W Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej uroczystości odbyły się przy Szkole Podstawowej im. Jana Kasińskiego w Białej. Społeczność szkolna wspomina w tym dniu, i w tym szczególnym miejscu przy Dębie Katyńskim, jednego z mieszkańców gminy – majora Jana Czecha – który zginął w Charkowie zamordowany przez NKWD strzałem w tył głowy.
– Cieszy mnie fakt, że potrafimy ocalić od zapomnienia, że jesteśmy społecznością, która pamięta o człowieku, który zginął, bo był Polakiem i walczył o swój kraj i swoją godność. Jego krew została przelana, żebyśmy my mogli żyć w wolnym kraju. Dziś mamy dzień katyński i upamiętniamy naszego mieszkańca majora Jana Czecha zamordowanego w Charkowie. Pamiętamy też o wszystkich naszych mieszkańcach, którzy zginęli w innych okolicznościach wojennej zawieruchy. Dziś młodzież wyraża w swoich pracach plastycznych sprzeciw wobec wojny również tej, która toczy się za naszą granicą. Wszyscy musimy pamiętać, że o pokój należy dbać, bo wojny to nieszczęścia, które wyniszczają państwa i narody – podkreśliła podczas uroczystości Wioleta Głowacka Wójt Gminy Zgierz.
Kwiaty pod tablicą i Dębem Katyńskim upamiętniającym majora Jana Czecha złożyła Wioleta Głowacka Wójt Gminy wraz z Jackiem Stańczykiem Radnym Rady Gminy i Piotrem Nawrockim Sołtysem Sołectwa Biała. Rodzina majora Jana Czecha: Maria Czech-Małasiewicz, Paweł Czech i Piotr Kochański. Anna Tomczak Dyrektor GCKSTiR z/s w Dzierżąznej wraz z Blanką Magdaleną Hauke i ks. Mariuszem Lampą proboszczem parafii w Białej. Delegacja uczniów ze Sławomirem Truszkiewiczem Dyrektorem szkoły.
Wartę honorową przy obelisku pełnili uczniowie szkoły w Białej, jednocześnie harcerze: 13. Zgierskiej Drużyny Harcerskiej „Tajemnica". 11 Zgierskiej Wodnej Drużyny Harcerskiej Starszych „Felix Felicis". 31 Zgierskiej Drużyny Harcerskiej „Nieprzemakalni" oraz 5. Zgierskiej Wodnej Gromady Zuchowej „Rybki z ferajny".
Uroczystości towarzyszyła wystawa przypominająca postać majora Jana Czecha i historię Zbrodni Katyńskiej oraz prace plastyczne uczniów szkoły w Białej wyrażające sprzeciw wobec wojny.
źródło: UG Zgierz