Najważniejsze wideo w ezg24

Milion złotych na mundury dla strażaków. Ogłoszono konkurs dla OSP

Milion złotych na mundury dla strażaków. Ogłoszono konkurs dla OSP
fot. Adam Staśkiewicz

Mówi się, że za mundurem panny sznurem, ale w tym roku w Łódzkiem modyfikowane nieco to powiedzenie, bo to mundury „pójdą", ale za dotacją z budżetu województwa. Właśnie ogłoszono po raz pierwszy konkurs na zakup umundurowania wyjściowego dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Każda jednostka może otrzymać 10 tys. zł, a cały budżet programu to aż milion złotych.

Konkurs jest nowością w ofercie samorządu, ale i odpowiedzią na potrzeby strażaków ochotników, którzy do tej pory mundury musieli kupować za własne pieniądze. – Strażacy czuwają nad naszym codziennym bezpieczeństwem, ale oprócz tego towarzyszą nam w szeregu uroczystości lokalnych, kościelnych i państwowych, a tam nie wystąpią w swojej odzieży bojowej, potrzebują munduru – mówi marszałek Grzegorz Schreiber.

Konkurs ruszył, a na wnioski czekamy do 30 kwietnia. Każda jednostka będzie mogła pozyskać do 10 tys. złotych na zakup munduru galowego.

- Taki konkurs i wsparcie są bardzo potrzebne, bo dotąd żadnych dotacji nie mogliśmy przeznaczyć na zakup mundurów galowych, a one są bardzo ważną częścią naszego wizerunku i tradycji – podkreśla Bartłomiej Kolasiński, naczelnik OSP w Przygłowie. Jak przyznaje, w jego jednostce nie wszyscy ratownicy mają takie umundurowanie, w którym występują nie tylko podczas uroczystości patriotycznych, gminnych, ale także podczas jubileuszów strażackich czy zebrań sprawozdawczych. Koszt zakupu munduru – czyli powyżej 1000 zł – spadał na barki każdego druha, choć jednostka wspiera swoich członków dokładając im na ten cel pieniądze pozyskane m.in. za wynajem sali.

Jak dodaje Bogdan Kondorowski, prezes OSP w Gledzianówku, wielu strażaków ma mundur od początku służby. – Mundur służy przez całe życie i u nas niektórzy mają mundury 20-30-letnie – mówi. Jednostka zamierza startować w konkursie, bo dotacja jest szansą na wymianę i uzupełnienie braków w umundurowaniu. – Czasami strażacy, którzy nie mają mundurów, na różne uroczystości zakładają koszarówki, które nie zawsze pasują do okazji. A mundur to nasz strój wyjściowy i lepiej się w nim prezentujemy – podkreśla.

W ocenie wniosków komisja konkursowa weźmie pod uwagę m.in. aktywność jednostki podczas uroczystości lokalnych i państwowych oraz liczbę posiadanych już mundurów dla druhów. Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest na czerwiec, a wszystkie zakupy muszą być zrealizowane do końca roku.

Milion złotych na umundurowanie galowe to kolejne wsparcie dla jednostek OSP w Łódzkiem – łącznie w tym roku dla OSP samorząd województwa przekaże rekordowe 8,5 miliona złotych. To pieniądze na doposażenie jednostek w sprzęt i odzież bojową (3 mln zł), modernizację strażnic (3,5 mln zł), wsparcie rozwoju drużyn młodzieżowych (milion złotych) oraz właśnie pomoc w zakupie umundurowania galowego (milion złotych).

Więcej informacji o konkursie: https://ngo.lodzkie.pl/konkurs-pn-zwiekszenie-potencjalu-ochotniczych-strazy-pozarnych-woj-lodzkiego/