Kolejny OPPT Nocnik w Łęczycy już w sobotę. Organizatorzy przedstawili gwiazdy nocnego koncertu

Kolejny OPPT Nocnik w Łęczycy już w sobotę. Organizatorzy przedstawili gwiazdy nocnego koncertu
fot. materiały organizatora

Już w sobotę, 2 lipca na dziedzińcu Zamku w Łęczycy odbędzie się szesnasta edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Turystycznej "Nocnik". Jednym ze stałīch punktów programu jest Nocny Koncert Gwiazd. Kto w tym roku zaprezentuje się przez nocnikową publicznością?

- Koncert Gwiazd ma w nazwie słowo „nocny", chociaż de facto zaczyna się wieczorem – mimo wszystko jesteśmy przekonani, że potrwa do późnych godzin nocnych, (a znamy też przypadki, gdy niektórym przedłużało się do świtu albo i popołudnia dnia następnego - mówią organizatorzy.

W Łęczycy wystąpią:

Nocny Koncert Gwiazd rozpocznie Zbigniew Żuk - laureat ubiegłorocznej edycji Nocnika. Piosenki pisze od 12 roku życia. Dzieje się tak dzięki nieustającej życzliwości serdecznych znajomych Weny i Talentu, którzy wciąż o nim pamiętają. Swoją twórczość nazywa Sokiem z Żuka, gdyż ilekroć tworzy lub występuje, wyciska z siebie wszystko, co najlepsze. Od 18 lat biega ultramaratony. Bieganie to jego medytacja. Podczas biegu załatwia wszystkie ważne sprawy, a także pisze kolejne piosenki.

Występował między innymi na: Festiwalu Anny Treter Korowód Piosenki Autorskiej „PIOSENKARNIA"; Festiwalu „Przy Kominku" w Kielcach (wyróżnienie za kompozycję); Przeglądzie Piosenki Autorskiej „Strojne w Biel" w Lublinie (I Nagroda i Nagroda Publiczności); XV OPPT NOCNIK 2021 (I Nagroda); 54. Giełdzie Piosenki Studenckiej (wyróżnienie w kategorii „Najlepszy Wykonawca").

Jesienią ukaże się jego debiutancka płyta, na której znajdzie się 11 autorskich piosenek Zbigniewa Żuka.

Kolejna Gwiazda tegorocznego NOCNIKA to łódzki zespół H'ernest. W swoim dorobku artystycznym nagrał dwie płyty „Amulet" oraz „Tak mało czasu". Zespół znalazł się czterokrotnie w finale Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej im. Jonasza Kofty w Warszawie (1999, 2001, 2003 - „Złota piątka", 2009). W 2009 zarażony ideą OPP-y zorganizował cykl koncertów pod hasłem „Oppanowani" zapraszając do wspólnego muzykowania finalistów warszawskiego wydarzenia. H'ernest jest też laureatem II miejsca konkursu piosenki różnej na III otwartych spotkaniach „Zohylina 2010", laureatem III miejsca XI Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Poetyckiej w Oleśnie oraz wielu innych festiwali, w tym I nagrody specjalnej od Wolnej Grupy Bukowina na przeglądzie Piosenki im tego zespołu Łodzi w 2004r.

Koncerty zespołu leczą z wszystkich chorób duszy dawką poezji i dobrego humoru. Sami o sobie mówią, że są zespołem "silnie geriatrycznym", ale ich energia temu zdecydowanie przeczy. Co grają? Trudno określić, bo jest tam duża dawka poezji, ale i trochę samby, trochę regee, jakieś elementy jazzu i rocka......i wszystkiego tego co nazywają "hernestowaniem".

Tym razem oprócz autorskich utworów Pawła Ciesielskiego przygotowali trochę muzycznych zapożyczeń. Zespół zagra w stałym składzie: Krzysztof Straburzyński - wokal, trąbka, gitara, Anna Szczucka - wokal, Marek Czmochowski - instrumenty klawiszowe, Ignacy Baumberg - instrumenty perkusyjne, Hubert Jary - gitara elektryczna, wokal oraz gościnnie Bartosz Stępień – gitara basowa.

W koncercie pod tytułem ŻYCIEM SIĘ CIESZ na nocnikowej scenie wystąpi również Wojtek Gęsicki - liryk i prześmiewca, największy Bard na świecie. Ma dystans do siebie i do świata. Od pierwszych słów powitania łapie kontakt z widownią i trzyma go do końca swoją prawdą. Jego niesamowity ciepły głos wypełnia całą przestrzeń i skupia uwagę. Jest jednym z niewielu wykonawców naszych czasów, któremu zależy na rozmowie z Widzem.

Twórca wielu imprez i festiwali ogólnopolskich, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Od ponad 30 lat na profesjonalnej scenie. W koncercie wezmą udział: Wojtek Gęsicki - wokal, gitara, Marta Sosnowska - wokal, Przemysław Skałuba - saksofony, klarnet.

Mechanicy Shanty - na XVI OPPT NOCNIK w Łęczycy - śpiewają – jakżeby inaczej – szanty i piosenki żeglarskie, ale też muzykę z pogranicza irlandzkiego folku, bluegrass czy country. I robią to już od 37 lat! Grupa powstała w 1985 roku w Gdyni (bo gdzieżby indziej?), ale jej członkowie mieszkają w różnych częściach Polski – mimo to ciągle spotykają się ze sobą, by razem grać, śpiewać i bawić publiczność.

Z „Mechanikami Shanty" możecie przypomnieć sobie takie przeboje jak: Dziki włóczęga, Żegluj, Maui, Green Horn, Irlandzki wędrowiec, Denis Land, Hiszpanka z Callao, Herzogin Cecille, Polka, Eliza Lee, Sześć błota stóp.