wersja testowa serwisu

KAS zatrzymała transport suszu tytoniowego wartego niemal 9 milionów złotych

Untitled
fot. KAS

Łódzka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) we współpracy z podlaską KAS zatrzymała transport ponad 17 ton tytoniu. Nielegalny transport zatrzymano na autostradzie A-2 (PPO Stryków – kierunek Poznań). Wartość rynkowa zabezpieczonego przez KAS suszu tytoniowego to 8 892 317 zł.

Funkcjonariusze łódzkiego i podlaskiego KAS w ramach kontroli SENT (System Elektronicznego Nadzoru Transportu) zatrzymali transport suszu tytoniowego, z powodu uzasadnionego podejrzenia uchylania się od opodatkowania w związku z posiadaniem tego wyrobu akcyzowego przez podmiot do tego nieuprawniony.

Do kontroli zatrzymano ciężarówkę, w której przewożono susz tytoniowy objęty zgłoszeniem SENT. W wyniku weryfikacji ustalono, że firma będąca właścicielem przewożonego towaru nie prowadzi składu podatkowego, nie jest zarejestrowana jako Pośredniczący Podmiot Tytoniowy ani Producent Wyrobów Tytoniowych. Spółka nie złożyła również deklaracji w sprawie przedpłaty akcyzy. Ustalono, że przewoźnik nie stosuje się do zapisów art. 12a ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi i każdorazowo w trakcie wcześniejszych transportów (3 transporty w 2021 r.) nie przesyłał sygnału z geolokalizatora na terenie województwa wielkopolskiego.

W związku z podejrzeniem, że firma nie mogła w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami dysponować towarem zachodziło uzasadnione podejrzenie o legalności przewożonego suszu tytoniowego.

Gdyby zabezpieczone wyroby akcyzowe trafiły do nielegalnej sprzedaży Skarb Państwa straciłby w podatku akcyzowym niemal 9 mln zł.

źródło: KAS