Ponad 200 osób uczestniczyło w tegorocznym XIV Rajdzie Edukacyjnym Szlakiem Walk Wrześniowych

242976757_4142367749205806_178135590303054712_n
fot. Gmina Zgierz

Ponad 200 osób uczestniczyło w tegorocznym XIV Rajdzie Edukacyjnym Szlakiem Walk Wrześniowych 28 pSK i Kresowej BK w gminie Zgierz. Trasą rajdu wspólnie szli uczniowie, nauczyciele i opiekunowie, w rajdzie wzięła udział Wioleta Głowacka Wójt Gminy Zgierz. 

Rajd jest lekcją w terenie, podczas której młodzież ze szkół poznaje historię i odwiedza miejsca wydarzeń związane z przemarszem i walkami odwrotowymi oddziałów Armii „Łódź" – 28. Pułku Strzelców Kaniowskich i Kresowej Brygady Kawalerii na terenie gminy Zgierz. 

Na cmentarzu w Białej uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem żołnierzy 28 Pułku Strzelców Kaniowskich, 6 Pułku Strzelców Konnych i 4 Batalionu Strzelców Kresowej Brygady Kawalerii. To mogiła żołnierzy poległych we wrześniu 1939 r. w walkach pod Kęblinami. Grupa zatrzymała się przy kościele w Białej, gdzie obok wejścia do kościoła jest tablica poświęcona mieszkańcom Białej, cywilnym ofiarom pierwszych dni wojny, pamięć o nich przywołała Wioleta Głowacka Wójt Gminy. Dalej piechurzy pomaszerowali do Kęblin. Tam przy obelisku posadowionym w miejscu walk, jakie stoczyli żołnierze 28 pSK, o historii miejsca opowiedział Adam Zamojski, kierownik i kwatermistrz rajdu.Szkoła Podstawowa z Besiekierza Rudnego uczciła miejsce pamięci wystawieniem pocztu sztandarowego, a młodzież biorąca udział w rajdzie złożyła kwiaty i zapaliła znicze.

Żyjemy w czasie pokoju, tym bardziej powinniśmy dbać o wartości takie jak tolerancja, wzajemny szacunek, empatia, pomoc słabszym i potrzebującym – zwróciła się do młodzieży przy pomniku Wioleta Głowacka Wójt Gminy.

Uroczystościom w miejscach pamięci towarzyszyła warta honorowa wystawiona przez Stowarzyszenie Historyczne „Strzelcy Kaniowscy". Dzięki temu uczniowie mogli przyjrzeć się umundurowaniu i broni w jakie byli wyposażeni żołnierze we wrześniu 1939 r.

Spod pomnika w Kęblinach trasa prowadziła przez Las Szczawiński do szkoły w Szczawinie Kościelnym, gdzie na uczestników czekało przygotowane ognisko z kiełbaskami i herbatą.

Źródło: Gmina Zgierz