Najważniejsze wideo w ezg24

Nowoczesny ambulans dla województwa łódzkiego. Obsłuży mieszkańców kilku powiatów

11DSC007637__20240704-095136_1
fot. Tomasz Grala

Nowoczesny i specjalistyczny ambulans od piątku będzie wyjeżdżał na pomoc mieszkańcom powiatów: skierniewickiego, brzezińskiego, łowickiego i zgierskiego. Karetka wraz z wyposażeniem kosztowała blisko 860 tys. zł, z czego niecałe pół miliona to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego, a ponad 340 tys. zł pokryła Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi.

- Najważniejsze jest, że to sami mieszkańcy zgłosili do budżetu obywatelskiego projekt zakupu ambulansu. Oddali też na to zadanie ponad 6,5 tysiąca głosów. Dzięki temu możemy cieszyć się z kolejnego nowoczesnego sprzętu w naszym regionie – podkreślała Joanna Skrzydlewska, marszałek województwa łódzkiego.

Ambulans będzie pełnił służbę na terenie powiatu skierniewickiego. Jego miejsce wyczekiwania to Lipce Reymontowskie. Stamtąd będzie wyjeżdżał do interwencji.

- To styk czterech powiatów: skierniewickiego, brzezińskiego, łowickiego i zgierskiego. Dla samorządu województwa łódzkiego to bardzo ważne, że tak specjalistyczny sprzęt trafia nie tylko do Łodzi, ale także do mniejszych miejscowości w województwie i może służyć całemu naszemu regionowi – mówiła marszałek Skrzydlewska.

Ambulans marki Volkswagen Crafter wyposażony jest w automatyczną skrzynię biegów oraz klimatyzację postojową. To nowość technologiczna. Pozwala zapewnić stałą temperaturę w przedziale medycznym, co zwłaszcza w czasie upałów znacznie podnosi komfort pacjentów oraz personelu medycznego.

- Ambulans wyposażony jest w elektryczne nosze o udźwigu do 318 kilogramów. To znacznie ułatwi pracę zespołu ratowniczego podczas podnoszenia pacjentów, zwłaszcza osób z nadwagą - mówił Krzysztof Janecki, dyrektor naczelny Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi. - W ambulansie znajduje się krzesełko kardiologiczne, które wyposażone jest w system umożliwiający zjazd po schodach. Dzięki temu zespół ratownictwa medycznego nie musi znosić pacjenta.

W karetce jest także urządzenie do automatycznej kompresji klatki piersiowej. Jest ono wykorzystywane w przypadku nagłego zatrzymania krążenia i umożliwia prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej również podczas transportu pacjenta do wyspecjalizowanych ośrodków. Dzięki temu pacjent ma większe szanse na przeżycie.

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi

Zobacz zdjęcia: