniejsze wideo w ezg24

II Wojewódzki Konkurs „Kręci Mnie Mój Zawód" rozstrzygnięty!

II Wojewódzki Konkurs „Kręci Mnie Mój Zawód" rozstrzygnięty!
fot. Adam Staśkiewicz

„Pomocy! Mój kolega chyba nie oddycha! Przyślijcie karetkę do szkoły!" - taką dramatyczną rozmową z dyspozytorem numeru 112 zaczyna się film uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Pabianicach. To nagranie zwyciężyło w II Wojewódzkim Konkursie „Kręci Mnie Mój Zawód" organizowanym przez Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Łodzi. W uroczystym wręczeniu nagród wziął dzisiaj udział Robert Baryła, członek zarządu województwa łódzkiego.

- Gratuluję Wam. Cieszymy, że mamy w województwie tak wspaniałą i utalentowaną młodzież - mówi Robert Baryła, członek zarządu województwa łódzkiego. – Mam nadzieję, że po skończeniu szkoły zostaniecie w naszym regionie, tutaj będziecie pracować i założycie rodziny. W swoich filmach zaprezentowaliście to, co was interesuje, co byście chcieli robić w przyszłości. Ten konkurs pokazuje też jak ważne jest szkolnictwo zawodowe.

W konkursie brali udział uczniowie szkół podstawowych, ponadpodstawowych i policealnych z województwa łódzkiego. Ich zadaniem było nagranie filmu pokazującego najciekawsze zawody. Uczniowie zaprezentowali m.in. pracę pilota, weterynarza, strażaka, technika kryminalnego, mechanika samochodowego i ratownika medycznego.

Głównym celem konkursu jest promocja szkolnictwa zawodowego oraz zachęcenie uczniów do tego, by świadomie planowali swoją karierę. Jury zwracało uwagę m.in. na oryginalność, pomysłowość i kreatywność.

Film Artura Nadskakulskiego, Adama Brycha i Krzysztofa Kromkowskiego „Życie największy skarb – ratownik medyczny" zwyciężył w kategorii szkół podstawowych. Jest dynamiczny i pełen emocji. Jego akcja rozgrywa się w szkole. Uczniowie pokazują pracę ratownika medycznego: od momentu przyjęcia zgłoszenia telefonicznego, przez akcję ratunkową, aż do podjęcia decyzji o zabraniu ucznia na noszach do szpitala.

- Zostań ratownikiem medycznym. Zapotrzebowanie jest bardzo duże, pracę znajdziesz na pewno – przekonuje na koniec filmu Krzysztof Kromkowski, uczeń Szkoły Podstawowej nr 3 w Pabianicach. - Studia zajmują jedynie trzy lata, na których uczysz się pomagać innym. Ale pamiętaj, że nawet jeśli ratownikiem nie jesteś, pomóc musisz.

W kategorii szkół ponadpodstawowych pierwsze miejsce zajęli: Maciej Mikołajczyk, Bartłomiej Wojciechowski i Kacper Wilk z Technikum Mechanicznego w Zespole Szkół nr 1 w Głownie za film pt. „Kręci mnie mój zawód, Mechanik z ZS nr 1".

- Nie mam nic przeciwko uczeniu się z książek, ale w technikum mechanicznym najbardziej kręci mnie korzystanie z maszyn i urządzeń – słyszymy w filmie uczniów z Głowna. – Mechanika jest moją pasją, dzięki technikum mechanicznemu mogę zamienić ją w dobry zawód, a zdobyte tutaj kwalifikacje, uprawnienia i certyfikaty dają mi lepszą pozycję na rynku pracy.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w sala koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi.

Oto lista nagrodzonych:

Kategoria: Szkoły Podstawowe

Wyróżnienie

Dla Marcina Pewiński za film pt. „Pilot"; Szkoła Podstawowa nr 149 z oddziałami integracyjnymi w Łodzi

Wyróżnienie

Dla Leny Dudek za film pt. „Weterynarz – moja pasja"; Szkoła Podstawowa nr 149 z klasami integracyjnymi w Łodzi

Wyróżnienie

Dla Oskara Prusinowskiego za film pt. „Kolarz"; Szkoła Podstawowa nr 120 w Łodzi

Wyróżnienie

Dla Sebastiana Sasina za film pt. „Pszczółki"; Szkoła Podstawowa nr 2 w Brzezinach

II miejsce

Filip Gawron za film pt. „Chcę być strażakiem" ; Szkoła Podstawowa w Dmosinie

I miejsce

Artur Nadskakulski, Adam Brych, Krzysztof Kromkowski, za film pt. „Życie największy skarb – ratownik medyczny": Szkoła Podstawowa nr 3 w Pabianicach

(można zobaczyć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=DlCXB7eDp3Q)

Kategoria: Szkoły ponadpodstawowe

Wyróżnienie

Dla Adriana Baseckiego za film pt. „Technik żywienia i usług gastronomicznych/Kucharz" ; Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Widzewie

Wyróżnienie

Dla Patrycji Mielczarek za film pt. „Technik kryminalistyki": I Liceum Ogólnokształcące w Łęczycy

III miejsce

Praca zbiorowa uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Kutnie: Branżowa Szkoła Specjalna I Stopnia w Kutnie za film pt. „Kucharz, współczesny czarodziej", (Dominika Jędrzejewska, Witold Stankiewicz, Marcel Kaźmierczak, Mateusz Szkopiński, Filip Kłys)

II miejsce

Hubert Lis za film pt. „Wzajemność starganych umysłów"; XXIII Liceum Ogólnokształcące w Łodzi

I miejsce

Maciej Mikołajczyk, Bartłomiej Wojciechowski, Kacper Wilk za film pt. „Kręci mnie mój zawód, Mechanik z ZS nr 1", Technikum Mechaniczne w Zespole Szkół nr 1 w Głownie

(można zobaczyć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=Z6hMJKHTvgg)

Kategoria: Centra kształcenia ustawicznego

Wyróżnienie

Dla Aleksandry Zygier, Zofii Czerkiewicz, Oliwii Ciechulska za film pt. „Wkręcone w masaż", CRE WŁ w Łodzi

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi

Zobacz zdjęcia: