Najważniejsze wideo w ezg24

Kolejna edycja Złakowskiego Bożego Ciała coraz blizej

431DC53F-9FC4-4698-ADFA-5898026C026A

W czwartek (30 maja) odbędzie się 4. Złakowskie Boże Ciało 2024. Uroczustości zaplanowano wMini Skansenie w Złakowie Kościelnym.

To kolejna, czwarta już podróż do świata muzyki źródłowo wiejskiej, opartej na tradycyjnych stylach i technikach wykonawczych, niezmienionej przez współczesne aranżacje, rekonstruującej z należytym szacunkiem oryginalne wykonania pierwotnych muzycznych form polskiej wsi z rejonów Łowicza, Łęczycy, Rawy Mazowieckiej, Sieradza, Opoczna, czy Radomia.

Na scenie w złakowskim Mini Skansenie Jarosława Kaby i Fundacji Toinen Pro Art do tańca zagra 10 kapel ludowych/zespołów prezentujących autentyczny folklor muzyczny i czerpiących z inspiracje z lokalnych tradycji muzycznych. 

Zagrają: Kapela Jana Szymańskiego, Słodkie Fascynacje, Kapela Mateusza Niwińskiego, Radoska, Kapela im. Tadeusza Kubiaka, Kapela Do Kapelusza, Maciek Filipczuk i Goście Weselni, Kapela Katarzyny Andrzejowskiej, Kożuch i Kapela Agopsowicza.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie promocja płyty „Z chałupy. Złakowskie Boże Ciało", stanowiącej zapis ubiegłorocznego spotkania dwunastu kapel. 

Podobnie jak w poprzednich trzech latach będzie także szansa na spotkanie z twórcami z regionu łódzkiego oraz nabycie ich prac z zakresu rzeźbiarstwa, plastyki papierowej czy haftu.

Organizatorem wydarzenia jest Łódzki Dom Kultury.

Współorganizatorzy: Fundacja Toinen Pro Art., Biblioteka Publiczna i Dom Kultury Gminy Zduny, Retro-Łowiczanka Stowarzyszenie Miłośników Starej Motoryzacji i Maszyn Rolniczych.

Partnerzy: Powiat Łowicki, Gmina Zduny, Fundacja Muzyka Zakorzeniona.

Wydarzenie realizowane w ramach zadania „Łódzkie Kulturalne".