Parzęczew świętował 600-lecia nadania praw miejskich

DSC_0282
fot. UG Parzęczew

15 sierpnia 2021 roku Parzęczew uroczyście świętował Jubileusz 600-lecia nadania praw miejskich. Data ta nie została wybrana przypadkowo, albowiem świętowanie w tym terminie towarzyszy Parzęczewianom od początku istnienia parafii i miasta.

Nie byłoby tego jubileuszu gdyby nie jedna, bardzo wyjątkowa postać – Wojciech z Parzęczewa. Był on bohaterskim wizjonerem, który kochał Parzęczew i pragnął, aby stał się on miastem. Dzięki swym konsekwentnym działaniom, a także w uznaniu za swoje zasługi podczas bitwy pod Grunwaldem osiągnął swój upragniony cel i 7 kwietnia 1421 roku król Władysław Jagiełło nadał jego Parzęczewowi prawa miejskie. Ten niezwykle ważny moment w dziejach naszej miejscowości miał i dalej ma wpływ na naszą historię, kulturę, mentalność i obyczaje.

Przygotowania do obchodów jubileuszu rozpoczęły się wiele miesięcy wcześniej. Pierwszym jubileuszowym akcentem był konkurs wiedzy historycznej zorganizowany w 2017 roku wspólnie z Księdzem Proboszczem Jerzym Serwikiem, kolejne ważne przedsięwzięcie to wydanie w 2019 monografii Parzęczewa pt. „Dzieje Parzęczewa do 1870 roku" autorstwa Dariusza Gołygowskiego. Od początku tego roku podjęliśmy wyzwanie prowadzenia na Facebooku fanpage?a pod nazwą Parzęczew: 600 postów na 600-lecie, na którym codziennie publikujemy posty związane z historią Parzęczewa i gminy. 7 kwietnia tego roku, podczas uroczystości zorganizowanych w rocznicę nadania praw miejskich Parzęczewowi miał swoją premierę spektakl „Narodziny miasta". Wystawione w Forum Inicjatyw Twórczych, wyreżyserowane przez Piotra Sankowskiego przedstawienie opowiadało historię Wojciecha Parzęczewskiego i jego starań o to aby Parzęczew stał się miastem. Aktorami były dzieci ze Szkoły Podstawowej w Parzęczewie. W roku bieżącym swoją inaugurację miało Parzęczewskie Archiwum Cyfrowe, prowadzone przez Stowarzyszenie „Kreatywny Parzęczew". Jego pomysłodawcą jest Pan Bogdan Wydrzyński. Obecnie na budynku Urzędu Gminy powstaje pamiątkowy fresk. Jego autorem jest meksykański artysta – Jesus Gonzalez Gutierrez, który tworzy swoje dzieło wspólnie z dwojgiem przyjaciół Siegrid Wiese oraz Raulem Gowea.

15 sierpnia tego roku z pewnością pozostanie w pamięci nas wszystkich. Uroczystość która miała miejsce tego dnia zorganizowaliśmy wspólnie z parzęczewską parafią, ze stowarzyszeniami i sołectwami z całej naszej gminy, z Lokalnymi Grupami Działania oraz zaprzyjaźnionymi instytucjami. Podczas naszego święta, chcieliśmy pokazać naszą gminę od wewnątrz, pokazać jej potencjał, zaprezentować nasze sołectwa i naszych aktywnie działających w stowarzyszeniach mieszkańców, bo to największy potencjał, jaki mamy – nasza ponad 5 tys. społeczność. Chcieliśmy poczęstować naszymi potrawami i podzielić się naszą muzyką. Specjalnie na tę okazję powstała „Suita Parzęczewska" skomponowana przez pochodzącego z Parzęczewa Irka Wojtczaka. To muzyka zainspirowana m.in. Parzęczewskimi mazurami żydowskimi opisanymi w „Dziełach wszystkich" Oskara Kolberga.

Podczas części oficjalnej uroczystości Wójt Gminy Parzęczew w towarzystwie autora monografii Parzęczewa – Dariusza Gołygowskiego przedstawili prezentację historyczną Parzęczewa, omawiając najważniejsze wydarzenia z jego historii, jak również działania podejmowane aktualnie, a zmierzające do tego aby Parzęczew był dumą jego mieszkańców. Podczas swojego wystąpienia Wójt Nowakowski podkreślał, że ?chcielibyśmy aby zarówno Parzęczew jak i cała gmina stała się miejscem przyjaznym, miejscem współpracy różnych środowisk i instytucji, miejscem otwartym na drugiego człowieka, a także na nowe perspektywy?.

To jaki Parzęczew był, jest i będzie zawdzięczamy pracy wielu osób. W 2000 roku Rada Gminy w Parzęczewie postanowiła o przyznawaniu odznaki „Zasłużony dla Gminy Parzęczew" osobom szczególnie zaangażowanym w jej rozwój. Do tej pory odznakę otrzymały 93 osoby, a w niedzielę do tego grona dołączyło kolejne 6 osób, którym Parzęczew jest bliski sercu. Są to Jadwiga Dębska – były Skarbnik Gminy, Dariusz Gołygowski – autor monografii Parzęczewa, Danuta Kacprzak – wieloletnia pracownica Urzędu Gminy, Jolanta Pęgowska – Prezes LGD „Prym" i RLGD „Z Ikrą", Zdzisław Rogowski – były Radny Gminy Parzęczew i wieloletni pracownik Zakładu Gospodarki Komunalnej oraz Ireneusz Wojtczak – polski saksofonista, improwizator, kompozytor i aranżer, który w swej twórczości inspiruje się muzyką ludową regionu łęczyckiego, promując tym samym nasz region i Parzęczew.

15 sierpnia 2021 r. Lokalna Grupa Działania „Prym" po raz pierwszy wręczyła certyfikaty „SMAK WSI przetrwał w naszych produktach". Wyróżnienia te nadawane są osobom fizycznym, podmiotom gospodarczym, organizacjom społecznym, pozarządowym i instytucjom stanowiącym wizytówkę regionu oraz wzmacniającym ofertę turystyczną poprzez identyfikację produktów wytwarzanych na terenie działania LGD „PRYM", oraz włączającym mieszkańców i przedsiębiorców z obszaru działania LGD „PRYM" w proces budowania poczucia tożsamości społeczności lokalnej, kultywowania i promowania dziedzictwa kulturowego.

Podczas niedzielnej uroczystości stowarzyszenia i sołectwa przygotowały wiele stoisk zapewniając mnóstwo atrakcji, w tym degustację lokalnych przysmaków, pokazy i wystawy. Mogliśmy zobaczyć pokaz młócenia zboża, pojeździć bryczkami, obejrzeć pokaz jazdy konnej w stylu west, wystawę militariów, sprzętów i samochodów wojskowych. Prezentowały się również jednostki wojskowe działające na terenie gminy. W naszą uroczystość zaangażowało się również Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi, dzięki któremu mogliśmy na żywo zobaczyć skarb parzęczewski, czyli srebrne denary z XI wieku odnalezione w 2004 roku na terenie Parzęczewa. Oprócz skarbu wyeksponowana została również oryginalna pieczęć miasta Parzęczewa używana w XVIII i XIX wieku, która obecnie jest w posiadaniu kolekcjonera, pana Janusza Giersza. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również wystawa zdjęć pt. „Parzęczew na starej fotografii", którą udało się przygotować dzięki mieszkańcom, którzy podzielili się z nami swoimi pamiątkami. „Współpraca ze stowarzyszeniami i sołectwami, a także zaangażowanie pracowników Urzędu Gminy i wszystkich jednostek organizacyjnych gminy utwierdziło mnie jeszcze bardziej w przekonaniu, że wspólnie możemy dokonać rzeczy niesamowitych. Udaje nam się to dlatego, że my po prostu lubimy się jako ludzie, mamy do siebie zaufanie i możemy na siebie liczyć" – podkreślił Wójt Ryszard Nowakowski.

Oprawę artystyczną uroczystości zapewniły występy „Parzęczewiaków", zespołu śpiewaczego ze Śniatowej, Kabaretu K2, Bałkańskiej Grupy Folkowej Sharena oraz kapela Hanki Wójciak.

Jesteśmy bardzo szczęśliwi i wzruszeni, że tak wielu znamienitych gości przyjęło nasze zaproszenia, że ks. Biskup Ireneusz Pękalski osobiście odprawił jubileuszową mszę św., że przyjechały do Parzęczewa całe rodziny i wspólnie mogliśmy przeżywać tak ważny dla nas dzień, razem cieszyć się i świętować.

źródło: UG Parzęczew

Zobacz zdjęcia: