Jutro wyjątkowy wernisaż wystawy malarskiej. Zobaczymy na niej "motywy z powiatu zgierskiego"

art-1868562_960_720

Już w najbliższy czwartek, 10 grudnia, na stronie internetowej powiatu zgierskiego, na jego profilu na Facebooku, a także na stronie Muzeum Miasta Zgierza, w formie online zaprezentowana zostanie wystawa malarska pt. „Motywy z powiatu zgierskiego".

Wystawa została zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Zgierzu we współpracy z grafikiem, malarzem i pedagogiem Dariuszem Młynarczykiem, Ambasadorem Powiatu Zgierskiego oraz dziewięcioma innymi artystami, mieszkającymi i tworzącymi na terenie naszego powiatu. Muzeum Miasta Zgierza, dzięki przychylności dyrektora Roberta Starzyńskiego, jest miejscem, gdzie wystawa jest eksponowana. Już w czwartek, w materiale filmowym online, zobaczycie Państwo jak obrazy dziesięciu autorów prezentują się w klimatycznych muzealnych piwnicach.

- W 2020 roku powołaliśmy pierwszych ambasadorów powiatu zgierskiego, z którymi wspólnie promujemy walory ziemi zgierskiej, zgodnie z naszym hasłem „Powiat zgierski przyciąga..." - opowiada starosta zgierski Bogdan Jarota. - Do współdziałania w obszarze kultury i sztuki, jako ambasadora, zaprosiliśmy Dariusza Młynarczyka, założyciela galerii Bank&DM w Głownie. Razem z nim podjęliśmy się organizacji zbiorowej wystawy malarskiej, przekrojowo pokazującej piękno i różnorodność krajobrazową naszego powiatu. Cieszę się, że na zaproszenie do podzielenia się swoją twórczością odpowiedzieli artyści, którzy przygotowali prace pejzażowe ze wszystkich dziewięciu gmin tworzących powiat zgierski.

Miasto Zgierz reprezentują na wystawie prace dwóch mieszkających w nim artystów, wykładowców łódzkiej ASP - prof. Andrzeja Nawrota (akryle na płótnie) i dra Tadeusza Wodzińskiego (oleje na płótnie). Akwarelowe pejzaże z gminy Zgierz namalował brat Andrzeja Nawrota - Paweł Nawrot. Widoki z miasta Ozorkowa odnajdziemy na olejnych obrazach Jana Cholewczyńskiego i akwarelach Jana Steglińskiego, który jest także autorem olejnych prac z gminy Ozorków. Pejzaże z Głowna namalowali związani z tym miastem - ilustratorka Agnieszka Myszkowska (akwarelą i temperą) oraz Mirosław Sasin (olej na płótnie), a Dariusz Młynarczyk przeniósł na płótno (farbami akrylowymi) krajobrazy z gminy Głowno.

Gminę Aleksandrów Łódzki reprezentują obrazy Marii Jolanty Jarzyny, wykonane techniką suchego pastelu, natomiast gminę Stryków – olejne prace Andrzeja Janeczko, znanego muzyka i tekściarza, współtwórcy zespołu Trzeci Oddech Kaczuchy. Olejne pejzaże z gminy Parzęczew namalowali wcześniej wymienieni Tadeusz Wodziński i Jan Cholewczyński.

Łącznie na wystawę, zorganizowaną w zgierskim muzeum, autorzy przekazali 34 prace. Większość z nich znalazła się w wydanym w tym roku przez zgierskie starostwo wyjątkowym albumie z pocztówkami malarskimi.

- Na różnych etapach przygotowań do wystawy, jako jej organizatorzy, liczyliśmy się z tym, że z powodu epidemii koronawirusa może ona być udostępniona odbiorcom przede wszystkim online. Tak też się stało i w dniu, kiedy chcieliśmy zaprosić Państwa na wernisaż do muzeum, czyli 10 grudnia, zamiast tego, już od godziny 10.00 zapraszamy Was przed monitory, życząc jak najlepszych wrażeń - informują przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Zgierzu. - Mamy jednak nadzieję na odmrożenie instytucji kultury, a wraz z nim – na umożliwienie wszystkim zainteresowanym obejrzenia obrazów w Muzeum Miasta Zgierza. Niezależnie od tego, kiedy się to stanie, w grudniu br. i w styczniu 2021 r. będziemy regularnie publikować w internecie rozmowy z artystami, ich sylwetki, wypowiedzi i fotografie prac. Chcemy, żeby nasza wystawa w ten sposób „żyła" a piękno zatrzymane w malarskich pejzażach towarzyszyło Wam w tym jesienno-zimowym czasie.