Najważniejsze wideo w ezg24

Kolejna edycja programu ratującego kapliczki w Łódzkiem rozstrzygnięta

f14085532619da5d44dcc0f169726f33_XL
fot. Urząd Marszałkowski w Łodzi

W kapliczkach kryje się historia danej miejscowości, wydarzeń oraz ludzi, dlatego są tak cenne dla mieszkańców. Dla samorządu województwa także, stąd już kolejna edycja programu ratującego te perełki architektury w Łódzkiem. W tym roku dzięki wsparciu z budżetu województwa zostanie odnowionych 16 krzyży, kapliczek i przydrożnych rzeźb.

Za nami już 4. edycja konkursu, który pozwala zachować dla kolejnych pokoleń zabytkowe miejsca kultu w Łódzkiem. W tym roku na odnowienie kapliczek w budżecie województwa zostało przeznaczone 300 tysięcy złotych, a decyzją sejmiku pozwolą one na konserwację 16 takich obiektów.

- To dla nas bardzo ważny program, bo dotyczy naszej tożsamości, jako Polaków i jako mieszkańców Łódzkiego. Chcemy, żeby wszystkie zaniedbane czy zapomniane kapliczki i rzeźby w regionie odzyskały swój blask, bo wiem, jak wiele znaczą dla mieszkańców – podkreśla marszałek Grzegorz Schreiber.

W tegorocznym konkursie dofinansowanie otrzymają m.in. gmina Brzeźno na odnowienie kapliczki św. Jana Nepomucena w Kliczkowie Małym, gmina Ujazd na renowację zabytkowej kapliczki w Łominach, gmina Sędziejowice, która chce poddać remontowi przydrożną kapliczkę w Woli Marzeńskiej, gmina Zduny na konserwację drewnianej kapliczki słupowej z II poł. XIX w. ze skansenu w Maurzycach oraz gmina Stryków, która odnowi rzeźbę Matki Boskiej z dzieciątkiem w Bratoszewicach.

Pełna lista obiektów, które otrzymają w tym roku dofinansowanie z programu „Mała architektura zabytkowa" pod linkiem:

https://www.lodzkie.pl/files/328/za%C5%82%C4%85cznik_do_uchwa%C5%82y.pdf

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi