wersja testowa serwisu
  • AllePaznokcie - maseczki - EZG24

KAS i policja przerwały produkcję nielegalnych papierosów i alkoholu

KAS i policja przerwały produkcję nielegalnych papierosów i alkoholu
fot. Łódzki Urząd Celno-Skarbowy w Łodzi

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) z Łodzi, policjanci Komendy Stołecznej Policji i łódzkiej Komendy Wojewódzkiej Policji zlikwidowali w trakcie wspólnej akcji fabrykę nielegalnego alkoholu i przejęli półprodukty do wytwarzania papierosów bez akcyzy. Zabezpieczono łącznie prawie 367 litrów nielegalnego alkoholu, ponad 29 kg tytoniu bez akcyzy i 22 paczki papierosów. Zarzuty popełnienia przestępstw i wykroczeń skarbowych usłyszało 5 osób, w tym dwie kobiety i trzech mężczyzn.

W ubiegłym tygodniu służby skontrolowały wspólnie trzy posesje: w Łodzi, w Rzgowie pod Łodzią i w małej miejscowości powiatu zgierskiego. Kontrole nie były przypadkowe. Funkcjonariusze mieli wcześniej podejrzenia, że te miejsca mogą mieć związek z nielegalną produkcją wyrobów akcyzowych i w dniach 13, 14 maja wkroczyły na wytypowane wcześniej posesje.
W Rzgowie, w pomieszczeniach gospodarczych, zabezpieczono kompletną linię do produkcji alkoholu, składającą się z paleto-pojemników o pojemności 1000 litrów, filtrów kolumnowych z węglem aktywnym i pomp elektrycznych. Oczyszczony alkohol trafiał do plastikowej beczki o pojemności 120 litrów, skąd przelewano go do butelek. Na miejscu funkcjonariusze znaleźli 230 litrów gotowego spirytusu bez akcyzy, w tym 200 litrów w plastikowych, przezroczystych butelkach. Zabezpieczono również korki plastikowe i puste butelki, kartony oraz worki z węglem aktywnym. Zarzut przechowywania nielegalnie wyprodukowanego alkoholu usłyszała właścicielka posesji, 68-letnia mieszkanka Łodzi.

Kontrolę niezamieszkałej posesji w południowej części Łodzi poprzedziło przeszukanie Citroena Jumpera, zatrzymanego do kontroli przez funkcjonariuszy Policji w okolicach Żyrardowa. W samochodzie znaleziono półprodukty do produkcji papierosów. W Łodzi funkcjonariusze KAS i policjanci zabezpieczyli 29,2 kg tytoniu do palenia, 125 litrów nielegalnego alkoholu w plastikowych butelkach i półprodukty do wyrobu papierosów, w tym puste opakowania z zastrzeżonymi znakami towarowymi znanych marek papierosowych, taśmę do filtrów i 337 kg kleju. Cześć towaru, 29 kg tytoniu i 10 wiader kleju, znaleziono w zaparkowanym na posesji Volkswagenie Transporterze. Pozostałe wyroby ukryto w pomieszczeniach gospodarczych i w garażu.

Zarzuty popełnienia wspólnie i w porozumieniu przestępstwa skarbowego usłyszała 50-letnia właścicielka posesji i jej 56-letni konkubent, właściciel volkswagena, oraz kierowca i pasażer Citroena Jumpera-mężczyźni w wieku 43 i 51 lat.

Nielegalne wyroby akcyzowe zabezpieczono również w miejscu faktycznego zamieszkania właścicielki skontrolowanej w Łodzi posesji. W małej miejscowości w powiecie zgierskim zajęto 11,7 litra alkoholu, 22 paczki papierosów bez polskich znaków akcyzy i filtry do papierosów.

Według wstępnych szacunków, podatkowe straty Skarbu Państwa, którym zapobiegli funkcjonariusze KAS i Policji mogły sięgnąć co najmniej 44 318.

Dalsze postępowanie w sprawie prowadzi Łódzki Urząd Celno-Skarbowy.

źródło: Łódzki Urząd Celno-Skarbowy w Łodzi