Jak do matury, tak innej niż dotychczasowe, przygotowują się powiatowe placówki oświatowe?

Jak do matury, tak innej niż dotychczasowe, przygotowują się powiatowe placówki oświatowe
fot. I LO im. S.Staszica w Zgierzu

W poniedziałek, 8 czerwca, w szkołach ponadpodstawowych rozpoczną się tegoroczne egzaminy maturalne, z powodu epidemii COVID-19 organizowane z miesięcznym przesunięciem, bez części ustnej i w reżimie sanitarnym.

Wytyczne co do bezpiecznego przeprowadzenia egzaminów opracowane zostały przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Główny Inspektorat Sanitarny. Zgodnie z nimi, obowiązkowe jest:

  • zachowanie społecznego dystansu;
  • dezynfekcja, ławek i krzeseł w sali egzaminacyjnej przed i po każdym egzaminie oraz materiałów, sprzętów i narzędzi, z których korzysta więcej niż jeden zdający;
  • zakrywanie ust i nosa przez zdających do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej;
  • zachowanie co najmniej 1,5-metrowego odstępu między ławkami w sali egzaminacyjnej;
  • korzystanie przez zdających z własnych przyborów piśmienniczych przez zdających.

Jak do matury, tak innej niż dotychczasowe, przygotowują się powiatowe placówki oświatowe?

W I Liceum Ogólnokształcącym (Staszic Zgierz) do matury przystępuje 49 tegorocznych absolwentów szkoły, kilka osób poprawia wcześniejsze wyniki, będzie też kilku zdających spoza szkoły. Najliczniejsza grupa - 62-osobowa, przystąpi do zdawania matematyki. Jak informuje dyrektor placówki Beata Pośpiech, egzaminy przez pierwsze dwa dni matur będą odbywały się w dwóch pomieszczeniach – w sali gimnastycznej i pracowni audiowizualnej. Ławki ustawiono tam w dwumetrowej odległości od siebie. Zdający będą wpuszczani na sale egzaminacyjne w odstępach czasowych i z zachowaniem dystansu społecznego, zarówno od kolegów i koleżanek, jak i od członków zespołu nadzorującego, a w zachowaniu tego dystansu pomóc mają wyznaczone taśmami linie.

W ZS nr 1 im. Jakuba Stefana Cezaka (Zespół Szkół nr 1 w Zgierzu) do matury przystąpi w tym roku 87 osób. Egzamin z języka polskiego, jak informuje dyrektor Liliana Lipińska, będzie odbywał się w 6 salach, podobnie jak z matematyki. We wszystkich salach egzaminy rozpoczną się o tej samej porze - o godz. 9.00. Zdający będą zobowiązani do dezynfekcji rąk przy każdym z czterech wejść do szkoły oraz przy wejściu na salę egzaminacyjną.

W ZZSP (Zgierski Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II) do tegorocznej matury przystąpi 71 osób. Abiturienci na egzamin przyjdą w odstępach czasowych – pierwsza grupa o godz. 8.20, a druga grupa o 8.40. Każdy z maturzystów zobowiązany jest przyjść w maseczce. Przed wejściem do budynku ustawiony zostanie płyn dezynfekujący do rąk. Uczniowie mają zakaz grupowania się na korytarzu. Podczas egzaminu mogą zdjąć maseczki. Podczas egzaminu z języka polskiego będzie możliwość skorzystania ze słowników języka polskiego oraz ortograficznego – po uprzednim zdezynfekowaniu rąk. Po zakończonym egzaminie maturzyści maja obowiązek niezwłocznie opuścić budynek.

W I LO w Głownie (I Liceum Ogólnokształcące w Głownie) do matury przystąpi w tym roku 14 tegorocznych absolwentów i kilka osób ze starszych roczników. Szkoła, jak zapewnia dyrektor Iwona Mokras-Wosik, została do egzaminów przygotowana zgodnie z wytycznymi, a maturzyści zostali z wyprzedzeniem poinformowani mailowo o wdrażanych procedurach. Mimo niewielkiej liczby zdających, będą oni wpuszczani do placówki dwoma odrębnymi wejściami, by uniknąć sytuacji tworzenia się kilkuosobowych grup. Egzaminy obligatoryjne (z języka polskiego i matematyki) będą odbywały się na sali gimnastycznej. Nikt ze zdających nie zgłosił szkole, że z powodów zdrowotnych nie może zakrywać nosa i ust. Maseczki lub przyłbice będą musieli mieć założone do momentu zajęcia miejsca na sali egzaminacyjnej oraz każdorazowo opuszczając je.

źródło: Starostwo Powiatowe w Zgierzu