wersja testowa serwisu

Łódzkie: 120 tysięcy odbiorców bez prądu! PGE ostrzega, że usuwanie awarii może potrwać. Gdzie jest najgorzej?

Łódzkie: 120 tysięcy odbiorców bez prądu! PGE ostrzega, że usuwanie awarii może potrwać. Gdzie jest najgorzej?
PGE Dystrybucja/ Facebook

Gwałtowne burze, jakie przeszły wczoraj oraz w nocy z 14 na 15 lipca br. nad terenem działania łódzkiego oddziału PGE Dystrybucja spowodowały poważne uszkodzenia w sieci elektroenergetycznej. Silne porywy wiatru łamały drzewa i konary, które z kolei uszkodziły linie średniego i niskiego napięcia. Aktualnie bez dostaw energii elektrycznej pozostaje ok. 120 tys. odbiorców.

Jak informuje PGE Dystrybucja, najczęstsze uszkodzenia napowietrznych sieci elektroenergetycznych to zerwane przewody, złamane słupy, uszkodzenia lub zniszczenia konstrukcji stalowych oraz izolatorów. Aktualnie bez dostaw energii elektrycznej pozostaje ok. 120 tys. odbiorców. Oto, jak wygląda sytuacja w poszczególnych regionach Łódzkiego.

  • Rejon Energetyczny Piotrków Trybunalski - 20 tys. odbiorców
  • Rejon Energetyczny Łowicz - ponad 17 tys. odbiorców,
  • Rejon Energetyczny Zgierz - 18 tys. odbiorców, 
  • Rejon Energetyczny Sieradz - 12 tys. odbiorców,
  • Rejon Energetyczny Łódź - 21 tys. odbiorców.

- Od wczesnych godzin rannych pracują wszystkie brygady techniczne, aby jak najszybciej usunąć wszystkie występujące w sieci uszkodzenia. Jednak w sytuacji wystąpienia tak rozległych awarii, pomimo natychmiastowego podjęcia działań naprawczych, nie ma technicznych możliwości, aby zasilanie przywrócić w tak krótkim czasie, jak to ma miejsce na co dzień w przypadku pojedynczych awarii i uszkodzeń sieci .Mimo intensywnej pracy elektromonterów nie da się przyspieszyć procesu usuwania awarii - informuje PGE Dystrybucja.

Pracownicy spółki podkreślają, że najpierw trzeba lokalizować miejsca uszkodzenia linii i zabezpieczać zerwane przewody. Kolejnym etapem jest usunięcie awarii w hierarchicznej kolejności na liniach wysokich napięć, średnich, a następnie niskich napięć, po którym dopiero następuje sukcesywne przywracanie zasilania u indywidualnych odbiorców.

- Za wszystkie dotychczasowe zgłoszenia bardzo dziękujemy. Prosimy jednocześnie wszystkich Odbiorców pozostających do chwili obecnej bez zasilania w energię elektryczną o przekazywanie informacji o uszkodzeniach do naszych służb, na numer pogotowia energetycznego 991 oraz apelujemy o wyrozumiałość i cierpliwość - dodaje PGE Dystrybucja.

O skutkach nawałnic, jakie nawiedziły wczoraj całe Łódzkie i interwencjach służb w całym regionie przeczytasz w artykule >>> Łódzkie walczy ze skutkami nawałnic. Strażacy już mają za sobą blisko 2 tysiące interwencji! A to nie koniec.