Najważniejsze wideo w ezg24

Opaski życia dla mieszkańców Łódzkiego. Poznaliśmy wszystkie szczegóły dotyczące projektu

Opaski życia dla mieszkańców Łódzkiego. Poznaliśmy wszystkie szczegóły dotyczące projektu
fot. Adam Staśkiewicz

Co najmniej 8 tysięcy opasek życia trafi do seniorów i osób chorych z województwa łódzkiego. Urządzenia zapewnią całodobowy monitoring podstawowych funkcji życiowych oraz możliwość wezwania pomocy w sytuacjach nagłych. O projekcie realizowanym przez Samorząd Województwa Łódzkiego opowiedział dzisiaj (4 kwietnia) wicemarszałek Piotr Adamczyk.

Projekt jest skierowany do osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu z powodu chorób otępiennych, w tym choroby Alzheimera. To pomoc dla seniorów w wieku powyżej 65 roku życia oraz osób, które mają przynajmniej dwie zdiagnozowane choroby przewlekłe np. chorobę serca i nerek.

- Aby otrzymać opaskę należy posiadać dokument potwierdzający, że dana osoba potrzebuje wsparcia w codziennym funkcjonowaniu - mówił Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego. - Może on być wystawiony przez lekarza prowadzącego na przykład z Podstawowej Opieki Zdrowotnej, neurologa lub kardiologa.

Opaski życia umożliwią zdalne monitorowanie podstawowych parametrów życiowych. - Będą kontrolować m.in. lokalizacje danej osoby, puls, tętno, temperaturę ciała i saturację. Zapewnią możliwość szybkiego reagowania na sytuacje kryzysowe w przypadku nagłego upadku lub innych symptomów złego stanu zdrowia. Wyposażone są także w przycisk SOS – mówił Robert Sobczak, prezes Inwestycji Medycznych dla Łódzkiego. - Niezwykle ważną funkcją jest lokalizacja, co jest szczególnie istotne w kontekście poszukiwań zaginionych.

Seniorzy, którzy nie zmagają się z chorobami otępiennymi, zostaną przeszkoleni z obsługi teleopasek. Nauczą się jak działają urządzenia i jak wezwać pomoc. Opiekunowie osób cierpiących na choroby otępienne również zostaną przeszkoleni. To bardzo ważne wsparcie. Przewidziane są szkolenia dla tysiąca opiekunów z podstawowej opieki nad chorymi i osobami potrzebującymi pomocy na co dzień.

Koszt projektu to 20 mln zł, z czego większość pochodzi z funduszy unijnych.

Dostępne analizy i opracowania, na przykład badania przeprowadzone w ramach programu Scottish Telecare Development Programme oraz Jarrold i Yeandle wskazują, że system teleopieki jest doskonałym uzupełnieniem wsparcia dla osób potrzebujących pomocy w codziennym funkcjonowaniu. Korzystanie z teleopieki wpływa pozytywnie na bezpieczeństwo i stan psychiczny zarówno dla chorych i seniorów, jak i ich opiekunów.

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi

Zobacz zdjęcia: