Powiat Zgierski: Setka maluchów uzyskała wsparcie

normal_173d81f8f8e6824646910b5cac562c5abd3b367f
fot. Starostwo Powiatowe w Zgierzu

Czas podsumować działania, zrealizowane w powiecie zgierskim w ramach rządowego programu wsparcia rodzin „Za życiem" od listopada 2017 r. do końca grudnia 2021 r.

W tym okresie, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. K. Makuszyńskiego w Zgierzu pełnił funkcję wiodącego ośrodka koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczego. Realizując założenia programu, prowadzono zajęcia z zakresu wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Maluchy w szczególnej sytuacji zdrowotnej – z wykrytą niepełnosprawnością, bądź nią zagrożone, mogły tu liczyć na kompleksową pomoc w formie m. in.: zajęć logopedycznych, usprawniających funkcje poznawcze i kompetencje komunikacyjne, terapii pedagogicznej z elementami integracji sensorycznej, a także terapii ruchowej. Tego rodzaju wsparciem objęto 100 dzieci posiadających opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju, wydaną w związku z wykrytą afazją motoryczną, niepełnosprawnością intelektualną bądź ruchowej, autyzmem. Dzieci mogą korzystać z takiego wsparcia do momentu rozpoczęcia nauki szkolnej. Pomimo zakończenia finansowania z rządowego programu, zajęcia z zakresu wczesnego wspomagania rozwoju w SOSW, choć w mniejszym wymiarze, są kontynuowane.

- Zapotrzebowanie na tego rodzaju zajęcia jest bardzo duże, stanowią bardzo istotne wsparcie dla rozwoju małego dziecka. Im wcześniej rozpozna się problem i rozpocznie terapię, tym lepsze osiągnie się efekty – mówi dyrektor SOSW Klaudia Szembek.

Również w ramach programu „Za życiem" w bursie przy Zespole Szkół nr 1 im. J.S. Cezaka utworzono odrębny, jednoosobowy pokój dla ciężarnej uczennicy, w którym w komfortowych warunkach mogłaby mieszkać do rozwiązania, nie przerywając edukacji. Do tej pory jednak nie wystąpiła taka potrzeba, ale pokój nadal jest przygotowany na tę ewentualność. Może z niego skorzystać uczennica dowolnej zgierskiej szkoły. W samym „Cezaku" w ciągu ostatnich 4 lat nie było ciężarnej uczennicy, natomiast wcześniej takie sytuacje sporadycznie się zdarzały, a wówczas placówka umożliwiała dziewczętom naukę w trybie indywidualnym. W większości przypadków, po urodzeniu dziecka, młodym mamom udało się ukończyć szkołę. 

źródło: Starostwo Powiatowe w Zgierzu