Najważniejsze wideo w ezg24

Kolej bliżej mieszkańców Głowna. Rusza budowa nowego przystanku

Budowa_nowego_przystanku_Glowno_Polnocne__robotnicy_przy_torze_fot._Jakub_Raj_PLK_SA
fot. PKP PLK

Przystanek Głowno Północne zapewni mieszkańcom i podróżnym lepszy dostęp do pociągów w kierunku Łodzi i Łowicza. Obecnie przygotowujemy teren pod nowy peron i gromadzimy materiały do budowy. Inwestycja za ponad 1,6 mln zł jest realizowana ze środków Programu Przystankowego.

Na przełomie maja i czerwca rozpoczęliśmy prace przygotowawcze do budowy nowego przystanku. Wyrównywany jest teren, w którym będzie zlokalizowany peron. Na miejscu są już pierwsze elementy konstrukcyjne obiektu tj. ścianki peronowe tzw. „elki". Planujemy udostępnić przystanek dla podróżnych we wrześniu br.

Nowy przystanek Głowno Północne powstaje przy przejeździe kolejowo-drogowym w ciągu ul. Wiejskiej na jednotorowej linii kolejowej między Łodzią a Łowiczem (nr 15). Peron zapewni wygodne wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Będą wiaty i ławki, które zwiększą komfort oczekiwania na pociąg. Bezpieczne podróżowanie po zmroku zapewni LED-owe oświetlenie. Orientację ułatwią tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty z rozkładami jazdy. Dla osób niewidomych i niedowidzących przygotujemy ścieżki naprowadzające na powierzchni peronu.

Program przystankowy w województwie łódzkim
W województwie łódzkim Program obejmuje 15 lokalizacji. Podróżni korzystają już z nowo wybudowanych przystanków: Tomaszówek, Jedlicze koło Zgierza, Zgierz Rudunki oraz ze zmodernizowanych przystanków Stare Grudze, Zaosie i Żakowice Południowe. Postępuje budowa przystanku Łódź Zarzew. W sierpniu rozpoczną się prace w Izabelowie niedaleko Zduńskiej Woli. Na etapie projektowania są przystanki: Nowa Brzeźnica, Ważne Młyny, Pieńki Dubidzkie, Strzelce Wielkie, Wistka oraz Biała na linii Częstochowa – Chorzew Siemkowice.

Rządowy Program dla lepszej komunikacji kolejowej

Celem „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025" jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. W skali całego kraju w ramach Programu Przystankowego przewidziano budowę lub modernizację 207 przystanków kolejowych (dodatkowe 107 jest na liście rezerwowej).

Na ten cel przeznaczono ponad 1 mld zł. Zaplanowano także realizację ponad 100 parkingów przy istniejących i nowo budowanych przystankach. Kwota przeznaczona na budowę parkingów to ponad 74,31 mln zł. Obecnie zakończono budowę miejsc parkingowych w jedenastu lokalizacjach, w siedemdziesięciu jeden trwają prace budowlane, a dla sześciu toczą się postępowania przetargowe.

źródło: PKP PLK