Nieprzyjemny zapach w Zgierzu, Wod-Kan zaprzestaje odbioru ścieków. Jutro spotkanie Prezydenta z Wojewódzkim Inspektorem Ochrony Środowiska

118762364_3700065316676471_8586067751187754460_o
fot. Urząd Miasta Zgierz

Pod koniec sierpnia Prezydent Miasta Zgierza, reagując na coraz częściej pojawiające się doniesienia dotyczące dokuczliwych zapachów, wystąpił z pismem do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi o przekazanie ustaleń z kontroli prowadzonych na terenie naszego miasta.

Poznanie ustaleń ww. organu pozwoli na podjęcie działań przez władze miasta oraz przekazanie rzetelnej informacji zaniepokojonym mieszkańcom. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Łodzi w odpowiedzi na pismo ustalił spotkanie z Prezydentem Miasta Zgierza na czwartek 3 września 2020 r., kiedy to zostanie wtedy omówiony bieżący problem pojawiającego się cyklicznie uciążliwego odoru w mieście.

- Jednocześnie informujemy, że Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Łodzi zakończył kontrolę w Spółce „Wodociągi i Kanalizacja - Zgierz" dotyczącą gospodarki odpadami i w zakresie wystąpienia pokontrolnego Spółka prowadzi czynności wyjaśniające oraz przekazuje swoje uwagi i zastrzeżenia do protokołu kontroli - mówią przedstawiciele Urzędu Miasta Zgierz. - Spółka „Wodkan Zgierz", na skutek zaleceń Prezydenta, zaprzestała odbiorów ścieków przemysłowych do 15 września 2020 r. w celu oceny sytuacji. Podkreślamy jednocześnie, że działania mające na celu identyfikację źródła takiej emisji prowadzone są od dłuższego czasu. W roku ubiegłym prowadzona była zintensyfikowana kontrola Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi oraz Urzędu Miasta Zgierza.

W roku bieżącym, niezależnie od kierowanych zgłoszeń i postępowań prowadzonych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Łodzi, Urząd Miasta Zgierza nadal prowadzi działania weryfikacyjne. W obecnej chwili planuje się dalszą wzmożoną kontrolę w zakresie szeroko rozumianej ochrony środowiska, w szczególności:

  • legalności podłączeń do kanalizacji sanitarnej, w szczególności na terenach byłych zakładów ZPB Boruta,
  • nielegalnego spalania odpadów,
  • nielegalnego wprowadzania nieczystości ciekłych do kanalizacji sanitarnej,
  • emisji ze składowisk odpadów zlokalizowanych na terenie byłych ZPB Boruta.