wersja testowa serwisu

Mieszkańcy gminy Zgierz oddali hołd poległym we wrześniu 1939 roku

IMG_3297-600x40_20210911-084643_1
fot. UG Zgierz

„Ojczyzna to ziemia i groby. Narody, tracąc pamięć, tracą życie.". Autorstwo tej sentencji przypisuje się francuskiemu marszałkowi Ferdynandowi Fochowi, zapisano ją na drewnianej tabliczce na terenie jednej z najsłynniejszych nekropolii polskich – Starego Cmentarza na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem. O pamięci, o ludziach, wydarzeniach i miejscach mówili wszyscy, którzy zgromadzili się, aby upamiętnić mieszkańców Gminy Zgierz, którzy zginęli we wrześniu 1939 r.

W Rogóźnie pomnik i krzyż przypomina o 21 mężczyznach zamordowanych przez niemieckich żołnierzy rankiem 10 września 1939 r. Wielu mieszkańców straciło wówczas kogoś bliskiego. Są z nami jeszcze osoby, które były świadkami wydarzeń z września, jak Pani Eugenia Jurczak, której ojciec wówczas zginął, a która co roku w tym dniu opowiada młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Giecznie o wydarzeniach. Również co roku mieszkańcy uczestniczą w mszy świętej za pomordowanych odprawianej w kościele w Giecznie.

Przed pomnikiem w Rogóźnie, w imieniu samorządu Gminy Zgierz, kwiaty złożyła Anna Sasin Sekretarz Gminy oraz Gabriela Skopiak radna Rady Gminy i Agnieszka Michalska z sołectwa Rogóźno. Młodzież reprezentowała delegacja uczniów ze Szkoły Podstawowej w Giecznie z Kingą Goss Dyrektorem szkoły i nauczycielami.

Dzisiaj również odbyły się uroczystości przy Szkole Podstawowej w Białej. Na ścianie szkoły jest tablica upamiętniająca zamordowanych przez niemieckich żołnierzy 16 mieszkańców miejscowości Biała. Te wydarzenia miały miejsce 11 września 1939 r. Uczniowie szkoły przypomnieli nazwiska ofiar z września a ich pamięć uczczono minutą ciszy. Kwiaty pod tablicą złożyła Wioleta Głowacka Wójt Gminy ze Sławomirem Truszkiewiczem Dyrektorem szkoły, Jacek Stańczyk Radny Rady Gminy oraz Piotr Nawrocki Sołtys Białej. Szkołę reprezentowali nauczyciele i uczniowie.

Mamy szczęście, że żyjemy w wolnym kraju. To niezmiernie ważne cenić wolność i o nią dbać. Mieć szacunek do drugiego człowieka, być tolerancyjnym, pamiętać o słabszych – powiedziała między innymi podczas uroczystości Wioleta Głowacka Wójt Gminy.

źródło: UG Zgierz

Zobacz zdjęcia: