- Historia tych dwóch oficerów zamordowanych w Katyniu wiele nam mówi o naszym Narodzie i wiele możemy się z niej nauczyć. Dwóch wykształconych Polaków, którzy pracowali na rzecz społeczeństwa, chcieli osiągnąć więcej, a stali się ofiarami zbrodni na narodzie. Dlatego powinność pamiętania o nich spoczywa na nas. Naszym obowiązkiem współcześnie jest również praca dla Ojczyzny. Tak abyśmy przyczyniali się naszą wiedzą i postawą do rozwoju Polski i naszego Narodu. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że dziś możemy uczcić pamięć naszych mieszkańców. Cześć i chwała ofiarom Katynia! – powiedziała podczas niedzielnych uroczystości obchodów dnia pamięci ofiar zbrodni katyńskiej w Szczawinie - Wioleta Głowacka Wójt Gminy Zgierz.
Uroczystości rozpoczęły się mszą św., następnie zaproszeni goście, wśród których był m.in. Poseł Marek Matuszewski, złożyli kwiaty i zapalili symboliczne znicze przy obelisku i dębach upamiętniających dwóch mieszkańców szczawińskiej parafii – majora Włodzimierza Chmielowskiego oraz kapitana Czesława Łukomskiego, którzy byli ofiarami zbrodni katyńskiej. Obydwaj zginęli wiosną 1940 roku, od strzału w tył głowy. Proboszcz parafii ks. Robert Kuźma odmówił w ich intencji modlitwę.
Po części oficjalnej zaproszono na poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Szczawinie oraz Koło Łowieckie Partyzant oraz Leśnik. W tym dniu pamięci o katyńczykach goście mogli ze sobą zabrać darmowe sadzonki i zasadzić je przy swoich domach, aby stały się wyrazem ich osobistej pamięci o ludziach i wydarzeniach.
Historia szczawińskiej pamięci o tych mieszkańcach, sięga roku 1994, kiedy to na prośbę ówczesnego proboszcza parafii ks. Prałata Józefa Wagnera Pan Krzysztof Wołowski rozpoczął poszukiwanie materiałów i informacji źródłowych na temat ofiar okresu wojny i okupacji w parafii szczawińskiej. W 2011 roku Grupa Miłośników Lokalnej Tradycji i Historii w Szczawinie – Agnieszka i Adam Cybulscy, Katarzyna i Krzysztof Wołowscy, Dorota i Dariusz Sibińscy, Anna i Piotr Jędrzejczak, Maria i Bartłomiej Kurowscy – przystąpiła do Ogólnopolskiego społecznego programu „Katyń – ocalić od zapomnienia'. Projekt przewidywał posadzenie 21.857 drzew, a więc tyle ile ofiar widnieje na tzw. Listach Katyńskich. 19 maja 2012 roku w 72.
Rocznicę zbrodni katyńskiej odbyło się uroczyste posadzenie przez członków rodzin obu oficerów dwóch „Dębów Pamięci" oraz odsłonięcie obelisku z tablicami w hołdzie ofiarom zbrodni. To symboliczne miejsce i dęby istnieją tam do dziś, ale tablica która tam stała – była już nieco zniszczona i wymagała odnowienia. Posadzone dęby to między innymi symbole nieśmiertelności, dla kolejnych pokoleń mają być symbolem trwałości i pomnikiem pamięci.
źródło: UG Zgierz