Motywy z powiatu zgierskiego już dostępne w Miejskim Ośrodku Kultury w Ozorkowie

25
fot. Starostwo Powiatowe w Zgierzu

W Miejskim Ośrodku Kultury w Ozorkowie została otwarta wystawa malarska pt. MOTYWY Z POWIATU ZGIERSKIEGO, na którą prace przygotowało 10 artystów mieszkających i tworzących na terenie naszego powiatu.

Powiatowa wystawa swoją premierę online miała w grudniu ubiegłego roku, była wtedy eksponowana w Muzeum Miasta Zgierza. Pandemia COVID-19 i spowodowany przez nią lockdown, uniemożliwiły jednak bezpośrednią jej prezentację publiczności. Teraz nareszcie stało się to możliwe.

Od 16 czerwca do 14 lipca malarskie pejzaże będą prezentowane w MOK w Ozorkowie, od 20 lipca do 31 sierpnia – w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Bolesława Prusa w Zgierzu, a od 10 września do 8 października – w Galerii Bank&DM w Głownie.

Cały projekt to wspólna inicjatywa zgierskiego starostwa i artysty Dariusza Młynarczyka - Ambasadora Powiatu Zgierskiego, z którym powiat współdziała w obszarze kultury i sztuki. Wystawa, przekrojowo pokazująca piękno i różnorodność krajobrazową naszego powiatu, powstała dzięki zaproszonym do udziału w niej dziesięciu artystom.

Zgodnie z zamysłem, który towarzyszył nam od początku tego projektu, na wystawie „Motywy z powiatu zgierskiego" możemy oglądać pejzaże ze wszystkich dziewięciu jednostek samorządowych, tworzących nasz powiat – mówił na wernisażu w Ozorkowie wicestarosta zgierski Dominik Gabrysiak, dziękując artystom za podzielenie się swoją twórczością. Spotkanie zaszczycili swoją obecnością m.in.: burmistrz Ozorkowa Jacek Socha, radna powiatu zgierskiego Joanna Mariankowska, przewodniczący miejskiej komisji kultury Roman Kłopocki i dyrektor I LO w Ozorkowie Anna Plaskota.

Miasto Zgierz reprezentują na wystawie prace dwóch mieszkających w nim artystów, wykładowców łódzkiej ASP - prof. Andrzeja Nawrota (aryle na płótnie) i dra Tadeusza Wodzińskiego (oleje na płótnie). Akwarelowe pejzaże z gminy Zgierz namalował brat Andrzeja Nawrota - Paweł Nawrot. Widoki z miasta Ozorkowa odnajdziemy na olejnych obrazach Jana Cholewczyńskiego i akwarelach Jana Steglińskiego, który jest także autorem olejnych prac z gminy Ozorków. Pejzaże z Głowna namalowali związani z tym miastem - ilustratorka Agnieszka Myszkowska (akwarelą i temperą) oraz Mirosław Sasin (olej na płótnie), a Dariusz Młynarczyk przeniósł na płótno (farbami akrylowymi) krajobrazy z gminy Głowno. Gminę Aleksandrów Łódzki reprezentują obrazy Marii Jolanty Jarzyny, wykonane techniką suchego pastelu, natomiast gminę Stryków – olejne prace Andrzeja Janeczko, znanego muzyka i tekściarza, współtwórcy zespołu Trzeci Oddech Kaczuchy. Olejne pejzaże z gminy Parzęczew namalowali wcześniej wymienieni Tadeusz Wodziński i Jan Cholewczyński.

Podczas wernisażu Dariusz Młynarczyk wyraził radość z powodu otwarcia, po miesiącach lockdownu, wystawy dla publiczności, gdyż twórcom zależy przede wszystkim na żywym kontakcie odbiorców ze sztuką. Wspomniał, że z powiatu zgierskiego pochodzi wielu znanych artystów, którzy przez lata współtworzyli charakter łódzkiej uczelni artystycznej - obecnej ASP im. Wł. Strzemińskiego, a ze Zgierza wywodzi się kilka artystycznych rodzin - np. Nawrotowie, którym poświęcony był ciekawy cykl wystawienniczy w zgierskim muzeum.

Z kolei prof. Andrzej Nawrot mówił o tym, że sam chętnie odpowiedział na zaproszenie do udziału w wystawie "Motywy z powiatu zgierskiego" m.in. ze względu na jej regionalny charakter. Odejście, po 1989 r., od centralizmu w sztuce, sprzyja indywidualizmowi, realizowaniu lokalnych inicjatyw i zawiązywaniu stowarzyszeń takich jak np. Stowarzyszenie Artystów "Młyn" w Zgierzu, założone w 2002 r. przez żonę Andrzeja Nawrota - Garbyelę.

Prezentowane na wystawie "Motywy z powiatu zgierskiego" prace, a także biogramy artystów, znalazły się w wydanym przez zgierskie starostwo albumie z pocztówkami malarskimi.

Wystawa w Miejskim Ośrodku Kultury w Ozorkowie, przy ul. Wyszyńskiego 43 a, jest otwarta dla zwiedzających od wtorku do czwartku, w godzinach 10:00-16:00 lub w innych terminach – po uprzednim ustaleniu (nr tel.: 42 710 31 18, 42 710 31 19).

źródło: Starostwo Powiatowe w Zgierzu